Osuuspankin Tohmajärven konttori lakkautetaan

hoijakkaata

Saimma postista pankin kirjeen, jossa kerrottiin viiden työntekijän irtisanomisesta Tohmajärven osuuspankin konttorista ja toiminnan siirtämisestä 40 kilometrin päähän Kiteelle. Eipä kysytty etukäteen asiakkaiden mielipiteitä. Monet asiakkaat varmaan vaihtavat S-pankkiin, jolla ei ole konttoria Tohmajärvellä, mutta S-marketista voi nostaa sitten rahaa, eli S-market voi toimia osittaisena pankkina ja postina. Eikö Osuuspankki Kiteellä voi järjestää tohmajärveläisille esim. Tohmajärven kirjaston ja kirjastoauton yhteyteen pankkipalveluita, kun vanhukset ja ajokortittomat eivät voi koko päivää käyttää käydäkseen pankissa huonojen julkisten kulkuyhteyksien takia? Miettikää, kun on muutenkin kannattavuus heikohko, niin näin säilyttäisitte ne vähäisetkin asiakkaanne Keski-Karjalan alueella?

9

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palveluako

      Otamme rahat pois pankista, kaikista muistakin kuin tästä OP.sta. Käteisenä nostamme kotikassakaappiin. Siinähän sitten on pankkisektorilla miettimistä.

    • Sso

      Miljoonien voitot asiakkaiden kustannuksella ja sitten tässä kiitos. Haista koot herrat!

    • markku.lievonen

      Niin, tää nettiaika tekee konttorit tarpeettomiksi. Valitettavasti monelle lie tämäkin kontori ollut tarpellinen, jos ei asioi netin kautta.

      Siinäpä kunnalle sijoituskohde /kunnantaloksi, jos saa havalla. Muuten jäänee vajaa käytölle.

    • Ja palvelu parani kiteellä, nyt tiskipalveluja saa enää Ma Ke Pe klo 10-12, ennen sentään Ma-Pe klo 10-13. Eräänkin kerran jonotin vanhuksen asioiden takia 1,5 tuntia. Ihmisiä tulee nyt ainakin kahdelta paikkakunnalta tiskiasiointia hoitamaan, eikä heille riitä edes istumapaikkoja odotusajaksi.
      Jopa helsingissä pikkukonttoreihinkin pääsee tiskille joka päivä ilman aikarajoituksia.
      Tämänkin huononnuksen takana on julkisuudessakin uhonnut toimitusjohtaja.
      Osuuspankki on ainakin teoriassa omistajien määräysvallassa ja hallintoelimien ei tulisi sallia tuollaista asiakkaiden halveksintaa ja oman edun tavoittelua.
      Hallintoelimien tulee myös muistaa, että toimitusjohtajan irtisanomisaika on vain sekunteja !

    • viimeinensammuttaavalot

      Yrityksen, siis myös pankin, täytyy tuottaa voittoa, ja tämä on mahdollista vain olemalla kannattava. Kannattavaa toimintaa tai yksikköä ei lopeteta - sen sijaan kannattamaton toiminta siivotaan pois. Jos näin ei toimita, yrityksen johto ei ole tehtäviensä tasalla eikä omistajiensa asialla. Näin kävi Tohmajärvellä, ja lukuisilla muillakin hiipuvilla paikkakunnilla. Yrityksen tehtävä tai velvollisuus ei ole myöskään järjestää palveluita sosiaalisista syistä. Kannattaa huomata, että asiakas ei ole välttämättä (pankille) kannattava asiakas. Kannattavat asiakkaat ovat verkossa, ja halutessaan henkilökohtaista palvelua, heille ei ole ongelma hurauttaa Kiteelle. OP sinnitteli sentään kuitenkin pisimpään Tohmajärvellä!

      • markku.lievonen

        Totta. Piiiiiiiiiitkäkestoisuus huomioiden yritystoiminta tulee aina olla voiton puolella. Ajatellen palveluiden puolella olevaa yritystoimintaa, niin tämän alan yritysten painiskelu kannattavuuden kanssa liittyy erittäin voimakkaaseen ympäristön muuttumiseen. Ihmisen elinympäristö on muuttunut ja muuttuu aina ja kaiken aikaa. Ihmisen on vain sopeuduttava elinympäristönsä muuttumiseen. Onneksi ihminen on suunniteltu,- purnauksesta huolimatta sopeutuvaiseksi.

        Asian viereen. Sitä en koskaan ole ymmärtänyt. Miksi Tohmajärven nuoret eivät hakeudu metalli alalle / koneistajaksi. Ainut metallipaja kunnassamme PTG on piiiiiiiiiitkään kärsinyt työvoimapulasta. Siis ammattikoulun käyneistä osaajista. Jos Tohmajärvellä on työttömyyttä, niin työttömien / työnhakijoiden joukossa TULEE olla myös ammattikoulun käyneitä koneistajia.

        Jos tarkkoja ollaan, niin juuri tämäkin tekijä näivettää palveluita piiiiiitkässä juoksussa. Kunnassamme ei koskaan tulisi olla tilanne, miten työnekijöiden puute hidastaa / jarruttaa yritystoimintaa. Toiminta mitä on tulisi olla maksimaalista,


    • mikä.tässä.on.se.ongelma

      Laskut suoraveloitukseen ja maksut kortilla.

    • Voeyhenkerran

      Ei se pankki enää kauaa ole Kiteelläkään, sitten ajellaan Joensuuhun.

      • Karufakta

        Eikä ajeta vaan laskut voi laittaa suoraveloitukseen ja ostokset tehdä kortilla. Jos ei osaa, niin on aika siirtyä hoitokotiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe