Vanhin edelleen toimiva DVD-soitin?

kohta.14v.DVD-soitin

Mulla on keväällä 2004 hankittu United 4057M DVD-soitin, maksoi vajaat 70 euroa silloin Anttilasta ostettuna ja laite toimii edelleen :)
Hintaisekseen varsin runsaasti varusteltu malli, toimintoja on vähintäänkin tarpeeksi kaukosäätimessä, toistaa DVD ja CD-levyt, niin elokuva- kuin datalevytkin joten olen katsellut esim. tietokoneella poltettuja kuvalevyjä, kuunnellut mp3-musiikkia jne. tällä niin cd-r kuin dvd-r levyiltä.
Tämä on scartilla kiinni ihan perinteisessä kuvaputkitöllössä uudesta asti. Onhan noita muitakin dvd-toistoon kykeneviä laitteita kertynyt vuosien varrella niin tämä on jäänyt tähän kytketyksi.

Onko muilla vielä vanhempia DVD-soittimia yhä käyttökunnossa?

6

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuoden_vanhempi

      He he! Johan aiheen keksit, ja ihan hyvän sellaisen. Itselläni on vuoden vanhempi eli vuonna 2003 ostettu Pioneer DVR-5100H -dvd-tallennin. Siinä on myös analoginen tv-viritin, jolla ei tietenkään enää tee mitään. Aikoinaan se oli erinomainen videonaurin korvike, koska taltiointeja oli kovalevyllä helppo editoida, siis vaikkapa pätkiä mainokset pois. Taltiointeja on helppo siirtää kovalevyn ja dvd-levyn välillä kumpaankin suuntaan.

      Koska laitteessa on scart-liitin, siirrän joskus yhä digiboksilleni tallentamiani ohjelmia Pioneerille. Hdmi-liitäntää ei ole, joten kun ne katoavat televisioista, Pioneer täytynee kantaa kierrätykseen.

      Siis tällainen: https://www.cnet.com/products/pioneer-dvr-5100h-s-dvd-recorder-hdd-recorder/specs/

    • Sony_rdr-hx510

      Tällainen malli löytyy Sony rdr-hx510 kiintolevy/dvd-r olisiko tuo vuodelta 2005 noin, Käytettynä ostettu jostakin huutonnetistä. Toiminut ok vuosikaudet. Yllätys oli melkoinen kun sen avasi ensimmäisen kerran näytti siltä että tehtaalla oli kaatunut jotakin paperisilppua tms. sinne sisälle (oli japaninkielistä tai kiinalaista tekstiä) mutta toimi silti moitteettomasti.

      • konkkasilppua

        Hmm... ettei vaan joku kondensaattori olisi räjähtänyt ja silput levinneet sisälle mutta ei niin tärkeä konkka että estäisi toiminnan? Onko jälkiä nesteen roiskumisesta tai savuvahingoista?


      • ei_mitään
        konkkasilppua kirjoitti:

        Hmm... ettei vaan joku kondensaattori olisi räjähtänyt ja silput levinneet sisälle mutta ei niin tärkeä konkka että estäisi toiminnan? Onko jälkiä nesteen roiskumisesta tai savuvahingoista?

        Ei mitään sellaista vain kasa sitä silppua oli dvd-aseman laidoilla. Meni monta vuotta ennen kuin edes huomasi mitään sitten yhtäkkiä näkyi jotain suikaletta asemassa kun laittoi levyä.


    • vanhassvarajne

      Dvd-soitinta ei enää ole, PS3 80gt ja uusi XBOX one S hoitaa sen puolen.
      Kenwoodin erillissarjan cd-soitin on ostettu vuonna 1989, rokkaa edelleen. Ajalta ennenkuin cd-levyjä pystyi kotona polttamaan. Lukee kaikki levyt jos niissä vain vähän on luettavaa dataa jäljellä. Vähemmällä käytöllä on sitten Sony TA-VA8 ES kotiteatterivahvistin, toimii täysin sekin. Niiden kanssa samassa tilassa pönöttää Sonyn crt-tykki. En koskaan säätänyt sitä kohdalleen, jäi odottamaan inspiraatiota. Toimivana se taloon tuli.

      • kohta.14v.DVD.soitin

        Itselläkin PS3 Slim 120Gt malli vuodelta 2009 ja se on minun ainut Blu-Ray soitin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      15
      1387
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      208
      1355
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1189
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1017
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      857
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe