Päiväristeily Tallinnaan kiinnostaisi, mutta mukana on yksi, joka ei leikkauksen jäljiltä kävele kuin pari korttelia kerrallaan. Eli matka satamasta vanhaan kaupunkiin on liian pitkä. Ehdotuksia, miten liikkuisi kaupungilla?
Vähällä kävelyllä
15
565
Vastaukset
- ja.taksilla.pääsee
Rotermannin kortteli on D-terminaalin vieressä. Siellä on paljon kaikenlaista.
- KiloMetrin
Juu, vieressä ja vieressä. Eihän tuonne kaupungin keskustaan ole matkaa kuin kilo metri.
- Tuulettumaanlähdössä
Kilometri on valitettavasti tällä kertaa aivan liikaa.
- 2hehtometriä
KiloMetrin kirjoitti:
Juu, vieressä ja vieressä. Eihän tuonne kaupungin keskustaan ole matkaa kuin kilo metri.
Rotermannin 'vieressä' tarkoittaa 200 metriä.
- KiloMetrin
Rotermannin kortteli on Tallinnan keskustassa Viru keskuksen vieressä. D-terminaalin lähellä on kunnostettu ja uudistettu Nautica kauppakeskus. Vanha nimi oli Norde Centrum. Etäisyys D-terminalista on 215 meetriä.
- pitkät_konkit
Toiminta- ja liikuntarajoitteiset matkustajat
Matkustajarekisteröinti
Tiedot mahdollisesta toiminta- tai liikuntarajoitteesta ilmoitetaan matkustajarekisteröinnin yhteydessä. Tarvitsemme tiedon, jotta voimme parhaiten avustaa erityistarpeisia asiakkaita.
Jos haluat antaa lisätietoja toiminta- tai liikuntarajoitteestasi, voit ilmoittaa siitä meille lomakkeella tai puhelimitse viimeistään 48 tuntia ennen matkan alkua.
Yhteistyö terminaalinpitäjien kanssa
Viking Line on yhteydessä kunkin sataman terminaalinpitäjään, tarkoituksena helpottaa toiminta- ja liikuntarajoitteisten matkustajien matkaa.
Tämä voi koskea esimerkiksi pysäköintipaikkoja lähellä terminaalia, esteetöntä kulkua terminaaliin, opastetauluja ja muuta informaatiota.
Terminaalit
Terminaalinpitäjä vastaa toiminta- tai liikuntarajoitteisten auttamispalveluista Tallinnassa, Helsingissä ja Maarianhaminassa. Turussa, Tukholmassa ja Kapellskärissä auttamispalvelusta vastaa Viking Line.
Terminaaleissa on WC ja lähtöselvitystiski liikunta- ja toimintarajoitteisille matkustajille sekä kohtaamispaikka avustusta tarvitseville matkustajille. Terminaaleissa on myös hissejä ja rullaportaita helpottamassa laivaan nousua ja sieltä poistumista.
.
T
Långnäs
- Ygyhhf
Taksilla liikkuisin. Taksilla vanhan kaupungin portille (kukkakojujen kohdalle). Siinä voi liikuskella pikkuhiljaa jalkaisin sen verran kuin on voimia ja istuskella kahviloissa. Muutama tunti vierähtää siinä.
En lähtisi ylämäkeä Raatihuoneentorille asti. Voi olla ettei ole voimia tulla takaisin. Paluu laivalle ajoissa samasta paikasta taksilla.
Tai hankkikaa rullatuoli ja työntelette häntä siinä.- HinnatPilvissä
Taksit on hirveen kalliita Tallinnassa.
- halvempaa.on.kävellä
Taksi tosiaan maksaa. Kymmenellä eurolla ei pääse kuin 18 kilometriä.
- TaxsoKetku
Taksi tosiaan maksaa Tallinnassa 0,35 centiä kilometri
Taksode hinnad:
Sõidu alustamise tasu: 2.05 EUR
Kilomeetri hind (päeval): 0.35 EUR
Kilomeetri hind (öösel): 0.35 EUR
Ootetunni hind: 7.7 EUR
- Talllinnonmymind
noin 70% suomalaisista ei ole kävelykunnossa Tallinnassa. Kannattaa jäädä terminaalin baariin vaan.
- pää.artikkelit.pääosassa
Kävellähän ei tarvitse niin paljon jaksaakaan, mutta hyvä olisi olla olemassa niin paljon käsivoimia että viina pullojen nostelu kärryihin, kassalle ja siirtely isoihin matkalaukkuihin sujuisi vaivattomasti.
- Kassi..Alma
Viron reissu ilma viinaa on teeskentelyä
- Todennut
Kassi..Alma kirjoitti:
Viron reissu ilma viinaa on teeskentelyä
Tallinnassa tekee tilin ainoastaan alkoholiostoksilla, jos käy jossakin kahvilassa niin kahvi 6€ ja kuiva kakunpala 8€.
- yhteensä
A-terminaalin edessä 2. kerroksen baarissa kahvi ja pulla maksaa 2,50 euroa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820