Kiinteäsiipinen purje

öalkfjöakdjfödkaj

Onko jossain käytössä jäykkää, säädettävää purjetta vai tehdäänkö kaikki joustavasta kankaasta? Jos kaikesta huolimatta haluaisin tehdä jäykän siiven purjeeksi, niin millainen sen pitäisi olla?

9

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piruwpoirupoiu

      On. Esimerkiksi hakusanoilla "wing sail" tai "fixed wing sail" tai "rigid wing sail" tai varsinkin "rigid solar energy sail" löytyy aika mielenkiintoista juttua.
      En ihmettelisi, vaikka yleistyisivät tulevaisuudessa.

    • perusfaktat

      On käytössä ainakin C-catamaraaneissa, AC50, AC72, AC45 luokissa. Googlaa lisätiedot noista itse. Lisäksi yksittäisissä veneissä ainakin a-catamaraaneissa on kokeiltu. Jääpursissa ja pyörillä kulkevissa myös ja siellä ne ovat pärjänneet erittäin hyvin.

      Sen pitäisi olla riittävän kevyt, ettei veneen painopiste nouse liian ylös. Ei siis kannata tehdä kokonaan kiinteästä jäykästä materiaalista, ettei paino nouse liiaksi riittävällä pinta-alalla. Jos haluaa liikkua kevyessäkin kelissä vastaiseen tulee sen olla riittävän korkea, aivan kuten perinteisillä purjeillakin.
      Pinta-alaa tarvitaan vähemmän, jos siipi koostuu useammasta peräkkäisestä elementistä, joita voi kääntää toisiinsa nähden. Jo 2 peräkkäistä riittää. Pienemmässä mittakaavassa siiven kiertymä on tärkeää, koska apparenttituuli on voimakkaasti kiertynyt alemmissa korkeuksissa. Tehon säädön ja siihen liittyen vastuksen minimoinnin kannalta on hyödyksi jos myös elementtien välistä kulmaa saa korkeussuunnassa muuttuvaksi. Lentokoneissahan laskusiivekkeiden kulma on yleensä vakio koko siivekkeen pituudelta, vaikka kulman arvoa saakin säädettyä. Tämä ei siis purjehduksessa riitä.

      Haittana kiinteässä siivessä on tietysti se, että se tuottaa helposti suuria aerodynaamisia voimia vielä satamassakin, kun veneestä haluaisi reissun päätteeksi jo poistua. Pienessä mittakaavassa koko siiven voi tietty nostaa pois, isommassa tällaiset operaatiot ovat työläitä ja kalliita nostureineen.

      • upadoifaudpiou

        Lähinnä sitä mietin, että kiinteään siipeen voi helposti integroida ohuet aurinkopaneelit tuottamaan lisää voimaa ja sähköä muutenkin. Jos "purje" koostuu useammasta palasta, niin kuin ilmeisesti aerodynamiikan vuoksi pitää, niin parkkiin mentäessä siivet vain käännetään vastakkain, jolloin ne suurelta osin kumoavat toistensa tuulikuormat. Tai ainakin tuottavat voimaa huomattavan vähän normaalin purjehdustilanteeseen verrattuna.


      • upadoifaudpiou kirjoitti:

        Lähinnä sitä mietin, että kiinteään siipeen voi helposti integroida ohuet aurinkopaneelit tuottamaan lisää voimaa ja sähköä muutenkin. Jos "purje" koostuu useammasta palasta, niin kuin ilmeisesti aerodynamiikan vuoksi pitää, niin parkkiin mentäessä siivet vain käännetään vastakkain, jolloin ne suurelta osin kumoavat toistensa tuulikuormat. Tai ainakin tuottavat voimaa huomattavan vähän normaalin purjehdustilanteeseen verrattuna.

        Satamassa ei voi nukkua, kun purjeet kääntyilevät tuulen mukana pitkin yötä.


      • upreioqfhkldjh
        Bossu kirjoitti:

        Satamassa ei voi nukkua, kun purjeet kääntyilevät tuulen mukana pitkin yötä.

        No eivät ne mihinkään kääntyile, jos ovat lukittuina vastakkain jolloin ne tuottavat minimivoiman.


    • Määkinhuudan

      Vähän samaa olen itsekkin fundeerannut. Mielestäni masto voisi olla aika paksu ja purjeessa voisi olla kaksi kangasta päällekkäin. Tavallaan niin kuin siiven ala ja yläpinta.



      • EiIhanNoinkaan
        Bossu kirjoitti:

        Linkki ei toiminut, laitetaan uusi ja toivotaan, että se selviytyy perustuslaissa kielletystä ennakkosensuurista. http://dy.fi/i33

        Jos Bossu viittaat sananvapauteen Suomessa niin kannattaa perehtyä mitä laki tarkoittaa sillä, että sitä ei saa ennakolta estää vs. Mitä oikeuksia ja velvollisuuksia julkaisualustan ylläpitäjällä on - voit yllättyä.

        Oletko nähnyt tollasta ljungströmiä livenä? Ja jos niin miltä vaikutti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1369
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      818
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      769
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe