Kiinteäsiipinen purje

Onko jossain käytössä jäykkää, säädettävää purjetta vai tehdäänkö kaikki joustavasta kankaasta? Jos kaikesta huolimatta haluaisin tehdä jäykän siiven purjeeksi, niin millainen sen pitäisi olla?
9338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On. Esimerkiksi hakusanoilla "wing sail" tai "fixed wing sail" tai "rigid wing sail" tai varsinkin "rigid solar energy sail" löytyy aika mielenkiintoista juttua.
En ihmettelisi, vaikka yleistyisivät tulevaisuudessa.

Äänestä

On käytössä ainakin C-catamaraaneissa, AC50, AC72, AC45 luokissa. Googlaa lisätiedot noista itse. Lisäksi yksittäisissä veneissä ainakin a-catamaraaneissa on kokeiltu. Jääpursissa ja pyörillä kulkevissa myös ja siellä ne ovat pärjänneet erittäin hyvin.

Sen pitäisi olla riittävän kevyt, ettei veneen painopiste nouse liian ylös. Ei siis kannata tehdä kokonaan kiinteästä jäykästä materiaalista, ettei paino nouse liiaksi riittävällä pinta-alalla. Jos haluaa liikkua kevyessäkin kelissä vastaiseen tulee sen olla riittävän korkea, aivan kuten perinteisillä purjeillakin.
Pinta-alaa tarvitaan vähemmän, jos siipi koostuu useammasta peräkkäisestä elementistä, joita voi kääntää toisiinsa nähden. Jo 2 peräkkäistä riittää. Pienemmässä mittakaavassa siiven kiertymä on tärkeää, koska apparenttituuli on voimakkaasti kiertynyt alemmissa korkeuksissa. Tehon säädön ja siihen liittyen vastuksen minimoinnin kannalta on hyödyksi jos myös elementtien välistä kulmaa saa korkeussuunnassa muuttuvaksi. Lentokoneissahan laskusiivekkeiden kulma on yleensä vakio koko siivekkeen pituudelta, vaikka kulman arvoa saakin säädettyä. Tämä ei siis purjehduksessa riitä.

Haittana kiinteässä siivessä on tietysti se, että se tuottaa helposti suuria aerodynaamisia voimia vielä satamassakin, kun veneestä haluaisi reissun päätteeksi jo poistua. Pienessä mittakaavassa koko siiven voi tietty nostaa pois, isommassa tällaiset operaatiot ovat työläitä ja kalliita nostureineen.

Äänestä
  • Lähinnä sitä mietin, että kiinteään siipeen voi helposti integroida ohuet aurinkopaneelit tuottamaan lisää voimaa ja sähköä muutenkin. Jos "purje" koostuu useammasta palasta, niin kuin ilmeisesti aerodynamiikan vuoksi pitää, niin parkkiin mentäessä siivet vain käännetään vastakkain, jolloin ne suurelta osin kumoavat toistensa tuulikuormat. Tai ainakin tuottavat voimaa huomattavan vähän normaalin purjehdustilanteeseen verrattuna.

    Äänestä

  • upadoifaudpiou kirjoitti:

    Lähinnä sitä mietin, että kiinteään siipeen voi helposti integroida ohuet aurinkopaneelit tuottamaan lisää voimaa ja sähköä muutenkin. Jos "purje" koostuu useammasta palasta, niin kuin ilmeisesti aerodynamiikan vuoksi pitää, niin parkkiin mentäessä siivet vain käännetään vastakkain, jolloin ne suurelta osin kumoavat toistensa tuulikuormat. Tai ainakin tuottavat voimaa huomattavan vähän normaalin purjehdustilanteeseen verrattuna.

    Satamassa ei voi nukkua, kun purjeet kääntyilevät tuulen mukana pitkin yötä.

    Äänestä

  • Bossu kirjoitti:

    Satamassa ei voi nukkua, kun purjeet kääntyilevät tuulen mukana pitkin yötä.

    No eivät ne mihinkään kääntyile, jos ovat lukittuina vastakkain jolloin ne tuottavat minimivoiman.

    Äänestä

Vähän samaa olen itsekkin fundeerannut. Mielestäni masto voisi olla aika paksu ja purjeessa voisi olla kaksi kangasta päällekkäin. Tavallaan niin kuin siiven ala ja yläpinta.

Äänestä


  • Bossu kirjoitti:

    Linkki ei toiminut, laitetaan uusi ja toivotaan, että se selviytyy perustuslaissa kielletystä ennakkosensuurista. http://dy.fi/i33

    Jos Bossu viittaat sananvapauteen Suomessa niin kannattaa perehtyä mitä laki tarkoittaa sillä, että sitä ei saa ennakolta estää vs. Mitä oikeuksia ja velvollisuuksia julkaisualustan ylläpitäjällä on - voit yllättyä.

    Oletko nähnyt tollasta ljungströmiä livenä? Ja jos niin miltä vaikutti?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


öalkfjöakdjfödkaj kirjoitti:

Onko jossain käytössä jäykkää, säädettävää purjetta vai tehdäänkö kaikki joustavasta kankaasta? Jos kaikesta huolimatta haluaisin tehdä jäykän siiven purjeeksi, niin millainen sen pitäisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu