Uusia asuntoja kiivaasti rakennetaan ja tarjotaan, mutta uuden 4000€(m2 maksavan asunnon osto Hml'sta on todennäköisesti huono sijoitus ainakin silloin, jos asunnon joutuisi myymään alle 10v sisällä. Poisluettuna kasvavat keskukset Hki, Tre, Oulu, Kuopio, asunnoista on kaikkialla muualla ylitarjonta ja hinnat ovat laskussa. Taantuvilla ja hitaan kehityksen paikkakunnilla uuden hinta laskee nopeasti. Ero uusien ja vasta 10v vanhojen hinnan välillä on jopa 1000€/m2. Jos huomioi uuden asunnon arvon menetyksen, on asuminen hoito- ja rahoitusvastike mukaanlukien varsin kallista. Ylitarjonta asunnoista on huomattava myös Hml'ssa, niin omistus-kuin vuokra-asunnoistakin. Ihmetyttää, miksi grynderit rakentavat ja pankit rahoittavat uusia kerrostaloja, joista asuntoja sitten markkinoidaan monenlaisilla houkuttimille, kuten asu ensimmäinen vuosi ilman vastiketta. Myös uusien asuntojen pieni myyntihinta ja jopa 56...70% velattomasta hinnasta oleva yhtiölainaosuus ovat uudentyyppisiä houkuttimia ja jopa kyseenalaisia siksi, koska mikään taho ei välttämättä varmista, onko pienen myyntihinnan asunnosta maksaneella osakkeenomistajalla mahdollisuutta hoitaa yhtiölainaosuuttaan. Pahimmassa tapauksessa laiminlyöty yhtiölainaosuus jää taloyhtiön ja sen muiden asukkaiden hoidettavaksi.
Ostaako uusi asunto Hml'sta
asuntomarkkina
8384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä tämän jutun idea oli? Onko jollakin tylsää vai muuten vaan paha olo? Alkuun luulin että tämä oli joku kysymys mutta juttu sisälsikin vain toteamuksia jotka on jo monista lehdistä saatu lukea.
Ihan vaan perusjuttuja kaveri veistelee.
Asuinkustannukset saatava puoliintumaan ennenkuin täällä voi oleskella normaalisti ilman kela-korttia.
Varmaan+avaaja+pohtii,+ostaako+vanha+vai+uusi+asunto+ja+on+päätymässä+vanhan+ostoon,+jos+siihenkään.+Ennen+vanhaan,+kun+inflaatio+oli+6...8%+vuodessa+ja+asuntojen+hinnat+samassa+tahdissa+nousivat,+asunnon+osto+oli+sijoitus.+Mutta+nyt+ovat+toiset+ajat,+sijoitusta+isoon+omeisuuserään,+jonka+arvon+säilymisestä+ei+ole+takeita,+moni+harkitsee.+Mutta+jossakin+on+asuttava+ja+silloin+vuokra-asuminen+epävarman+ajan+yli+voi+olla+hyvä+vaihtoehto.
Taloyhtiölainoissa tikittää aikapommi:
https://m.iltalehti.fi/talous/201803272200839770_ta.shtml
Uusi+ilmiö+nämä+yhtiölainat,+jotka+asunto-osakkeille+jyvitettynä+voimat+muodostaa+65...jopa+75%+asunnon+velattomasta+hinnasta.+Myyntihinta,+jonka+maksamalla+pääsee+täysivaltaiseksi+asunnon+omistajaksi+voi+olla+vain+25%.+Jo+myyntihinnan+maksamiseksi+ostaja+saattaa+tarvita+lainaa.+Kuitenkaan+mikään+taho+ei+välttämättä+kontrolloin+uudesta+AsOy'sta++asunnon+ostavan+kykyä+hoitaa+yhtiölainaosuuttaa+eikä+sitä,+paljonko+hän+jo+myyntihinnan+raghoittamiseksi+on+tarvinnut+lainaa.+Tottakai+grynderille+ja+välittäjälle+olennaista+on+saada+asunnot+kaupaksi+ja+sillä+siisti.+Jos+vaikeuksia++jonkin+osakkaan+osalta+yhtiölainaosuuden+maksamisessa+ilmenee,+viimekädessä+taloyhtiö++ja+sen+omistaja-osakkaat+vastaavat+lainojen+hoidosta.+Uusien+asuntojen+houkuttelevuutta+näkyy+lisätyn+muun+muassa+ensimmäiden+vuoden+kokonaan++vastikkkeettomuudella+ja+että+kahtena+ensimmäisenä+vuonna+yhtiölainan+rahoitusvastike+sisältää+ainoastaan+lainan+koron,+mutta+ei+lyhennystä.+Asumisen+kustannus+paljastuu+vasta+kolmannesta+vuodesta+alkaen,+jolloin+myös+yhtiölainan+lyhennykset+alkavat.+Silloin+3'sta+vuodesta+alkaen+hoito-+ja+rahoitusvastike+yhteensä+voivat+olla+luokkaa+14€/m2/kk,+joka+esim+60m2+asunnossa+tekee+840€/kk++Jos+päälle+lisää+asunnon+arvon+vähittäisen+menetyksen,+asumiselle+tulee+hintaa.+Monessa+tapauksesa+edullisempi+vaihtoehto+on+vuokralla+asuminen,+joka+esim+Saksassa+on+paljon+yleisempää+kuin+meillä.
Taloyhtiön lainoissa todella tikittää. Asunnon ostajat, lukekaa Iltalehden artikkeli todella tarkkaan ja tuumikaa, mihin sitoudutte. Älkää uskoko satuihin näissä asuntokaupoissa. Jonakin päivänä voitte herätä karuun todellisuuteen.
https://yle.fi/uutiset/3-10135485
Yllä YLE'n tänäisessä uutisessa sama huoli, eli että velkaosuudet nimenoman yhtiölainojen muodossa uusien asuntojen ostoissa ovat kasvaneet. Asunnon omistajaksi pääsee pienellä myyntihinnalla, mutta asumisen todellinen kustannus realisoituu, kun kolmannesta vuodesta alkaen aletaan maksaa täyttä yhtiövastiketta, jossa rahoitusvastike sisältää myös yhtiölainan lyhennyksen. Uusien asuntojen markkinoinnissa ei todellista, myös yhtiölainan lyhennyksen sisältävää rahoitusvastiektta kerrota myyntiesitteen etusivulla eikä kohdassa hinta ja muut kustannukset, vaan tieto on erikseen kaivettava jostakin.