Olen 29-vuotias mies. Olen käyttänyt aiemmin hyvin runsaasti alkoholia viikonloppuisin. Nyt tosin olen toistaiseksi lopettanut koko touhun seinään, koska maksa-arvot ovat koholla ja painoa on kertynyt runsaasti. Voisin listata seuraavat vaikutukset:
Plussat:
- Ei kuolemanpelkoa.
Miinukset:
- Sosiaaliset suhteet ovat kadonneet. Ei huvita pitää lähimmäisiin sukulaisiinkaan yhteyttä.
- Kahvin ja tupakan käyttö lisääntynyt huomattavasti.
- Työnteko ei tunnu arvokkaalta, joka johti työsuhteen purkamiseen äskettäin.
- Jatkuva masentuneisuus.
Kuten huomaatte, miinuspuolia kyllä löytyy paljon, muttei plussia.
Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia?
Raitistuminen
15
644
Vastaukset
- Kyllasesiitt
Näyttää ja kuulostaa siltä, että olet alkoholilla paennut jonkinmoista masennusta tai tyhjyyttä. Nyt noi tunteet nousee pintaan entistä pahempina.
Mut psyykkeen oikeaa tilaa ei pysty arvioimaan, kun vasta n. 3 kk tai pidemmänkin selvänäolon jälkeen, kun aivokemiat on paremmin palautuneet.
Mut toisaalta runsas ryyppääminen viikonloppusin nyt muutenkin aiheuttaa noita negatiivisia oireita, niin voi olla, että johtuu vaan siitä ryyppäämisestä noi miinukset.
Kyllä se elämä alkaa kiinnostamaan pikkuhiljaa, usko pois. Elämässä on niin paljon muutakin, kun viikonloppu pakeneminen juottolaan ja itsesä lamauttaminen. :) - Mies88tre
"Kyllä se elämä vielä hymyilee...." paskat hymyile. Entistä vittumaisempaa olla täysin kuivin suin.. mikään ei maistu, eikä tunnu yhtään miltään.
- Suosittelenn
No eiköhän tuo kaikki johdu vaan siitä ryyppäämisestä.
Menee kauan aikaa ennenkö alkaa palautua tuosta, mutta se todellakin on sen arvoista.
- Sontaseppo
Sinulle sopii alkoholi. Ajattele positiivisesti, että työ ei enää rajoita juomistasi.
Astele reippaasti alan mestoihin eli korttelin räkälöihin. Sieltä löydät juttuseuraa eikä tarvitse ryypätä yksin. Tarpeeksi kännissä puliämmät näyttää ihan jees. Vedä kännit nauti elämästä. Tutustu mielenkiintoisiin ihmisiin kuppiloissa. - viinamiäs
Viina on toki haitallista terveydelle, mutta ilman viinaa ei ole ihmissuhteita. Jos ei juo, ei voi tavata naisiakaan koska naisiahan tavataan baareissa kun ollaan juomassa viinaa. Ja kun ei löydä naista, ei saa perhettä ja lapsia ja jää yksin loppuelämäkseen.
Kannattaa miettiä tarkaan mitä tekee elämässään.- Huhhuhteitä
Ja tätä ei kannata kuunnella tippaakaan. Ihmisiä liikkuu muuallakin, kun baareissa.
Eikä elämän tarkoitus välttämättä kaikilla ole löytää puolisoa ja perustaa perhettä,
sosiaalisia suhteita voi solmia muuallakin, kun baareissa, missä niitä todellisia ystäviä ei edes ole.
Elämä voi nyt maistua perseeltä, mutta kokeile vaikka liikuntaa. - Suosittelenn
Viinamiäs taitaa olla itse täällä katkerana trollaamassa, kun oisko elämä ryypätty pilalle tai ei sitten kukaan kestä katsella edes kännissä.
Miettikää todellakin tarkkaan, tuhlaatteko elämänne ryyppäämiseen ja sen ainaisen viikonloppu-pakenemisen odottamiseen! - viinamiäs
Ei viikonloppuryyppäämisessä mistään pakenemisesta ole kyse. Viikonloppuryyppääminen antaa mahdollisuuden tavata naisia ja mahdollisesti sitten joskus perustaa perhen jonkun tapaamansa naisen kanssa.
Aika harva kuitenkin tapaa puolisonsa muualla kuin baarissa. Ei sen varaan oikein voi laskea jos haaveena on oma perhe ja lapsia tulevaisuudessa. - Selvaseee
Selitä mitä selität, mut sen takia, jos joku nuori esim. lukee tätä ja meinaa ottaa sut vakavissaan, niin kyllähän sen kaikki tietää, että niitä naisia tapaa hienosti salilla, opiskelussa, koulussa, töissä, ulkomailla ym..
Nettideitti yms.
Paljon muitakin paikkoja.
Elämä itsessään selvinpäin on jo antoisaa, jos vaan löytyy kyky elää, muuten kuin toisten ihmisten kautta, kuin kerjäläisenä kulkien.
Parhaiten puolison perheen perustamista varten löytää varmaankin netistä.
Onnea ei muutenkaan kannata etsiä toisista ihmisistä, siellä se ei ole. ;)
Ei perheessä, ei puolisossa, ei ystävässä.. vaan siellä itsessä. :)
Ja aika selkeesti sitä on hyvin hyvin vaikea kokea, kun ryyppää viikonloput, millä syyllä kukakin. Sit löytyy ehkä jollekin vaimo ja lapsia tulee, mutta onnea ei oo vieläkään löytynyt. :D - viinamiäs
Niissä töissä ja muissakin tapaamisissa totuus on yleensä se, että se työkaveri on tavattu sitten sattumalta viikonloppuna baarissa ja siitä suhde on alkanut. Tai sitten kosteissa firman pikkujouluissa.
- Björneborgs_pilsner
Silti olet lopettanut "toistaiseksi".
- noviisintouhua
Lisää viinaa, arkipäivätkö muka selvinpäin?
- Sammahär1
Sama täällä, kuukausi ilman alkoholia. Tylsistynyt olo, ei kiinnosta mikään eikä lähteä edes mihinkään.
- Riippuvaine
Aivot on tottuneet siihen, et ne pistetään narikkaan säännöllisin väliajoin ja kun näin ei tapahdu, niin jotkut sanoo, et eka vuosi menee, et aivot alkaa tottumaan sille, että ne ovat päässä koko ajan.
Tylsistynyt ja vetäytynyt olo selvinpäin on merkki riippuvuussuhteen syntymisestä.
- hyväässänousussa
Kuukauden raitistelun jälkeen eka bisse maistuu todella hyvälle. Nousuhumalassa tajuaa miten mukavaa on taas ottaa kuppia pitkästä aikaa, eikä todellakaan ole tylsää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713518
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851536Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251269- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192988- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk92794- 62745