Vapuksi vesille ?

Mitäs luulette, onnistuuko veneily jo vappuna, itäisellä suomenlahdella ? Suomenlinnaan vapuksi on jo jonkinlainen perinne, mutta nyt näyttäisi kevät olevan niin myöhässä että ei jäät eihdi lähteä.
283325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

voi mennä luisteluhommiksi, niin pitää kylmää ilmamassaa päällä

Äänestä

Itsellä kova usko että pääsee perinteisesti vappuna starttaamaan kauden.

Äänestä

Luultavasti jää ei enää vappuna kotisatamassa kannata ihmistä, pilkkijän ehkä kyllä.

Äänestä

Vuosaaren satamassa esitettiin arvio, että Kaunissaaressa on käyty Valpurina jo ainakin kolmena viikonloppuna. Eli myöhässä olet, jos aloitat vasta vapuksi.

Äänestä
  • Nyt olet kuunnellut Reinon tai Annelin juttuja, joten kannattaa vähän suodattaa... todennäköisesti niin deliriumin riivaamia, että kuvittelevat käyneensä Kaunissaaressa : )

    Äänestä

Varmasti onnistuu, kalusto vaan pitää olla olosuhteisiin sopiva

Äänestä

Kevät kyllä etenee

hitaasti

MUTTA TÄYTYY OLLA TODELLINEN NURKKAUUNO, JOS AIKOO VAPUN VIETTÄÄ VENEESSÄ HYTISTEN !

Äänestä
  • Olin viime vuonna veneessä vapun ja ajattelin olla tänäkin vuonna, jos vaan jäät sulavat sitä ennen.
    Ei mulla kyllä koskaan niin kovaa krapulaa ole, että hytisisin.
    Muuten en ymmärrä miksi hytisisin?

    Äänestä

  • Olen viettänyt vapun veneessä jo ainakin 12 vuotta. Kertaakaan ei ole tarvinut veneessä hytistä. Reflex kamiina on keksitty. Joinakin vuosina on jopa otettu aurinkoa tsimmarit jalassa kalliolla Wappuna. Mutta oli viime vuosikymmenenä se.

    Äänestä

Ainakin avotilassa purhehtiminen on hyvin haastavaa, kun sekä vesi että viimainen ilma ovat liki pakkasen puolella.

Äänestä

Itse harrastan kevätmuuton seurantaa ja vene menee vesille viikonloppuna.

Haahkojen muutto on käynnistymässä. Sotkia ja joutsenia on tullut jo.

Ulkoharraste.

Äänestä

Tietoa Vuosaaren jäätilanteesta.
Kävin eilen veneellä (akkulataus) ja siinä samassa pilkkijä tuli vastaan . Jäänpaksuus on, hänen mukaansa, 40-50 cm. On kuulemma teräsjäätä. Hämmästyttävän paksua mutta olihan tässä pitkä kylmä jakso.
Oletteko huomanneet saman ? Kävin palstalla eilen. Mutta tänään en pysty lähettämään viestejä kirjautumatta sisään siitä huolimatta että oikeassa ylälaidassa lukee lihamylly1.
Mistä voisi johtua ?

Äänestä
  • Yksi kaveri jakoi tänään fb:ssa kuvan jäätilanteesta Helsingin edustalla. Jään raja on tällä hetkellä vielä Villingin ulkopuolella. Kestää vielä jäiden lähtö sisälahdista.

    Äänestä

  • joukollajäätäsärkemään kirjoitti:

    Yksi kaveri jakoi tänään fb:ssa kuvan jäätilanteesta Helsingin edustalla. Jään raja on tällä hetkellä vielä Villingin ulkopuolella. Kestää vielä jäiden lähtö sisälahdista.

    Eilen oli taas ilmakuva Helsingin edustalta. Keskustassa liikenne on kyllä sulattanut jäät, Kruunuvuorenselkäkin on täysin auki. Mutta Villingin kohdalla vasta saarten ulkomeren puoleiset reunat ovat vapaat jäistä. Sisälahdilla ei vieläkään tarvitse huolestua pilkkijöiden turvallisuudesta. Eikä itäinen Suomenlahti varmaankaan sen pidemmälle ole edistynyt, vaikka pihasta tällä hetkellä lumet vinhaa vauhtia katoavat.

    Äänestä

Kevät on kaksi viikkoa myöhässä ja viimeiset lumet sulavat vasta juhannuksena

Äänestä
  • taitaa tulla Jussina jo uudet lumat -> veneet ylös.

    Ei ehtinyt tänä kesänä venettä laskemaan ollenkaan..

    Äänestä

Upea Pitkäperjantai vietetty meren jäällä. Elämäni ensimmäistä kertaa kävin hiihtäen Sipoon Kaunissaaressa,

Joskus on käyty Pääsiäisenä veneellä, mutta nyt pääsee jäitä pitkin, kunhan osaa varoa rantoja.

Avomeri alkaa heti Kaunissaaren eteläpuolelta, satamalaguuni on jäässä, mutta avomeren reuna on aivan vieressä. Jos Hangossa tai Tallinnassa laskee veneen, niin ulkokautta pääsee Kaunissaaareen.

Äänestä
  • Hangon Itäsatama on umpijäässä, Smultrongrundetille pääsee kävellen. Kappelisatama on auki johtuen talviliikenteestä.

    Äänestä

Ainakaan keski- ja Itä-Suomessa ei vappuna veneillä. Hyvä kun päästäisiin edes juhannukseksi vesille. Toista se on teillä siellä etelässä. Tältä tilanne ainakin nyt näyttää ja lunta tulossa maanantaina "reilusti" lisää. Muutamana keväänä joen rannassa olevalta telakalta ensimmäiset veneet nostettiin jäiden sekaan kellumaan. Yhtenä keväänä sitkeimmät vapun veneessä viettävät istuivat vappupäivän asiaan kuuluvin vappuvarustein varustautuneena veneensä " terassilla", vaikka veneet olivat vielä pukkien päällä. Tuolle nostin jo hattua ohi kulkiessani.

Äänestä

Ilmastonmuutos näyttää olevan sitä, että talvet kovenee ja pitkittyy, talvi kiristää ensiviikolla otettaan, lunta pitäisi tulla 15 - 20 cm ja ollaan huhtikuussa. Vene vesille joskus kesäkuussa, ei aikaisemmin, jos se ei ole jäävahvistettu jäätämurtava alus.

Äänestä

Ehkäpä 2019 Venemessujen uutuus onkin jäävahvistetut retkiveneet.

Äänestä

Kalenterissa päivät juoksee, mutta niinkuin ennenkin, sää ei muutu

Äänestä

Ei mene kuin viikko-kaksi niin saa ainakin Airistohotellilla veneen vesille luiskalta. Laivaväylien ympäristö on sula ja laituriinkin jo pääsee.

Äänestä

Hangon Itäsatamassa pitää ollakkin melkomoinen Mooses, jos Smultrongrundetille meinaa päästä kävellen.

Äänestä

Neljä venettä jo Itähamnissa vappua odottelemassa.

Äänestä

Kaksi purkkaria tuli vastaan eilen Emäsalon ja Helsingin välillä ja puolisen tusinaa venettä näkyi saarien rannoissa. Niin että kyllä se kausi on jo alkanut :)

Äänestä
  • Nettiveneilijöiden joukossa on myös yksi veneilijä. Hyvää Wappua!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kuutavajälli kirjoitti:

Mitäs luulette, onnistuuko veneily jo vappuna, itäisellä suomenlahdella ? Suomenlinnaan vapuksi on jo jonkinlainen perinne, mutta nyt näyttäisi kevät olevan niin myöhässä että ei jäät eihdi lähteä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu