Abortti, abortin indikaatiot ja itsemurhat

Abortinvastaisessa kampanjoinnissa käytetään aseena abortin vahingollisuutta mielenterveydelle ja selitetään kuinka itsemurha-alttius kasvaa abortin teon myötä. Tähän ei löydy tällä forumilla oikeastaan muuta asiallista lähdettä kuin Gisslerin et al vuonna 1996 julkaistu tutkimus (Suicides after pregnancy in Finland, 1987–94: register linkage study) , joka on tietty mielenkiintoinen, mutta kuten Gissler ja kump toteavat, ei kausaalisuutta abortin ja itsemurha-alttiuden välillä voida osoittaa, koska taustalla on aina sosiaalista huono-osaisuutta ja muita raskaita ongelmia. Raskaus itsesään on mielenterveysriski, koska se sekoittaa hormonit jne, ja rasittaa sosiaalisesti vielä kaikkien muiden rasitusten päälle. Abortin kieltämisen perusteena joku mielenterveysriski on siis kelvoton, sillä silloin pitäisi kieltää koko lapsenteko, koska se aiheuttaa masennusta, itsemurhia, väsymystä, uupumusta, stressiä, masennusta, avioeroja, jne ongelmia. Okei, sitten asiaan:

Yksi taulukko tutkimuksessa on mielenkiintoinen. Siinä käyrä pomppaa yli 30-v jälkeen ratkaisevasti:

https://www.bmj.com/content/313/7070/1431

Gisslerin jne tutkimus ei selitä, miksi tuossa iässä itsemurha-alttius nousee noin paljon. Tutkimuksessa ei ole taustamuuttujana abortin indikaatiota mielenterveysongelmien selittäjänä. Itse mietin mahdollista selittäjää siten, että sikiöperusteisia abortteja tehdään sitä enemmän, mitä vanhempi äiti on. Eihän lapsivesitutkimusta tehdä kuin iäkkäämille synnyttäjille. Eli yksi johtopäätös voi olla se, että itsemurha-alttius on suurempi niillä, joilla on kyseessä toivottu raskaus ja abortti on tehty sikiöperustein tai terveydellisestä syystä. Näitä on kuitenkin satoja tapauksia vuodessa. Tämäkin kyllä on huomioitu muualla:

"Psyykkisille komplikaatioille alttiita ovat erityisesti ne, joiden toivottu raskaus keskeytetään sikiöstä johtuvan syyn perusteella, aiemmin hedelmättömyyden takia hoitoa saaneet naiset ja aiemmin psyykkisistä oireista (erityisesti depressiosta) kärsineet. Riskiryhmään kuuluvat myös ne, joilla keskeytysajankohta on myöhäinen tai keskeytys tehdään lääketieteellisestä syystä, taloudellisesti huonossa asemassa olevat sekä naiset, joiden kumppani painostaa keskeyttämään raskauden. Nämä potilasryhmät tarvitsevat muita enemmän tukea keskeytysprosessin aikana" (duodecimlehti.fi/lehti/2001/21/duo92556)

Gissler ei ole erottanut (kuten tällä forumilla tai aborttikeskustelussa yleensä) moraalista aborttia ja moraalitonta aborttia eikä selitä voisiko esim. kaikki itsemurhat liittyä toivottuun raskauteen.

Aborttikeskustelussa aina muistetaan se, että abortti on seurausta moraalittomuudesta ja holtittomasta elämästä, ja kuinka ei saisi levitellä jalkojaan ja nainen ei saa nauttia seksistä ilman että sen sovittaa lapsen synnyttämisellä, mutta unohdetaan se, että sadat naiset Suomessakin joutuu tekemään abortin toivotussa raskaudessa joko sikiöperustein tai oman henkensä vaarantumisen vuoksi. Se on varmasti raskas kokemus. Kuitenkin abortin haittoja taivastellessa käyteteään myös näiden aborttien aineistoa perustelemaan sosiaalisen abortin vääryyttä ja vahingollisuutta. Siis sikiöperusteiseen aborttiin päätynyt saa sen menetyksen ja tuskan lisäksi vielä kimppuunsa syyllistävät moralistitkin. Sellainen, joka ei raskauttaan arvosta eikä hedelmöittynyttä munasolua pidä kummempana kuin hedelmöittynyt munasolu, niin on vaikea kuvitella ottavan mitään psyykkistä kuormaakaan, kun ei se abortti ole jälkiehkäisyä kummempi tapahtuma.

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaataas

      On se nähty ennenkin kuinka vääntelet kaikesta nää omat mututulkintas ja vääristelet jopa tutkijoidenkin sanomisia itselles mieluisiks. Ja noi iänikuiset mukavuusseksi-rangaistus harhat päälle :D

      "Tähän ei löydy tällä forumilla oikeastaan muuta asiallista lähdettä"

      Ethän sä tähän mennessä niitä mitään muitakaan oo kyenny kumoomaan millään tavoin, paitsi tietenkin että ne on vaan "pro-life propagandaa"!

      "Kuitenkin abortin haittoja taivastellessa käyteteään myös näiden aborttien aineistoa "

      Juu, niitä onkin niin valtavan suuri osa kaikista..

      "Sellainen, joka ei raskauttaan arvosta eikä hedelmöittynyttä munasolua pidä kummempana kuin hedelmöittynyt munasolu, niin on vaikea kuvitella ottavan mitään psyykkistä kuormaakaan, kun ei se abortti ole jälkiehkäisyä kummempi tapahtuma."

      Ja missä olikaan osotettu että sillon ei kellekään koskaan tuu mitään ongelmia? Niin, ei yhtään missään.

      • NoEiTasan

        "Ja missä olikaan osotettu että sillon ei kellekään koskaan tuu mitään ongelmia? Niin, ei yhtään missään."

        Saako osotukset että tulee? Niim, ei oo yhtään missään. Problem solved.


      • osotettuon
        NoEiTasan kirjoitti:

        "Ja missä olikaan osotettu että sillon ei kellekään koskaan tuu mitään ongelmia? Niin, ei yhtään missään."

        Saako osotukset että tulee? Niim, ei oo yhtään missään. Problem solved.

        vaikka miten monet kerrat, että ne kumoomiset esille vaan. Niitä kun ei oo näkyny yhtään missään, että problem solved.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe