Löytyykö täältä Hämylinnasta miestä tukkimaan tuon kaksikon turvat? Paskanpuhujat mellastavat Pravdassa pahemmin kuin siat vatukossa ja esittävät olevansa kiekkojumalia. Missään muualle ei tuollaista paskanjauhantaa tuettaisi kui Uuskilposen lehdessä, joka itse kehuu olevansa NHL-toimittaja. Ei ihmettele ku moni sanoo lopettaneensa lehdykä tilaamise tuon ässäkaksikon turinoiden vuoksi.
Savolainen&Sihvonen
Kaksiässää
943604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 94
Vanhimmat
Pravda kertoo puolueettoman totuuden.
On kyllä käsittämätön jälkiviisastelijaduo. Vähän kovempaa cv:tä kaivattaisiin molemmilta, ennen kuin voi alkaa likimain loukkaamaan useita ihmisiä. Punaparta on ollut nuolijapelle aina ja nyt on saanut faninsa urheilutoimituksen johtoon ja palstatilaa löytyy. Omaa kadehdittavan voittoprosentin pitkällä liigavalmentajaurallaan ja yhtä huikean plusmiinussaldon.
Tämä meinasi unohtua http://www.eliteprospects.com/player.php?player=66628
Kyllä! HPK:n kausi meni kaikilla mahdollisilla mittareilla niin ”nappiin” ettei sitä kerrassaan saa eikä voi arvioida negatiivisesti.
Sihvonen kirjoittaa aiheesta yhtä sivistyneesti kuin mv-lehti pakolaisista. Kritiikki ja henkilökohtaiset solvaukset ovat eri asioita, mutta kukin siten kuin parhaiten osaa.
Ei ole enää likimain loukkaamista vaan loukkaamista ja henkilökohtaista ajojahtia jota ei voi perustella millään jääkiekkoon tai journalismiin liittyvällä asialla. Sihvonen ei vaan saanut haluamaansa paikkaa liigaseurassa ja kostaa nyt sitä viattomille ja jos äijä väittää ettei ole tavoitellut pestiä niin valehtelee!
Helppo uskoa, kyllä ne niin katkeroituneen jorinoita ja saman toistoa ovat.
Paitsi ei Sihvonen mopolla ajele. Sattuneesta syystä.
Ainakaan selvinpäin. Kännissä välillä saattaa sen verta hypätä kahvoihin et saa sikspäkin haettua
Hoopeekoota ei saa Hämylinnassa kritikoida sen näkee näistä jutuista. Jos hoopeekoon sisältä sanotaan että kesäreeni meni penkin alle, ja siksi syksy meni kivasti niin tätäkään väitettä ei saa arvioida. Ei ainakaan sellainen joka ei ole voittanut sataa nhl mestaruutta. Tämä on virallinen hämylinnan kanta. Patrik Laine ehkä vois sanoo asiaan jotain nasevaa kun on tehny monta kaappia. Uhhuh mitä faneja!
Et ole ilmeisesti ihan ykköstykki yläpäästäsi, juurihan tuossa ylempänä kerroin sinulle mistä kiikastaa.
Nimittelet ei ihan ykköstykiksi yläpäästä ja sitten otat asiat asioina. Voihan sen nuinkin puhua itsensä pussukkaan. Huomasitko?
En, tämä ei personoidu keneenkään, tyhmyytesi ei tule julki naamasi kera.
Eikös Petteri ajanut poliisin maaliin ja puhalluksen jälkeen olematon valmentajaura oli paketissa.
Savolainen näyttää taas ydinosaamistaan Pravdan kirjoituksessaan:
Tällä kaudella Hämeen Sanomien urheilutoimitus on ottanut voimakkaasti analyysin mukaan perinteisten haastattelujen rinnalle. Analyyseissä kerrotaan kirjoittajien oma ja myös laajoihin taustatietoihin perustuva tomusokeroimaton näkemys lukijoille.
Haistakoon...analyyseineen. Kuka niitä jaarituksia päivästä toiseen jaksaa lukea joissa veivataan kahden sivun voimalla ja moititaan kaikki paitsi nostetaan itsensä Suomen journalismin ykköstähdiksi. Minä en kyllä lukenut vastaavia sepustuksia Turun Sanomista, Kalevasta, Savon Sanomista, Aamulehdestä, Satakunnan Kansasta, Helsingin Sanomista, Etelä-Saimaasta vaikka maakuntalehtiä nekin kyllä ovat. Pravda ei olekaan enää maakuntalehti vaan kiekkomaailman ykkösnyrkki Paken johdolla ja laidoilla viilettävät vanhat mopokuskit S&S. Mutta Hämeenlinnassa on nyt koko maailman ykköstietäjät! Voi piruparat!
Hetken seurasin ja päätin ettei hölmöys jatku minun rahoillani. Hesari tilalle ja ilmainen YLE lisäkäyttöön.
Kymmenet jos ei jo sadat ovat tehneet saman kun kuuntelee ystäväpiirin kommentteja. Lehteä ei voi tuon kaksikon takia tilata.
Emme tilanneet ilmaiseksikaan.
Aivan päätön kirjoitus taas tämän päivän "analyysi". Joka päivä sama valitus urheilusivuilla kun raukka ei muuta osaa joten saisi lähteä koko ukkeli urheilusivuilta.
Tilasin tänään Hämeen sanomat ihan pelkästään tämän kaksikon takia. On se kumma kun mitään asiaa ei saa kritisoida ettei siinä menis herne nenään jollain. HPK:n kausi oli aivan umpipaska lukuunottamatta kevättä. Mutta siitäkään ei saa mitään sanoa ääneen.
Huomenta toimitus.
Mitäpä opit tuon kaksikon kirjoituksista?
En olisi uskonut näkeväni päivää, jolloin Suolen päivystävät jokapaikantietäjät puolustulevat Hpkn Hjuvvavelikerhoa ettei kaikin tavoin pkan kauden jälkeen saa sanoa asioista. Hyshyshys ei keskustella!
Muutan heti pois Hämeenlinnasta
Nyt puhuu kiekkokiuaskaksikko oikeasti asiaa, jatkan ehdottomasti lehden tilausta. SUOSITTELEN naapureillekin. En yksinkertaisesti tajuu miksi ei saisi arvostella HPK:a, kausihan meni aivan perseelleen. TOIMITUSJOHTAJA kanna vastuusi ja eroa HETI!!!!!
Eipäs nyt liioitella, eihän se kausi menny persiilleen kuin pelillisesti ja taloudellisesti. Paljon hyvääkin jäi, tyytyväinen ja uskollinen yleisö, hyvä oheistuotteiden myynti ja sellaista.
HPK:n kausi oli surkea, mutta mitään näin mädännäistä ja alatyylistä kirjoitteluin SS-kaksikolta ole kuunaan nähty. Maakuntalehdelle tulee varma sulka hattuun kun päästivät Urheilulehdessä mellastaneet ääneen Hämeessä mutta unohtivat samalla ettei sama sovi "maaseudulla" kuin isolla kirkolla. Läpeensä mätiä paskantonkijoita! Jos urheilujournalismi on tänä päivänä tällaista kannattaa se unohtaa kokonaan. Sivtyneepää kirjoittelua olen tavannut muun muassa Hesarista, jota olen siirtynet seuraamaan. Siellä myös kulttuuritoimitus tekee muuta kuin nuolee kun Häsassa ollaan edelleen Korhoskyykyssä. Hesarin muut osastot ovat vertaansa vailla tämän paikallisen lehdykäisen rinnalla olkoonkin että "maakunta"lehteä jotaa oikein neuvos.
Kuka muuten on kehunut kaksikon "analyysejä"? Rinkelinmäen katsomossa ei kukaan.
Myöskään ei kopissa. SS-kaksikko on pelaajien keskuudessa suuri naurun aihe, koska ne ei ymmärrä lajista Jääkiekko aina edes yksinkertaisempia asioita ja kokonaisuutta. Pelaajat ottavat huumorin kannalta.
Liisa ja Matti. Tietoa ei ole kumpi on Liisa.
SS-kaksikko! Siinäpä sopiva nimitys, viittaapa sitten mihin tahansa historiassa. Sama ajatusmaailma, ei saa olla muita ajatuksia!
Iltaa Hpk-toimisto. Viisi kuusi viestiä vasta tänään, pystytte parempaan.
Kuinka sä Samuel jaksat päivystää täällä, onko sulta jo kiuaspuut loppu?
VAADIN Miljoonia korvauksia pahoitetusta mielestäni koska happyfamilia on tietääkseni loukattu verisesti ihan tyhmillä kirjoituksilla, jotka ovat loukanneet koko Rinkelinmäellä, koska lapsenuskomme mestaruusjunaan on nyt viety! Byhyy. RAHAT voi ottaa halliyhtiön kassasta, sieltähän on virrannut veronmaksajien euroa kopiokoneille. Hakiota ei tarvitse rempata.
sisäänpäin kasvava hyväveli verkosto. sulle ,mulle. ei tolle. nyt kannattais katsoa jo poltinahoa pitemmälle.
Hyvä porkkana
Ai kauheetaaaa!!
Sihvonen on vain katkera kun ei saa enää valmentaa kuin korkeintaan esikouluikäisiä eikä pääse kaikkien valmentajien pomoksi. Valmentajat kuulemma ilmoittivat lähtevänsä jos Sihvonen sotketaan jotenkin vielä seuratoimintaa.
Ei tule valmentamaan ees korttelikiekossa. Tosin ei taitoakaan.
Eikö seurajohdolla ole rahanpaskaa maksaa vaikka kuulille turpasaunasta, kun täällä etsitte löylyttäjää? On se kumma, kun aiheellinen kritiikki herättää tällaista porua.
Aiheellinen ja (a)siallinen analyysi? Jotain tolkkuu sentään...
Tulisi osata laji.
Turha luulla että osaamista löytyy vaan löytyy koston- ja kiusantekohimoa.
En paremmin osaisi sanoa.
Hyvä Tiikerit
Nyt odotamme analyysi siitä millainen joukkue Hpkoolla pitää ensi kaudella olla. Siihen voisivat tietysti analysoida mistä otetaan rahat Patrik Laineen, Eeli Tolvasen, Juuse Saroksen ja muiden vahvistusten palkkaamiseen. Täytyyhän analyysimestareilla oll tähän asiaan kirkas tietämys?
SS-kupla ei tunne käsitettä raha ja jääkiekko.
Niin no jos katsotaan viime kauden hankintoja, niin piripäinen apinakin tekisi paremmalla onnistumisprosentilla hankintoja.
En tajuu miksi ei HPK:a saa arvostella negatiivisesti. Seuran oma valomies (p-nuolija) meuhkaa tuolla facebookissa joka asiasta joka on pikkasenkin negatiivisesti kerrottu HPK:n kannalta, vaikka olisi tottakin.
Tilaus lopetettu. Otin yhteyttä ja lopputulos oli pelkkää sitä. Oman mielipiteeni olisin halunnut sanoa
Tilaus uusittu. Vihdoinkin joku sanoo jos keisarilla ei ole vaatteita.
Kauan ei sano.
HPktakin pitää arvostella mutta kritiikillä pitää olla joku pohja eikä kahden ihmisen henkilökohtainen mielipide. Siinä on vissi eroa. Täällä sivustoilla ei tosin perusteita kaivata vaan haukutaan kaikki pystyyn tietämättä mistään mitään. SS-kaksikko pitäisi olla sitäkin tarkempi perusteittensa kanssa koska julkaistaan tilattavassa paperilehdessä. Täällähän saa paskoa ilman käsirahaa.
Taitaa olla samanlaisia mielenpahoittajia koko toimiston porukka noi juoksupojat tms.
P osaa kehua itseään ja siinä näytöt.
Siinä on kyllä kaksi todellista paskanjauhajaa,, kumpikaan ei tiedä jääkiekosta mitään,, sitten ollaan niin helvetin jälkiviisaita,, yksikään joukkue ei huoli noita pölhöjä valmettajaksi vaikka ilman saisivat,,,
Sihvonen on helvetin kaateelinen moukka kun yksikään seura ei huoli häntä valmentajaksi,, kehtas jätkä hyökätä Selännettä vastaan kun Teemu otti kantaa noihiin raiskauksiin mitä matu äijät ovat tehneet Suomessa !!!!
Eihän Teemu osaa edes yhtä lausetta kirjoittaa ilman kirjoitusvirheitä. Kyllä ne on ihan muut miehet, jotka Teemun sanomisia kirjoittelee.
SS saa kirjoitella mitään ilman vastuuta kun raumalainen päätoimittaja suivaantui HPK:n touhuihin. Sekään ei Sihvosen tapaan päässyt seurassa ja oy:ssä haluamille pelipaikoille ja kostaa nyt rankimman kautta hankkimalla nämä pillipiiparit saunasna lämmittäjiksi.
Kehui hallilla olleensa Lukon napa. Satuin tietämään kuka oli mutta annoin kehun jatkua. Melko pian sattui kun tuli Lukon napa Hämeenlinnaan.
On se nyt jumalauta, että kerhosta ei saa kirjoittaa, kun ylistäviä artikkeleita paikalliseen aviisiin. Totuuksiahan nämä kaksi sankaria ovat kirjoittaneet. Vai väittääkö joku, ettei kerho ollut sysipaska tällä kaudella? Valot päälle pösilöt!
Minäkin voisin kertoa, kerho oli sysipaska mutta kun et ymmärrä että SS-kaksion tulisi kertoa miksi oli. Taito loppuu vaikka sanoja riittää.
Kerhon kausi oli loistava. Kerhon sijoitus Euroopan parhaassa sarjassa oli 12. siis aivan erinomaisen loistava. Kerhon pelaajahankinnat olivat aivan loistavat. Uusi toim.johtaja aivan loistava. Voi se olikin unta.
Kerhon asiat alkoi mennä vituralleen siinä kohtaa, kun Markun mainokset ilmaantuivat.
Aletaan taas päästä asiaan, kohta tämäkin on Kiemungin syy.
SS-pari on Liisa ja Matti
Kai sitä saa ja pitää arvostella mutta mitä ovat nämä urheilutoimittelijat neuvomaan osakeyhtiön toimintaa. Seuraavaksi varmaan Häsa antaa ohjeita Kultakeskukselle, Karistolle, SSAB:lle, Osuusmeijerille siitä miten yhtiötä pitää hoitaa ja johtaa ja kuka siihen on kelvollinen. Häsä ei ole vielä näitä ohjeita muille jaellut mitä nyt Juutilainen joskus. Tästähän tässä on kysymys ja ajojahdista jota päätoimittaja selvästi organisoi kuten tussä yllä jo todettiin. Ottakaa nyt jo järki käteen jos on mistä ottaa.
Uusikilponen ei ole toimittajana saanut mitään aikaiseksi. Aivan turha koko lehtialalla. Ai niin, joku meni ja osti neuvoksen tittelin hänelle ???
Tosin hoopeekookin on ollut aivan surkea tänä vuonna. Aivan kuralla muutenkin. Kritiikki on ansaittua, odotellaan parempia otteita seuran johdolta niin kyllä positiivistakin palautetta varmaan tulee.
Kirjoituksia. En tilaa.
Lainesalot sentään suojelivat lukijaa aina melkein tammikuun loppuun siltä tosiseikalta, että Kerho on shit. Ennen joulua otsikoitiin Hyvältä näyttää ja vuodenvaihteen jälkeen , että pahalta näyttää. Tää Savolainen latisti koko joukkueen jo syyskuussa.
Kirjoittavat erittäin hyviä asiantuntevia analyyseja hpk:n tilasta. Seuran kausi ja hankinnat ovat menneet aivan penkin alle eikä talouskaan ole kovinkaan hääppöstä. Jotain muutakin tarttis varmaan tehdä, kun pönöttää toimistolla. Vaikka ny alkuun lukea tarkalla korvalla sihvosen analyysia, millä saadaan kurssi kääntyyn ens kaudella
Erikoista, että tämä multitalentti, jolla on oikea ratkaisu kaikkeen leikkii toimittajaa eikä ole minkään liigajoukkueen pelastajana missään roolissa.
Jyväskylässä sentään osataan reagoida myös pettymyksiin. Ehkäpäjuuri siksi Jypi on oikeastikin matkalla huipulle. Eipä toi voimakaksikko turhaan hiillosta ketään siinä mielessä.
Mä muutan ainaski Toijalaan
Siellä pisimmät pollaritkin
Kansalla joka maksaa peleistä, ei ole oikeutta tietää mitä verovaroin rakennetuissa jääpönpeleissä tapahtuu. Tämä olkoon linjamme Suomessa krittiikki heti seis. Seura voittaa mestaruudet koska niin kerrotaan strategiapaperissa. Kaikki muu puhe on järkyttävää negatiivisuuden lietsontaa ja maakunnan etua vastaan. Olemme shokissa kaikki tyyni.
Nyt Liisa ja Matti hermostu.
Taisi SS-kaksikko uskoa suolen patisteluja kun jo monta päivää ilman analysointia. Vai nukkuuko Pake?
Hämppislinna on pop ja meidän oranssiseura vähintäinkin on universumin paras. Joka muuta sanoo ni vitsi hei turpaan pitäis vetää. Hämylinnassa ei saa kukkoilla faktoilla tai pillahdan itkuun.
Jäät sulavat, lopettakaa iän ikuinen paskan jauhaminen mokomasta harrastustoiminnasta
Maailmassa on paljon muutakin ja tärkeämpää kuin kaksi puliveivaria sönköttämässä täysin turhanpäiväisiä. Kaikesta sitä palkkaa maksetaan.
Surkea pikkulaji maailmalla, mutta ainoa laji jossa suomalaiset edes jotenkin pärjäävät. HPK on hyttysen paskaa ja samoin siitä kirjoittavat🤮
Niin, esim. pingis on maailman seitsemänneksi suosituin laji. Haluaisitko syvällisiä, päin persettä tehtyjä analyysejä mieluummin vaikka siitä? Lätkä on kuitenkin Suoomessa kaikkea muuta kuin surkea pikkulaji. Tuskin Eritreassa saa paljoakaan palstatilaa.
Miten niin ainoa, pesäpallossa ollaan selkeesti maailman ykkösiä. Mitä nyt Viro ja Ruotsi pistää kampoihin. Ja jääpallossa ollaan kirkkaasti maailman kolmosia, mitä nyt Venäjä ja Ruotsi pistää kampoihin.
Nyt olisi Patterilla iskun paikka, kun -koskinen siirtyy sivuun. Näyttöä tiskiin.
Vitsi.
Se jakkara on wicski teisalle varattu
Sihvosella aika nopea takinkääntö analyyseissään. Pari viikkoa sitten Tapparalla ei ollut mitään saumaa mihinkään hyvä jos Kalpan lyövät, nyt taas muilla ei ole mitään saumaa Tapparaa vastaan. Ne jotka haukkuivat koko kauden Tapparaa, eivät kuulemma omaa mitään käsitystä jääkiekosta. Eikös tää Sihvonen itse ollut pahin Rautakorven haukkuja koko kauden ja sano että menee hukkaan koko kausi parhaalla miehistöllä.
Eli kaikki rahat Kärpille ja hillot himaan!
Se kymppi ei tunnu missään..
En viitsi edes takapuoltani pyyhkiä näillä Sihvosen kirjoituksilla. Luulee reppana olevansa j0ku helvetin asiantuntia. Luulkon reppana.
Voi voi reppanaa kuinka alas on vajonnut kirjoituksissaan. Yrittää esittää asiantuntijaa mutta jatkuva mielipiteitten vaihto kertoo reppanasta.
Noinkohan Hpk Liiga Oy rekrytoi sellaisen puheenjohtajan, joka antaa kaksikolle vähän työnohjausta. En olisi kovin yllättynyt jos nämä sankarit eivät jatka kovin kauaa tehtävissään.
Muistakaa ny. Työtään pojat tekee, Mielipiteitä saa olla heilläkin, mutta kuka lukee?
Voi helkkari että joku osaakin olla todella ärsyttävä. En todellakaan lue enää näitä ala-arvoisia kirjoituksia, aikoinaan luin mutta en meinannut pysyä nahoissani. On se hekkari että joku palkkaa tämän i....... "töihin" kirjoittamaan jääkiekosta, tai yleensä mistään.