Fiat on paskin auto

kertakäyttötuote

Miten joku voi olla niin tyhmä, että ostaa uuden Fiatin.? Siinä lyö kätensä suoraan paskaan.

10

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ferrarii

      Pizza on kyllä hyvää, italiasta!

    • Jokainen_tavallaan

      Onneksi nuo autot, eivät ole kalleimpia automerkkeinä. Fiat 500 oli kyllä kiva, ajaessani sellaisella Keski-Euroopassa vuokrattuna.

      Mutta sitten. Huh, huh.

    • arska432

      Reilu 4 vuotta sitten ostin uuden Fiatin (500L), eikä vielä ole sitä paskaa näkynyt :)
      Arvokaan ei ole pudonnut sen vertaa et harmittais. Pitääkin mennä katsomaan jos vaihtais taas uuteen kun tätä nykyistä on jo kateltu tarpeeksi, 500X varmaan seuraavaksi :)

      • osamaksuuuuu

        Menitkö tomppeli maksamaankin sen auton? Aika pitkä toimitusaika.
        Älä esittele itseäs nyt noin typeräksi.


    • ViiullaPlutoon

      Fiat on hyvä auto, kunhan ei Suomessa pakkasella ajele paljoa. Mutta kolmen vuodenajan kulkupeliksi loistava, toimiva, trendikäs, ja tyylikäs. Kuis Skoda-pellet? Onko sarkahousut ja Neuvostoliiton piippalakki virka-asunne? Entäs jarrutusjälki kalsareissa? Hinttiklubin Gold-jäsenyys?

    • Mannevaan

      Voi olla paska auto.
      Ostettiin uutena 2006 mallinen 3-ovinen Stilo änkyttämällä (osamaksulla, 0,5% korolla) ilman käsirahaa (myyntihinta n. 14.500€ osamaksukulut) pääasiassa suht lyhyeen työmatka ajoon. Joskus heitettiin joku muutaman sadan kilsan lenkki.
      Autossa hajos kytkin kun oli ajettu 300km? Saatiin kuitenkin tehdastakuuseen ja toinen auto siksi aikaa kun kunnostettiin.
      Sen jälkeen tuli ajettua koko takuuaika ja osamaksuaika 5 vuotta ilman muita ongelmia. Autolla tuli ajettua yhteensä n. 60.000km. Tuon jälkeen laitettiin auto nettiautoon myyntiin aluksi 8.500€ mut ei tullut kauppoja, jokunen vaihtotarjous vanhempiin romuihin. Tiputettiin hinta 7.900 euroon ja joku vanhempi mies kävi auton hakemassa. Nyt ajelen työpaikan autolla.
      Eli auton arvo laski noin puoleen viidessä vuodessa, eli n. 1500€/vuosi.
      Mutta oli ihan hyvässä kunnossa vielä myydessä. 5-vuoden aikana ei tehty muuta kuin vuosihuolto. Ei ostettu edes uusia renkaita, akkua, eikä mitään muutakaan kuin bensaa ja lasinpesunestettä.
      Samaan aikaan (2006) varakas tuttava osti uuden ja hienon E mallin sedan diesel Mersun hintaan 66,760€. Ajeli aluksi pitkiä työajoja kunnes sai työpaikan omasta kaupungista. Myi auton 2012 ja sai siitä 11,500€ rahaa ja 1999 mallisen Renault Lagunan minkä arvo on.... no kaikki osaa sanoa minkä arvoinen. Eli arvo laski noin 55.000€ kuudessa vuodessa eli n. vajaan 10.000€/vuosi.
      Ajeli tuolla Lagunalla sitten viime kevääseen saakka kunnes myi senkin 600€:lla. Tuon arvo ei siis pudonnut yhtään viidessä vuodessa mutta varmaan piti vähän laitella ainakin katsastukseen.

      Nykyautoista kun puhutaan ei ihan paskoja ees ole olemassakaan kun vertaa 60-70 ja 80 luvun kinnereihin. Nyt jos käy ajamassa 70- tai 80-luvun luksusautoa niin huomaa että nykyautojen halvimmatkin paskat on huomattavasti parempia kuin nuo jagget ja S luokan meset. Ne on ihan hirveitä nykyään. Aikanaan olivat olevinaan edistyksellisiä ja olivatkin.
      Merkkien väliset erot on muuttuneet. Ennen ei kukaan tervejärkinen kehdannut ajaa jollain skodalla joka levisi kulovalkean tavoin muutaman tuhennen ajon jälkeen. Nyt on niin muotiautoa että.

    • A58

      Taidat olla Bemari miehiä oletko kuullut että on kolme kirjainta millä ei tee mitään BMW

      • missätikkarini

        Täysin sivustakatsojana on mukava seurata näitä aloittajien (kertakäyttötuote) purkauksia.
        Kaveri ei tiedä aiheesta mitään, mutta kädet tärisee päästä kirjoittamalla helpottamaan v...tustaan.


    • Kylmät__kädet__

      En ehkä koskaan osta fiiattia.

      • nojooniinpäniin

        Käytkö pohtimassa tuota samaa asiaa kovinkin monen merkin palstalla. Itsekin pystyisin antamaan saman lausunnon tuossa vieressä listatuista automerkeistä noin 35 merkin kohdalta. Silti en käy avautmassa asiasta niiden keskustelupalstoilla.
        Mitä tulee fiatin paskaisuuteen, niin sanontaan että useimmat "ns. laatuautot" ovat pienentäneet omistajansa varallisuutta sekä kalliiden käyttökulujen ,että euromääräisesti suuren arvonalenemansa kautta huomattavasti enemmän kuin keskimääräinen Fiat on tehnyt omistajalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe