Olin kuulevinani talvella, että myös moottoripyörien pysäköinnistä pitää maksaa ainakin Helsingissä. Utelen, jos joku tietäisi asiasta enemmän:
- Mihin jätetään lippu niin, että joku toinen pysäköijä ei ota sitä itselleen?
- Voiko samaan ruutuun pysäköidä yhdellä lipulla niin monta kuin siihen sopii?
- Mihin jätetään lippu niin, että joku toinen pysäköijä ei ota sitä itselleen?
- Voiko samaan ruutuun pysäköidä yhdellä lipulla niin monta kuin siihen sopii?
Vastaukset 6
Vanhimmat
hyvä kysymys! tuota on ennenkin paikallisena mietitty... Tosin stadissa on kyllä muutamia ihan pelkästään prätkille tarkoitettuja paikkoja. MM rautatieaseman edessä olevalla parkkiksella, mahtuu ehkä 6 pyörää... ja sit muutamia muita hajapaikkoja keskustassa joita en nyt tähän hätään muista. Niitä voi tiedustella pysäköinnin valvojan keskuksesta varmaankin.
Eli jos parkkeerat pyörän maksulliseen paikkaan, tulee ottaa lippu mukaan ja tarvittaessa voit sen esittää pysäköinninvalvojalle jos sitä kysytään.
Käytäntö: jos ei parkkipirkkoa näy lähistöllä älä suotta maksa ja kun palaat pyörälle katso ettei pirkkoa näy silloinkaan ettet joudu esittämään parkkitositetta ja jos pirkko lähtiessäsi iskee kimppuun voithan sanoa että olet menossa kyytiin ja odottelet kuskia......tms.
Näin olen asian tulkinnut ja näin itse toimin.
Todennäköisesti parkkipirkko jää yhdessä "matkustajan" kanssa odottelemaan kuljettajaa työaikansa päättymiseen asti. He ovat kaupungin virkamiehiä ja heillä ei varmaankaan ole kiire tai provinsio-palkka.
Mahtaisikohan olla yhtään nuorta ja hyvännäköitä parkkipirkkoa?
Ei se parkkipirkko kauaa sitä tikettiä odottele jos pysäköintimaksun suorittamisesta kertovaa tositetta ei löydy niin Pirkko kirjoittaa maksumääräyksen ja ripustaa sen kyseiseen mopoon ja pyytää matkustajaa sanomaan kuskille, että käy näyttämässä kuittia konttorilla jos sellainen sattuu löytymää ja lähtee jahtaamaan seuraavaa maksamatonta. Tämän jälkeen omistaja jää odottelemaan lähelle pysäköityjen ajoneuvojen kuskien paikalle saapumista ja pyytää josko nämä olisivat armeliaita ja antaisvat oman käytetyn kuittinsa sakotetulle motoristi poloiselle, joka autoilijalta käytetyn kuitin saatuaan käy näyttämässä sitä parkkikonttorilla ja kiroaa suureen ääneen kuinka taas on veronmaksajaa pompotettu JA suuresti. Pystyisköhän noilla uudemmilla printtereillä saamaan kuitinnäköstä printtiä niin vois aina sakot saatuaan kirjotella itelleen sopivan kuitin.
Tässä on saamani virallinen vastaus:
Hei,
pysäköintilippua ei tarvitse toistaiseksi jättää moottoripyörään, vaan
maksulippu esitetään tarvittaessa. Jos pysäköintipaikka on osoitettu
maksulliseksi, koskee maksun suorittaminen myös moottoripyörää,
pysäköintikiekon käyttö koskee vain autoja.
terveisin pysäköintipalvelukeskus
ihmiset tekevät seuraavasti
A.parkkeeraavat paikoille, jossa tarvitaan kiekkoa, (jota nyt ei näemmä tarvitse pyörässä käyttää )kokopäiväksi
B. tulostavat itse omat kuittitositteet
C. parkkeeraavat jalkakäytäville
D. parkkeeraavat satapyörää rinnakkain ja ostavat ns. kimppalipun, jota sitten näytellään parkkipirkoille sopivan tilanteen sattuessa..vaikka 3 jätkää per lippu niin kukaan ei huomaa mitään =)
E. muuttavat muualle asumaan missä vastaavaa pelleilyä ei tapahdu!
ois taas kannattanu lainsäätäjänä miettiä, että mihin päänsä pistää. ei moottoripyörät vie kuitenkaan niin paljoa tilaa kuin autot, eivätkä ne varmaankaan seiso samalla paikalla yhtä kauan kuin autot.
pitäkää ne mopot ajossa ni ei tarvii parkkeerailla.