Rakkaas sisaret ja veljet Herrassa Jeesuksekssa Kristuksessa!
Olisiko meidän tehtävä käänne tässä meidän matkanteossa, kun viime aikoina on ollut niin kelvottoman paljon uskonsa kieltäjiä. Tässä maailman ajassa on vaikeaa uskoa.
Suurimmaksi eksyttäjäksi näkisin älytekniikan. Paholaisen nuolet yltävät kaikkialle älytekniikan kautta. Sielunvihollinen eksyttäjineen on valjastanut älytekniikan työvälineekseen.
On aika huono argumentti perustella älytekniikan tarpeellisuutta sillä, että se mahdollistaa myös nettiseurojen kuuntelemisen toisella puolen maailmaa.
Rakkaat uskovaiset, eikö uskominen ja sanan julistaminen ollut aivan yhtälailla mahdollista ennemminkin ja vieläpä ilman paholaisen nuolia?!!
Kun avaat nettiselaimen, saatat tehdä ennen seurojen kuuntelua vaikka ja mitä. Moni tekee seurojen kuuntelun lomassakin jotain muuta. Jos kieltäytyisimme älytekniikasta ja kuuntelisimme seurat paikan päällä, pysyisimme paljon paremmin uskomassa.
Ja vanhuksille sekä muille estyneille voisimme järjestää entiseen tapaan laitoshartauksia, sekä seurojen radiointeja. Satelliittiyhteyksillä voimme järjestää seuroja myös Afrikkaan ja muualle maailmaa, vaikka eittämättä paikalliset seurat ovat aina toimivin muoto!
KYSYMYS
Mihin oikeastaan tarvitsemme älytekniikkaa. Eihän se ainakaan ole lisännyt uskovaisten määrää. Päin vastoin. Kieltäjiähän on ollut reippaasti enemmän, kuin koskaan aiemmin.
Luopukaamme siis älykännyköistä ynnä muista internet-päätteistä. Tietokoneita voi yhä käyttää valokuvien arkistointiin, tekstin tuottamiseen jne. Internetiä sen sijaan emme tarvitse. Se on sielunvihollisen keino eksyttää loputkin Jumalan lapset ulos elävästä uskosta. Ottakaamme mallia vaikka amisheista. Toki heidän joukko on harhaseura, mutta heiltä on silti paljon opittavaa!
KIRJOITUKSEN OLEN TUOTTANUT KIRJASTON KONEELTA. ITSE EN OMISTA MITÄÄN ÄLYTEKNIIKKAA, JOKA OLISI LIITOKSISSA INTERNETIIN.
Luopukaamme älytekniikasta hetimmiten!
7
268
Vastaukset
- olenpa.minä.utelias
"Internetiä sen sijaan emme tarvitse. Se on sielunvihollisen keino eksyttää loputkin Jumalan lapset ulos elävästä uskosta."
Sanotaanko niin Raamatussa, vai onko Oulun paavi sitä mieltä? Mistä tiedät, ettei Internet ole Jumalan keino palauttaa lapset elävään uskoon?- Matuam
Olemmehan nähneet, kuinka paljon uskovaisia on menettänyt uskon. Ja että miten tehokkaasti sosiaalisen median kautta voi ihmisiä eksyttää. On blogeja, suljettuja ryhmiä ja ties mitä puhumattakaan kaikesta viihdetarjonnasta, joita internet meille mahdollistaa.
NYT JOUTUU LOPETTAA, KUN LOPPUU OMA AIKA TÄLLÄ KONEELLA! - nettiseurat.lopetettava
Matuam kirjoitti:
Olemmehan nähneet, kuinka paljon uskovaisia on menettänyt uskon. Ja että miten tehokkaasti sosiaalisen median kautta voi ihmisiä eksyttää. On blogeja, suljettuja ryhmiä ja ties mitä puhumattakaan kaikesta viihdetarjonnasta, joita internet meille mahdollistaa.
NYT JOUTUU LOPETTAA, KUN LOPPUU OMA AIKA TÄLLÄ KONEELLA!Ettekö ole nähneet, kuinka moni vanhoillislestadiolainen on saanut uskon? Jos ette, niin miksette?
Tavallaan se olisi looginen jatkumo - älystähän aikauskoinen on jo luopunut.
kunhan_taas_kysyn kirjoitti:
Onko tila-aika -käsite iskenyt jo vl-oppiinkin?
Pianovihre, taikauskoinen on tietenkin älynsä jo menettänyt, miksi siis kannella älylaatikoita taskussaan?
- käy_desinfioimassa
NYT OLET SAASTUTTANUT KIRJASTON KONEEN jumalattomilla kirjoituksillasi. Mikset kirjoita fantasioitasi ikiomaan sinikantiseen vihkoosi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2726032Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss643078- 2002961
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232302- 721778
- 1451548
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1911493Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1621458Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121428- 901334