Luopukaamme älytekniikasta hetimmiten!

Matuam

Rakkaas sisaret ja veljet Herrassa Jeesuksekssa Kristuksessa!
Olisiko meidän tehtävä käänne tässä meidän matkanteossa, kun viime aikoina on ollut niin kelvottoman paljon uskonsa kieltäjiä. Tässä maailman ajassa on vaikeaa uskoa.
Suurimmaksi eksyttäjäksi näkisin älytekniikan. Paholaisen nuolet yltävät kaikkialle älytekniikan kautta. Sielunvihollinen eksyttäjineen on valjastanut älytekniikan työvälineekseen.
On aika huono argumentti perustella älytekniikan tarpeellisuutta sillä, että se mahdollistaa myös nettiseurojen kuuntelemisen toisella puolen maailmaa.
Rakkaat uskovaiset, eikö uskominen ja sanan julistaminen ollut aivan yhtälailla mahdollista ennemminkin ja vieläpä ilman paholaisen nuolia?!!
Kun avaat nettiselaimen, saatat tehdä ennen seurojen kuuntelua vaikka ja mitä. Moni tekee seurojen kuuntelun lomassakin jotain muuta. Jos kieltäytyisimme älytekniikasta ja kuuntelisimme seurat paikan päällä, pysyisimme paljon paremmin uskomassa.
Ja vanhuksille sekä muille estyneille voisimme järjestää entiseen tapaan laitoshartauksia, sekä seurojen radiointeja. Satelliittiyhteyksillä voimme järjestää seuroja myös Afrikkaan ja muualle maailmaa, vaikka eittämättä paikalliset seurat ovat aina toimivin muoto!

KYSYMYS
Mihin oikeastaan tarvitsemme älytekniikkaa. Eihän se ainakaan ole lisännyt uskovaisten määrää. Päin vastoin. Kieltäjiähän on ollut reippaasti enemmän, kuin koskaan aiemmin.
Luopukaamme siis älykännyköistä ynnä muista internet-päätteistä. Tietokoneita voi yhä käyttää valokuvien arkistointiin, tekstin tuottamiseen jne. Internetiä sen sijaan emme tarvitse. Se on sielunvihollisen keino eksyttää loputkin Jumalan lapset ulos elävästä uskosta. Ottakaamme mallia vaikka amisheista. Toki heidän joukko on harhaseura, mutta heiltä on silti paljon opittavaa!

KIRJOITUKSEN OLEN TUOTTANUT KIRJASTON KONEELTA. ITSE EN OMISTA MITÄÄN ÄLYTEKNIIKKAA, JOKA OLISI LIITOKSISSA INTERNETIIN.

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenpa.minä.utelias

      "Internetiä sen sijaan emme tarvitse. Se on sielunvihollisen keino eksyttää loputkin Jumalan lapset ulos elävästä uskosta."

      Sanotaanko niin Raamatussa, vai onko Oulun paavi sitä mieltä? Mistä tiedät, ettei Internet ole Jumalan keino palauttaa lapset elävään uskoon?

      • Matuam

        Olemmehan nähneet, kuinka paljon uskovaisia on menettänyt uskon. Ja että miten tehokkaasti sosiaalisen median kautta voi ihmisiä eksyttää. On blogeja, suljettuja ryhmiä ja ties mitä puhumattakaan kaikesta viihdetarjonnasta, joita internet meille mahdollistaa.

        NYT JOUTUU LOPETTAA, KUN LOPPUU OMA AIKA TÄLLÄ KONEELLA!


      • nettiseurat.lopetettava
        Matuam kirjoitti:

        Olemmehan nähneet, kuinka paljon uskovaisia on menettänyt uskon. Ja että miten tehokkaasti sosiaalisen median kautta voi ihmisiä eksyttää. On blogeja, suljettuja ryhmiä ja ties mitä puhumattakaan kaikesta viihdetarjonnasta, joita internet meille mahdollistaa.

        NYT JOUTUU LOPETTAA, KUN LOPPUU OMA AIKA TÄLLÄ KONEELLA!

        Ettekö ole nähneet, kuinka moni vanhoillislestadiolainen on saanut uskon? Jos ette, niin miksette?


    • Tavallaan se olisi looginen jatkumo - älystähän aikauskoinen on jo luopunut.

      • Onko tila-aika -käsite iskenyt jo vl-oppiinkin?


      • kunhan_taas_kysyn kirjoitti:

        Onko tila-aika -käsite iskenyt jo vl-oppiinkin?

        Pianovihre, taikauskoinen on tietenkin älynsä jo menettänyt, miksi siis kannella älylaatikoita taskussaan?


    • käy_desinfioimassa

      NYT OLET SAASTUTTANUT KIRJASTON KONEEN jumalattomilla kirjoituksillasi. Mikset kirjoita fantasioitasi ikiomaan sinikantiseen vihkoosi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5900
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3527
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      159
      2049
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      228
      1977
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1741
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1011
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe