Minulle on ilmaantunut outoja niveloireita. Tai en edes ole varma ovatko ne niveloireita, mutta oireita kuitenkin.
Viime syksynä menin oikean käden ranne/peukalokivun takia lääkäriin, röntgenkuvissa todettiin peukalon nivelessä nivelrikkoa. Aikaisemmin käydessäni samasta syystä eri terveyskeskuksessa sanottiin sen olevan rannekanavaoireyhtymää, hiirikättä ja vaikka mitä muuta ja annettin buranaa ja käskettiin hankkimaan rannetuki, joten oireet ovat olleet siis vuosia ja nivelrikko hoitamatta.
Tästä ja monesta muusta samankaltaisesta syystä luottamus terveyskeskuksiin ja lääkäreihin vähän hukassa ja kynnys lähteä lääkäriin on todella korkea.
Viime vuoden joulukuun alussa (vai oliko se marraskuun lopulla, en muista) oikea polveni turposi yhtäkkiä, ilman mitään kummempaa syytä. Kipeä se ei ollut. Kävin tk:ssa hoitajan luona, joka ei osannut oikein sanoa mitään. Pyysi fyssarin paikalle joka väänteli ja käänteli ja epäili jotain limapussia, hoidoksi lepoa ja buranaa. Polvi rauhoittui levossa muutamassa päivässä.
Pari viikkoa myöhemmin polvi turposi uudestaan ja enemmän, ilman syytä, ei kipuja, joten hölmönä en mennyt lääkäriin, vaan ajattelin sen taas hoituvan levolla ja kylmähauteella, ja niillä se muutamassa päivässä-viikossa hoituikin. Tästä turpoamisesta taas kahden viikon päästä polvi turposi ihan kaksinkertaiseksi, oli joissain asennoissa kipeä. Menin lääkäriin ja siitä otettiin nestettä. Neste tutkittiin labrassa, mitään ei löytynyt. Määrättiin myös reuma- ja muihin verikokeisiin (mm. borrelia, kilpparit jne), mitään ei löytynyt.
Tästä sitten taas kahden viikon päästä (tammikuun alussa) polvi turposi taas ihan tosissaan ja oli asennosta riippuen kipeä, ei muuta kuin päivystykseen tyhjennykseen ja silloin sain myös kortisonipiikin. Päivystyslääkäri ihmetteli miksei polvea ole kuvattu, että seuraavan kerran jos turpoaa, niin ehdottomasti röntgeniin.
Noh, polvi ei ole sen jälkeen turvonnut, mutta sen tilalle ovat tulleet muut epämääräiset oireet. Polvet tuntuvat välillä jäykiltä ja siltä että olisi taas turpoamassa, mutta ei kuitenkaan turpoa. Myös muissa nivelissä (oikean käden sormissa, ranteessa, joskus jalkaterässä ja nyt uutuutena myös olkapäässä) outoja "särkykohtauksia", vihlaisuja, pistoja, jotka siis eivät ole pitkäkestoisia, eivätkä välillä edes kovin voimakasta kipua, vaan outoja tuntemuksia vain, useita kertoja päivässä ihan satunnaisina ajankohtina
Onko tämä nyt alku jollekin (nivelreuma? verikokeissa ei näkynyt mitään), kuvittelenko kaiken vai liittyykö tämä edes niveliin vai johonkin muuhun? Voiko tällaisen oireilun takia mennä lääkäriin?
Outoja niveloireita
5
501
Vastaukset
- 12d3123d123d123
Tuskin kuvittelet, itellä oli pari vuotta sitten samaa, olin vasta 25 vuotias. Syynä saattoi olla esim stressaava elämänrytmi, sekä psykoosi lääkkeet. Kun lopetin psykoosi lääkkeiden käytön niin nivelkivut, lihaskrampit ja jopa näkökykyni parani hiljalleen.
- Nivelkö
Lisätäänpä tähän vielä, että tädilläni on todettu nivelreuma ja myös isälläni on epämääräisiä niveloireita (turvotuksia ja kipuja) ajoittain, mutta hänhän ei lääkäriin mene (keneltä lie moisen asenteen itse sitten perinyt..).
Ja siis olen 36-vuotias naisihminen, vajaa vuosi sitten lopetin työt siivoojana. Vaikka raskasta fyysistä työtä olikin, niin silti en tuona aikana oireillut kuin tuon ranteen osalta. - rauakeppi
On paljon erilaisia nivel ja sidekudosreumoja,lihasreumaa ym ,tk ssa ei oikein osaa näitä juttuja. MULLA todettu fibromylagia mutta epäilem sen olevan toista laatua jota tk lääkäri ei ota vakavasti,oireet olka ja hartiaalueen lihaskireys ja kipeys,arkuus,niska ja takaraivo jännityskireyttä vuosia,alaselkä ja lonkat tuntuvat kipeiltä toisinaan ja kankeilta lantio,,särkyjä ei ole mutta lihaskivut ja arkuus sekä kanekus puhuvat muista alatyypeistä liittyen reumasairauksiin.Ainoa keino mennä yksityiselle kertomaan ja laittaa -kokeisiin,.
- nivelrikkoinen
Tutuilta kuulostaa oireet, minulla nivelrikkoa vähän joka nivelessä. Olen 70v ja eka oireet tuli oikeaan polveen joka ensin turposi n. 25v sitten, sen jälkeen on kerran tehty ns. puhdistus leikkaus yli 10v sitten ja aika hyvin olen sen kanssa pärjännyt, välillä vähän kipuilee, mutta olen alkanut liikkumaan säännöllisesti ja teen erilaisia jumppaliikkeitä, tosin olen pudottanut painoakin muutaman kilon. Muutama vuosi sitten olin röntgenissä ja kuvattiin jalat ja kädet, nivelrikkoa todettiin monissa nivelissä, esim. jalkaterät on tosi jäykät mutta eivät särje, nyt on oikean käden ranne alkanut kipuilemaan ja on hiukan turvonnut. Nyt menenkin käymään fysioterapeutilla joka neuvoo sopivat jumppaliikkeet. Turvotuksiin olen käyttänyt kylmäpussia joka on todella tehokas, joskus harvoin kipugeeliä ,suun kautta en ota mitään lääkettä. En tiedä mistä minun nivelrikkoni johtuvat, sukuvikaa ei ole, ehkä siitä kun olen tehnyt raskaita töitä ja teen kyllä vieläkin, syön ihan terveellisesti ja muutenkin vietän tervettä elämää.
- Anonyymi
Jätä pois viljat, sokerit ja ylimääräiset maitotuotteet jotka aiheuttaa tulehdusta. Vältä lisäaineita....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224074
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323468Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543304Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu123278Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222889Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232645Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122331MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747