Hyvä sana voi olla lämmin syli

Yksikään sana tai teko
ei koskaan katoa.
Tulkoon meidän sydämiimme
myötätunnon loiste
ettemme käännä selkäämme
ja sano: tule toiste.
17282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vitsi kun ihana ajatus.Hyvä sana voi jollekin olla kuin lämmin syli ja lämmittäähän se aina.
Lisää kivoja ajatuksia ! "Päivän sana" tulee mieleen, muistatteko vanhan radio-ohjelman ?
Se oli kylläkin lähes uskonnollista propagandaa mutta sisälsi hyviä ajatuksia ja uskoakin saa,
se on jokaisen henkilökohtainen asia.

1Äänestä

On muuten kumma juttu miten pahat sanat jäävät muistiin.
Vaikka hyviä sanoja olisi kuullut tuhat, niin yksi pahasti sanottu asia voi jäädä muistin pohjalle mieltä pahoittamaan.

Ihminen oppii muistamaan,
mutta miten oppisi unohtamaan ?

1Äänestä

Silloin kun soittajat oli vielä nuoria, solisti reipas ja nuhteeton ei ihme että tanssikansa tykkäsi. " Sanaton lempi"
Musiikki tuo kaiken hyvän ja kauniin jokaisen luo. Ei niitä muualta kuule, kauniita sanoja..

https://m.youtube.com/watch?v=PjKvU-UDG1I#

Äänestä
  • lempi onkin ollut suosittu tytto lauluissa,,esim..suojanaan on heilla lempi tahraton[kai juuri saunasta tullut?] ja lempi esiintyy tuossa ikaankuin 'bodyguardina'...eli ei hataa..pekka ja patkan Justiina mallinen lempi on vartiossa kaulimen kaa...

    Äänestä

Totta ! On musiikkia, jossa on kauniita sanoja, vähän naiivejakin ehkä, mutta tekee hyvää sielulle ja sydämelle kuunnella ja lukea hyvää.
Musiikki tekee muutenkin hyvää ihmiselle, se tuottaa mielihyvää monella lailla.
Voi kuunnella lauluja tai intrumentaalimusiikkia, voi laulaa itse tai soittaa jos osaa, musiikin tahdissa voi liikkua, tanssia.
Kuulemma kuoroihmiset ovat maailman onnellisimpia.
Siinä yhdistyy musiikki, laulu ja yhteisöllisyys.

1Äänestä

Ei taida montaakaan onnellista kuorolaista olla näillä palstoilla.
Asenteet on ihmeen luotaantyöntävät kuin vuosisatoja sitten: Jos virrassa kulkee lastu, pitää lähteä lähteä kirveen kanssa kymmenien kilometrien päähän katsomaan, kuka s****na minua häiritsee !!!
Miksi osa suomalaisista on niin epäluuloisia muita kohtaan ja epäsosiaalisia ?
Se haluaa vain yksin jöröttää ja olla aina eri mieltä kaikesta, koska omasta mielestään "vain minä olen oikeassa".

Nuoriso onneksi on jo toisenlaista, erilaisuus hyväksytään ja muittenkin mielipide.

1Äänestä

Miksi sinäkin kiinnität huomion aina näihin hapannaamoihin ja riidan haastajiin ? Ei täällä paljon yksin viitsi positiivisia juttuja kirjoittaa, kun ei juuri kukaan mukaan. Pitkät ketjut syntyy aina valituksista ja mollauksista, samoin pettämisistä ja eroamisista.Myönteiset kirjoittajat ovat myönteisiä kaikkialla, riittää elämän sisältöä muutenkin kuin palstalla roikkumassa.

Äänestä

Ei voi olla kiinnittämättä huomiota hapannaamoihin ja riidanhaastajiin, niitä tuntuu olevan enemmistö.
Toivoisi niiiiin paljon, että olisi asiallisia keskusteluja mielenkiintoisista aiheista laidasta laitaan,
mutta ei se onnistu näköjään, ei millään.
Aina joku katkera ja pahantuulinen töksäyttää keskustelun poikki.

Eikä mielipiteensä voisi sanoa asiallisestikin ja perustellen mielellään ?

Siten keskustelu voisi jatkua.

Omaan mielipiteeseen on kaikilla oikeus, mutta t a p a jolla se usein sanotaan,
pitäisi olla asiallinen.

Ihmiset häpäisee itsensä ilkeillä töksäytyksillään.
Saa kuvan ihmisestä, jolla ei ole alkeellisiakaan tapoja ja joka on hyvin onneton ja hän tänne purkaa pahanolonsa ilkeilemälllä.

Kuin uhmaikäinen lapsi ?

2Äänestä

Pitäisi ja pitäisi, mutta kun eivät vain tottele. Minun kun on ihan pakko täällä kirjoittaa ja tehdä aloituksia rakastamastani aiheesta: hyökkäilevät, ilkeät, katkerat ja pahantuuliset riidanhaastajat. Minä joka olen hyviä tekoja harrastava, lukenut ja kaikinpuolin fiksu ihminen haluaisin päästää jo itseni irti täältä, kerran se onnistuikin yhdeltä nikiltäni, mutta kun jäljelle jäi liian monta niin vaikeaa tuo on.

1Äänestä
  • Kaikinpuolin fiksu ihminen ei kiroile ,,ei edes saksaksikaan

    1Äänestä

Kultaomenia hopeamaljoissa ovat sanat, sanotut aikanansa.

Äänestä

"Yksikään sana tai teko
ei koskaan katoa."

- Noin toteaa ketjun aloittaja. On muuten täyttä puppua. Niin sanat kuin teotkin katoavat tapahduttuaan, useimmiten.

1Äänestä
  • Riippuu kuinka huono tai hyvä muisti on.
    Muistista ne eivät katoa, vanhemmiten ehkä, kun dementia iskee.

    1Äänestä

  • . . . ja hyvä on, että katoavat. Useinkin sanotaan teräviä huomautuksia asiasta, jota ei tunneta. Kun asian laita sitten paremmin kirkastuu, voi vain toivoa, että hätäpäissä lausutut tyhmät kommentit unohtuisivat.
    Tämä osuu monta kertaa, kun puhutaan politiikasta. Muutaman lauseen perusteella muodostetaan varma käsitys, ja kun asia valottuu tarkemmin, saa olla korvat punaisena, kun on laukonut puuta heinää.
    Tällä saitilla on kyllä yksi, joka uhkaa piipaa-autolla ja nimittelee hurjin sanankääntein jokaista joka on eri mieltä kuin hän.

    Hän elää muistissamme.

    1Äänestä

  • Norsun.muisti kirjoitti:

    . . . ja hyvä on, että katoavat. Useinkin sanotaan teräviä huomautuksia asiasta, jota ei tunneta. Kun asian laita sitten paremmin kirkastuu, voi vain toivoa, että hätäpäissä lausutut tyhmät kommentit unohtuisivat.
    Tämä osuu monta kertaa, kun puhutaan politiikasta. Muutaman lauseen perusteella muodostetaan varma käsitys, ja kun asia valottuu tarkemmin, saa olla korvat punaisena, kun on laukonut puuta heinää.
    Tällä saitilla on kyllä yksi, joka uhkaa piipaa-autolla ja nimittelee hurjin sanankääntein jokaista joka on eri mieltä kuin hän.

    Hän elää muistissamme.

    Valitettavasti.

    1Äänestä

Menikö se jotensakin näin: hyvät sanat ovat kuin rukouksia, ne siunaavat sekä saajaa että antajaa.

1Äänestä
  • Voiko hienommin sanoa ?! Kiitos kauniista ajatuksesta !

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


rauhaa_ja_rakkautta kirjoitti:

Yksikään sana tai teko
ei koskaan katoa.
Tulkoon meidän sydämiimme
myötätunnon loiste
ettemme käännä selkäämme
ja sano: tule toiste.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu