Painajainen koulusta- en olekaan muka läpäissyt!

muillakoulupainajaisia

Mistä ihmeestä kumpuaa koulupainajainen,
missä yhtäkkiä selviää että kaksi ikävää kurssia (matematiikka ja jokin muu vaikeahko) on suorittamatta ja muut valmistuvat ja minun itseni on ehkä joskus tulevaisuudessa tultava sopimaan kuinka kompensoin puuttuvat suoritukset ja kenen opetuksessa.
Asia tuntuu unessa hyvin hankalalta ja ylitsepääsemättömältä.
Ajattelinkin unessa luovuttavani että antaa olla, vuosien uurastus on ollut turhaa
ja en tule suorittamaan kyseisiä kursseja kun olen jo muuttamassa koko opiskelupaikalta pois ennen kurssien puuttumisten julkituloa.

Todellisuudessa olen valmistunut ko koulusta liehuvin lipuin -- ja helpotus on suuri kun herään.
Silti uni toistuu aina silloin tällöin eri elämänvaiheessa....
Onko muilla samoja unia?

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahdistavat unet johtuvat siitä, että olo unen aikana on ahdistunut. Olo on saattanut olla ahdistunut jo ennen nukkumaan menoa, tai sitten unen aikana on mieleen muistunut taikka muuten juolahtanut jokin ahdistava asia.

      Kuvailemasi ahdistava tilanne vaikuttaa aikoinaan koetulta suorituspaineelta, joka syystä tai toisesta palaa mieleen yhä uudelleen, vaikka itse suorituksesta olisit jo selviytynytkin.

      Päinvastoin kuin todellisessa elämässä, annat unessa periksi haasteen edessä. Lisäksi vetäydyt unessasi tilanteesta ajatellen, että uurastus on ollut turhaa, ja koska aiot vaihtaa asuinpaikkaa ennen tilanteen ilmituloa, ei asialla ole niin väliäkään.

      Tässä tilanteessa, kuten suorituspaineissa ylipäätään, on kyse yleensä odotuksiin vastaamisesta. Pettymys koetaan, jos odotuksia vastaavaan suoritukseen ei kyetäkään.

      Unennäkijä kertoo saavuttaneensa opiskelutavoitteensa liehuviin lipuin, joten pettymyksen tuottaminen tai kokeminen ei liity ainakaan välittömästi opiskeluun, vaikka uni sellaisenaan opiskelunaikaisia paineita peilaakin.

      Ihmisillä on monia syitä ja tapoja asettaa itselleen haasteita ja tavoitteita. Niin sanotut omat tavoitteet eivät välttämättä olekaan tavoitteita, mihin yksilö aidosti haluaa pyrkiä. Hän saattaa pyrkiä tiettyihin tavoitteisiin, koska kokee että häneltä vaaditaan sellaisten saavuttamista.

      Toisaalta ihmiset kykenevät asettamaan itsekin mahdottomia tavoitteita itselleen, ja pyrkimään kaikessa täydellisyyteen. Näin ikävässä tilanteessa yksilö on alati jahtaamassa täydellisyyttä tavalla taikka toisella. Mikäli täydelliseen tavoitteeseen sitten pääseekin, asettaa hän silloin itselleen välittömästi vieläkin mahdottomamman tavoitteen.

      Tästä unesta ei kuitenkaan välity täydellisyyden tavoittelu sellaisenaan, koska sen kuluessa ollaan valmiita antamaan periksi.

      Yhtenä detaljina esiin nousee seikka, että aloittaja kokee työläänä ajatuksen, että hänen on sovittava puuttuvien suoritusten korvaamisesta, ja on hänelle epäselvää, kenen opetuksessa puutteet tulee korvata.

      Tämä kertoo, että koettu vaikeus liittyy pikemminkin ihmissuhteisiin tai ainakin ihmisten kanssa tekemisissä olemiseen, kuin varsinaisiin oppiaineisiin.

      Voisiko olla mahdollista, että huolimatta unennäkijän kunnialla suorittamasta oppiarvosta, kokee hän siitä huolimatta olevansa alisuoriutuja?

      Tämä selittäisi unen alkuvaiheen ajatukset, mutta entä opiskelupaikalta muuttaminen ennen suoritusvajeen ilmituloa?

      Muuttaminen on ihmisten mielissä aina olosuhteiden ja tilanteiden muutosta.

      Kenties tässä tapauksessa unessa tapahtuva muuttaminen tarkoittaa asetettujen tavoitteiden muuttumista jostain syystä. Kenties tavoitteiden tosiasiallinen vaatija ei ole enää asemassa, missä voisi mitään vaatia.

      Kiitokset mielenkiintoisen unen jakamisesta

    • muillakoulupainajaisia

      KIITOS todella paljon viisaasta ja paneutuvasta vastauksesta,
      Enpä osannut odottaa näin hienoa vastausta kuin suoraan joltain filosofian tohtorilta.

      Luin ja tulen lukemaan tämän vastauksen vielä monta kertaa, niin naulankantaan se on ja avasi uusia näkökulmia tämän toistuvan unen sisältöön sekä syihin sen ajoittaiseen esiin tuloon (stressaava elämäntilanne).
      Kiitos vielä kerran vaivannäöstäsi , olet ihan huippu kyllä.
      Kaikkea hyvää ja hienoa elämääsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      82
      10005
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      128
      7735
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      55
      4139
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4020
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      59
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3067
    Aihe