Componentalta pöyristyttävän surkea tilinpäätös.

ComponentanRaportti

Kylläpä oli surkea raportti. Todellisia lukuja ei löydy ollenkaan vaan kaikki luvut on saatu näyttämään todellista paremmilta käyttämällä termejä 'oikaistu' tai 'vertailukelpoinen'.

Liikevaihto
2011 576 Me
2012 545 Me
2013 511 Me
2014 495 Me
2015 495 Me
2016 166,8 Me
2017 122,4 Me -27%

Todellisuudessa liike vaihto laski vuonna 2017 27 %. Syöksy kierre jatkuu. Vuodelle 2018 liikevaihdon odotetaan laskevan 110 miljoonaan euroon. Totaalinen floppi. Aamulla isot pojat myy Componentan alle 10 senttiin.

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en.ole.mukana

      Yrityssaneerauksessa eli vain käänneyhtiöitä etsivien riskisijoittajien juttu.

    • huithai

      Componenta on myynyt ison osan velkaisimmista rönsyistään, joten ei pitäisi olla edes piensijoittajalle yllätys, että liikevaihto laskee. Tilinpäätös kertoo, että yhtiö on huomattavasti tervehtynyt ja pystyy nykyisellään nousemaan saneerauksesta pois.

      Componentan kanssa on aiemmin voinut tosiaan helposti polttaa näppinsä ja tästä lienee kumpuaa tämänkin ketjun aloittajan palava tarve irroittaa asiayhteydestä ainoa negatiivinen luku, jonka compon tilinpäätöksestä löytää.

      Tilinpäätöstä seurannut kova nousu saanee vaan lisää katkeruutta aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe