Leski sai testamentilla asunnon istaimistoineen ja sisarukset kaiken muun omaisuuden, johon "muuhun omaisuuteen" kuuluu mm. joitain työkaluja, polkupyörä ja kulkuneuvo. Vaikkei sitä ole erikseen mainittu, niin oletettavasti "muuhun omaisuuteen" kuuluu kaiketi myös pieni summa rahaa vainajan tilillä, vai?
Maksetaanko pesän velat suhteessa perittyyn omaisuuteen, vai onko jokin muu jakoperuste?
Maksetaanko pesän velat suhteessa perittyyn omaisuuteen, vai onko jokin muu jakoperuste?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensisijaisesti velat kuitataan tilillä olevista varoista, jos rahat ei riitä niin sitten myydään omaisuutta.
Aivan oikein, mutta puliukko vähän oikoo, velat maksetaan pesän kokonaisvaroista, eli sillä laskennallisella summalla mikä pesän varallisuus onkin eli pesän varat miinus velat ja jollei laiton euro riitä, niin omaisuutta muutettaan laittomiksi euroiksi joilla pesän laittomat eurovelat kuitataan.
Pesänosakkaat yksittöisinä henkilöinä eivät ole vastuussa pesän veloista, joten ei voida pesänvelkaa ns. jakaa yksittäisen osakkaan osuudeksi.
Kuolinpesän haltuunottaja ja kuolinpesän ilmoittaja eli henkilö joka kokoaa pesänosalta kaikki tarvittavat paperit, ilmoittaa pesän varat ja velat, voi joutua perinökaaressa olevin perustein yksinään vastaan pesän veloista.
Lisään omaani.
Testamentattukkin omaisuus kuuluu pesän varallisuuteen.
Tämä on hyvä näin, millä kriteerillä velan maksun jälkeen jaetaan testamentattu perintö? Eli alkuasetelma oli: leskelle asunto irtaimistoineen ja sisaruksille "kaikki muu", johon sisältyi ennen velkojen maksua rahavara tilillä, kulkuneuvo ja sekalaista tavaraa, kuten polkupyörä, työkaluja.
Voitte jakaa niinkuin parhaaksi näette ja saatte sovittua. Velat otetaan pesästä päältä, joten leikkaa suhteessa yhtäpaljon kaikkien osuudesta, jollei testamentissa ole muuta tarkoitettu.
Ei+ole+niin+sanotusti+"kriteereitä",+vaan+jako+meneen+niin,+että+riippuen+siitä+kuinka+paljon+omaisuutta+on+jouduttu+myymään+velkojen+katteeksi+ja+jos+kaikki,+niin+jäljelle+jääneet+varat+jaetaan+kuin+olisi+omaisuutta+kokonaisuutena,+eli+avio-oikeus+perusteisesti+50%+leskelle,+koska+sitä+testamenttia+ei+voida+sillain+hyödyntään,+jos+velat+ylittää+tlillä+olevat+varat,+että+muusta+omaisuudesta+mahdollisesti+saatavien+varojen+määrän.
Loput+sitten+muiden+perillisten+kesken+tasan+jokaiselle+sama+määrä.
Tämä sama kysymys on nyt pyörinyt täällä monta kertaa. Vastaus on ihan yksiselitteinen. Pesän rahavaroists maksetaan velkoja. Jos ei riitä, niin joko myydään omaisuutta tai sitten leski maksaa itse velat pois omista varoistaan jos ei halua myydä asuntoa. Ehkä "työkalut, polkupyörä ja ajoneuvo" eivät edes riitä velkojen maksuun, näin voisi olettaa kysymyksen asettelusta. Joten ei ne sisarukset mitään enää peri, jos sitä "kaikkea muuta" ei enää ole.
Miksikä nostetaan uudelleen sama juttu pikkuisen eri variaatiolla?
Aiemmin sama juttu mutta sillä erolla että lesken velka tullut perinnönjättäjän kuoleman jälkeen.
Onko nyt niin että aloittaja ei ole tyytyväinen oikeaan vastaukseen ja haluaa itselle mieluisan vastauksen jättämällä oleellisia asioita pois, jolloin jossain vaiheessa saa mieleisensä vatauksen.