Oman asunnon hankkiminen kannattaa – luvassa jopa kymmenien prosenttien säästö.
Suomessa omistusasuminen on edelleenkin merkittävästi edullisempaa kuin vuokralla asuminen.
– PTT:n tuoreen selvityksen mukaan oman asunnon asumiskulut ovat keskimäärin 50–65 prosenttia vuokra-asunnon kustannuksista, Rantanen toteaa.
Eihän tämän näin pitänyt olla. Onko rommarit lahopäitä housuunsa kuseksijoita vain yksinkertaisesti vaan väärän ratkaisun tehneitä luusereita.
Suomessa omistusasuminen on edelleenkin merkittävästi edullisempaa kuin vuokralla asuminen.
– PTT:n tuoreen selvityksen mukaan oman asunnon asumiskulut ovat keskimäärin 50–65 prosenttia vuokra-asunnon kustannuksista, Rantanen toteaa.
Eihän tämän näin pitänyt olla. Onko rommarit lahopäitä housuunsa kuseksijoita vain yksinkertaisesti vaan väärän ratkaisun tehneitä luusereita.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Perskutarallaa linkki unohtui.
https://www.imatralainen.fi/artikkeli/622030-oman-asunnon-hankkiminen-kannattaa-luvassa-jopa-kymmenien-prosenttien-saasto
Aika selvä homma. Kenelle tämä on muka ollut epäselvää.
Välittäjän+avaus+100%.
Kauppa+ei+käy+joten+tänne+myymään+:b
Parempi pari tonnia välittäjällekin kuin 200000 läskille.
Eli sulle pari donaa.
Siinähän se taas nähtiin. Pelkkiä välittäjiä palsta täynnä :D
Olet täysi 1diootti. Se on tullut todistettua. Hakeudu ihmeessä hoitoon. Vain täysi puupää voi väittää, että vuokralla loisiminen olisi halvempaa kuin omassa asuminen. Velanmaksunaika on aika lyhyt aika. Sen sijaan vuokramaksu ei pääty milloinkaan. Kaikki sanoo samaa ja kaikki laskutoimitukset osoittaa, että vuokralla asuminen ei taloudellisesti kannata, mutta lorvit vuokralaiset ei siihen tyydy.
Tätä se on elämä, kun on tehnyt väärän valinnan eikä enää rahat riitä oman asunnon hankkimiseen ja se kateus omistajia kohtaan on pohjaton.
Suuri osa tästä ruikuttajien porukasta on melkein laskutaidotonta.
Älkää hyvät vuokralaiset omaan mielikö.
Omat on homeessa, lisävakuuksia pyydetään, korot nousevat, jääkaappi voi mennä rikki tai jotain voi sattua.
Vuokralla on turvallisempaa ja vuokralla on muodikasta asua.
Vai että jääkaappi voi mennä rikki? No jos se menee rikki vuokralaisen kämpästä, niin sinne pitää otaa uusia ja uuden hankintahinnan saa vähentää verotuksessa tietysti. Plus että samalla voi nostaa vähän vuokraa, siihen uusi jääkaappi on hyvä syy.
Vuokralainen maksaa sen jääkaapin vuokrassa. Ei kai kukaan vuokranantaja ole niin hölmö. että omista rahoista maksaa jääkaapin.
Ei asuntojen vuokraaminen mitään hyväntekeväisyyttä ole.
Tämän tietää sanomattakin, mutta tulipahan sanottua.
Kyllä se vaan kannattaa. Raha tulee rahan luo. Tyhmä maksaa vuokraläskin taskuun.
Tätä ei voi kovin yllättävänä pitää. Saletti juttu.
Asunnon pitää olla oma samoin kuin housujenkin. Ei tulisi mieleenkään asua toisen talossa eikä pitää jonkun toisen housuja.