Olen miettinyt ostaa asuntoja lapsen nimiin

Olen miettinyt ostaa asuntoja lapsen nimiin Thaimaasta ja muualta aasiasta.
Saako suomen valtio mitään otetta näihin asuntoihin ja mitä veroja lapsille
tulee myöhemmässä vaiheessa ?

Tarkoitus olisi käyttää niitä asuntoja itse niin kaun, kuin elän ja lapset saisivat
ne sitten ja uudet naiset eivät voisi saada niistä hyötyjä.
Paras perintö on jättää asuntoja luotettavan lapsen nimiin ehdoilla, että ei
saa myydä ja käyttö-oikeus tulee antaa muilla lapsille ja lapsenlapsille erillisellä
sopimuksella. Muuten osa lapsista joisi ja ryyppäsi rahat ja nyt ne saisivat
mahdollisuuden edetä elämässä.

14

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjat_muualle

      https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/perinto/perintoverotus_kansainvalisissa_tilanteissa/milloin_ulkomaista_perintoa_ei_tarvitse/

      Muuta osoitteesi vakituisesti ulkomaille ennen kuolemaa, niin lapsien ei tarvitse ilmoittaa ulkomailla sijaitsevasta perintökiinteistöstä lainkaan verottajalle.
      Vouti ei myöskään pääse kiinni ulkomailla sijaitseviin kiinteistöihin. Kiinteistöverot, mahdollinen tontinvuokra, yhtiövastike ja muut luonnolliset kulut kiinteistöstä tietenkin kuuluvat lapsillesi.

      Jos lapsesi diggaavat dokaamista, niin nehän myy sen kämpän samantien ja vetelevät fyrkat naamariinsa. Itse jätin aikoinaan periaatteen vuoksi perintöverot kokonaan maksamatta ja verottaja ei huomannut koko asiaa. Pidin vuoden rillumareita Thaimaassa ja faija hymyili pilven reunalta että isin poika. Kovalla työllä tehdyt rahat eivät kuulu verottajalle vaan perillisille. Pelkkää riistoa kuten ajoneuvoverokin, jonka piti poistua aikoinaan tilapäisenä raippaverona.

      Ruotsiin kun siirrät kirjasi niin ei tarvitse maksaa euroakaan perintöveroa mistään.

    • VittuMikäIdiootti

      Haloo taas voivitunvittu että idioottimaista.

      "Uudet naiset eivät voisi saada niistä hyötyjä" jätkä siis pohtii jo tilanteen tässä vaiheessa lapsiensa uusia naisia ja lapsiensa parisuhde-elämää.

      "Paras perintö on jättää asuntoja luotettavan lapsen nimiin" jätkällä on siis luotettavia ja epäluotettavia lapsia.

      "Muuten osa lapsista joisi ja ryyppäsi rahat" jätkä siis kirjoittaa matkailupalstalle että osa hänen lapsistaan on sburguja.

      "Ne saisivat mahdollisuuden edetä elämässä" AJATELKAA NY IHAN OIKEESTI........JÄTKÄN LAPSET SAISIVAT MAHDOLLISUUDEN EDETÄ ELÄMÄSSÄ..........VOIVITTUNENSENTÄÄN.

      Sitte imukuppihenkilö antaa ohjeita itselleen omaan aloitukseensa, jepjep.

      • VittuMikäIdiootti

        Imukuppihenkilö on tänään tarkkavaisella mielellä.

        4 minuutin päivystys, hieno suoritus ja taas.......ajattele Poju ja muista huoritella suoraan tai rivien välissä, se on sun elämäs.


      • OotIdioottimaisinIhminen

        Onko imukuppihenkilöllä mitään aihepiiriä itse matkailusta ?

        Vastuuntuntoinen isä järjestelee perintöasioitaan kuntoon Pattayan matkailupalstalla, no voi vitunvittu taas.

        Persaukisen testamentti.......kerro ihmeessä vasuuntuntoinen isä mitä testamenttis sisältää.


      • MSPPP
        OotIdioottimaisinIhminen kirjoitti:

        Onko imukuppihenkilöllä mitään aihepiiriä itse matkailusta ?

        Vastuuntuntoinen isä järjestelee perintöasioitaan kuntoon Pattayan matkailupalstalla, no voi vitunvittu taas.

        Persaukisen testamentti.......kerro ihmeessä vasuuntuntoinen isä mitä testamenttis sisältää.

        Laita nelonen paperille ja kirjoita siihen kuusi nollaa perään. Pistä siihen vuotuiset osingot kahdesta yhtiöstä päälle ja mieti sitä että niiden yhtiöiden osakkeiden myyntiarvo on tällä hetkellä kaksi kertaa suurempi kuin omissa nimissä oleva kiinteä omaisuus. Lasteni ei tarvi tehdä koskaan töitä rahan vuoksi, jos eivät halua. Iskä on iloinen ja ylpeä siitä. En tiedä mistään imukuppihenkilöistä, mutta punaisen urheiluautoni voit nähdä Pattayalla viikoittain. Se on tällä hetkellä parkissa Suvarnabhumin kentän parkkihallissa ja minä olen siellä missä sinä haaveilet usein olevasi.


      • VittuMikäIdiootti
        MSPPP kirjoitti:

        Laita nelonen paperille ja kirjoita siihen kuusi nollaa perään. Pistä siihen vuotuiset osingot kahdesta yhtiöstä päälle ja mieti sitä että niiden yhtiöiden osakkeiden myyntiarvo on tällä hetkellä kaksi kertaa suurempi kuin omissa nimissä oleva kiinteä omaisuus. Lasteni ei tarvi tehdä koskaan töitä rahan vuoksi, jos eivät halua. Iskä on iloinen ja ylpeä siitä. En tiedä mistään imukuppihenkilöistä, mutta punaisen urheiluautoni voit nähdä Pattayalla viikoittain. Se on tällä hetkellä parkissa Suvarnabhumin kentän parkkihallissa ja minä olen siellä missä sinä haaveilet usein olevasi.

        Hienoa, miljonäärismies Pattayan palstalla pullistelee.

        Saapa nähdä mitä Perskärpänen ja 2010 tähän tuumaa.


    • Minun mielestä paras tuki lapsille on luoda mahdollisuudet eri maihin ja
      opettaa ymmärtämään oikeiden asioiden tärkeys. Asuntojen kautta tulee
      maailma ja siellä eläminen tutuksi ja kielten ja ammattien opiskelu saa myös
      uutta pontta. . Oliko tuossa jotain ihmeellistä ?

      Toki uudet vaimo ehdokkaat on painostamassa omaisuus asioissa oliko tuossa
      jotain uutta ja lasten välillä säilyy välit paremmin.

      • Minä esitin kysymyksen juridisessa mielessä ja ajattelin kysellä asioita mitä
        en ehkä itse huomaa.


      • VittuKuHauskaa
        VilliPattaya kirjoitti:

        Minä esitin kysymyksen juridisessa mielessä ja ajattelin kysellä asioita mitä
        en ehkä itse huomaa.

        No katsotaampa miten juridisia vastauksia saat tältä vitun idioottiporukalta, onko muuten käväissyt mielessä kysyä juridisia kysymyksiä muilta kuin punaisen urhailuauton omistajalta ?


      • Laitospojusi

        Ei olekkaan kyse kuka tietää enemmän vaan on kyse siitä että enemmän tietävät ystävällisesti vastaavat juridisia neuvoja aloittajalle, niin me laitospojut voimme viisastua hieman ahmimalla punaisen urheiluauton omistajan viisauksia.


      • JoMiljonääri

        Pliis pliis juridisia neuvoja, pitäis tehdä mun kans testamentti, silleen että ei käy niinkuin yhden huumejepen kun osti pojalleen tontin ja duunas siihen talon.

        On sen verran nollia että ihan vakavasti tarttis tietoo tältä Pattayan matkailupalstalta.


    • MatkailijaJorkka

      Kylli-setä jaksaa pitää lerpanpäivää yllä, muistaa vastuunsa, että ilman hänen laaja-alaista matkailukirosanojensa esiin tuomista, tulevat sukupolvet saattaisivat unohtaa kokonaan ne, samoin kävisi lähes jokakertaisen isoilla kirjaimilla huutamiselle.
      Kerroppa AviomiessKylli-setä kuinka armaalla vaimollasi siel Hua Hinissä kauppa käy?
      Onko jo viikkolähetykset Suomeen alkaneet?

      • MontaNollaa2010

        Pitäiskö tuo nyt sitten käsittää testamenttiohjeeksi vai hullun jokapäiväiseksi oireiluksi ?


    • TulevaMiljonääri

      Menee ihan vituiks tän testamentin laatiminen ku kukaan juridinen Pattayan vitun rikas ei auta kaverii.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe