Nyt alkaa Kymi Ringin ympärillä tapahtumaan kun saatiin rahoitus kuntoon, 60 luxuskämppää ei ole ihan pieni juttu. Kohta pyörii Kouvolan seudulla Kimi Räikkönen, Häkkinen, Salo ja muut formula/rallitähdet ferrareineen. Kyllä taas köyhiä kateellisia vituttaa.
https://yle.fi/uutiset/3-10138946?utm_source=facebook-share&utm_medium=social
https://yle.fi/uutiset/3-10138946?utm_source=facebook-share&utm_medium=social
Vastaukset 25
Vanhimmat
Melkoisen huima sivuprojekti tämäkin, tulevasta radasta ja sen tasosta ei ole mitään takeita mutta kesällä pitäisi jo rakennella tuollaista lomakylää? Joko tälläiselle lomakylälle on kaava piirusteltu ja päätetty kunnallistekniikan rakentamisesta? En yhtään epäile Iitin kunnan dynaamisuutta, mutta melkoisella vauhdilla tuolla kyetään päätöksiä tekemään jos lomakylää kesällä tehdään.
Mitähän tajunnanlaajentajia nämä radan suunnittelijat oikein vetää? Olisi mukava saada samaa kamaa. Rahaa ei saada kasaan muutamaa miljoonaa itse rataan, mutta sitten ollaan rakentelemassa kymmenien miljoonin luxuskämppiä, autohalleja, klubitaloja....
Tämä juttu on kyllä ihan huuhaata jälleen kerran. Saa ihan vapaasti unelmoida, että kukaan ostaisi millillä tuommoista kämppää keskeltä ei mitään.
Kyllä nuo formulatähdet voi ostaakin tuollaisen jos rata toteutuisi täysin sellaisen kun nuo hurjimmat unelmat on, pelkkiä intin rekkojen peruutusharjoituksia katselemista varten ei kannata luxuskämppää ostaa.
Voihan se hieman kyrpiä kun pistää miljoonan rahhoo tönöön, että pääsee lasin takaa katsomaan kun paikalliset ajaa entuuroilla
Ja oman ferrarin öljypohja menee paskaksi mökkihiekkatien kuopissa.
RakennusVarma näyttää olevan varsinaisen visionäärin rakennusliike. Vanha Pousikaan ei tälle toimitusjohtajalle pärjää visioissaan.
SSR:n toimitusjohtaja Mika Wilenius lahjoi Nuorisosäätiön toimitusjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan, jotka saivat kenkää tehtävistään asian tultua poliisitutkinnassa julkisuuteen.
Näin sattuu ja tapahtuu rakennusalalla.
Tuleeko Wilenius ajamaan entuuroa tillolaan?
:) Eipä vähä vituttais kuunnella kurkkusalaattien peruutus harjoituksia. Piip piip piip piip!
Kyllähän se melkosta luxusta olis seurailla pienessä kaljassa inttipoikien peruutteluja.
Tuleeks keke? Mä tuun ainaki, ihan just!
Kyl se häkkinen pyörii kesäaikana melko tiheään kouvolassa. Taitaa olla kesämökki täällä.
Ja seurana joku nuori prostituutti?
Eipä tuo köyhiin satu, vaikka ensin raharikkaat rakenteleisivat miljoonapytinkejä ja sitten aikanaan koko KymiRingin mahdollisen konkurssin jälkeen luxuspytingit jäisivät tyhjänpanteiksi. Semmoisiin virherakenteluihin ei köyhillä olekaan varaa.
Missäköhän näitä on ennakkomyynnissä? voisi vähän kiusata välittäjää kysymyksillä.
Montakohan on myyty ja rakenteilla?
ensimmäiset valmistuu motogp-testiajoihin mennessä.
Pari kuukautta ja tönöt valmiit. Nopiasti nousevat tyhjästä.
Rakennusvarma oy meni konkurssiin.
Mistä tiedät. Nettisivuissa "huoltokatko"..
Nurin on, usko jo.
Kaupparekisterissä KHI, itä-Uudemmaan käräjät. Eli itse haettu konkka.
Kuinkahan paljon kaatunut sademetsää Afrikasta sen jälkeen ku firma "haettiin" konkkaa. Ja tietäjät tietää... toivottavasti sekin homma menny per$eelleen. Nimimerkillä, älä tuhoa koko maapalloa omilla mokillasi!
Taisi mennä miljoonakustannukset siinäkin poskelleen. Viimeviikonloppuna järjestivät siellä 1300 sadan moottoripyöräilijöitten kokoontumisen ja sen tuotto oli mikä?
Monta kämppää saatiin valmiiksi?