Hp pöytäkone

videottoimii

Olen ostamassa käytettyä HP pöytäkonetta. Ilmeisesti noin 10v vanha. Intel Core 2 Quad Q9450 / 2,66 GHz -prosessori koneessa. Välimuisti 12M. Toimiiko videot/elokuvat nykimättä? Käyttö netti sivujen selailu. Ei pelikoneeksi. Onko hinta 100€ liikaa?

10

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svcsadcsa

      10-vuotta vanhasta HP pöytäkoneesta 100€ kuulostaa aika kovalta hinnalta, ellei siihen ole sitten myöhemmin päivitetty jotain uudempaa rautaa tilalle, esim. uudempi /tehokkaampi näytönohjain, virtalähde, SSD kovalevy, max. määrä DDR2 keskumuistia?

      "Toimiiko videot/elokuvat nykimättä?"

      Riippuu pääasiallisesti näytönohjaimesta ja siitä mitä kuvatarkkuuta tällä tarkoitetaan - HD Ready, Full HD, 2K, 4K vai kaikkia näitä? Sitten on vielä 60FPS ruudunpäivitys nopeudella tallennetut videot, ihan jokaisella uudellakaan halpis näyttiksellä ei nykimättä esim. 4K/60FPS videot pyöri.

    • heh_heh_heh
      • heh_heh_heh

        Lisättäköön vielä se, että tuo prossu on tehokkaampi kuin mitä monessa uudessa halpakannettavassa.


      • adadsadsdsads

        Tuohan saa Passmarkissa 3769 p. Kyllä sillä vielä monenlaista tekee.


      • sikaa_säkissä

        Enemmän olisin huolissani tuon emolevyn ja virtalähteen kunnosta, käytetyistä kun ei yleensä muutenkaan tiedä, että millaisessa käytössä on edellisellä omistajalla ollut edeltävät 9-10v?


      • AsusDeluxe
        sikaa_säkissä kirjoitti:

        Enemmän olisin huolissani tuon emolevyn ja virtalähteen kunnosta, käytetyistä kun ei yleensä muutenkaan tiedä, että millaisessa käytössä on edellisellä omistajalla ollut edeltävät 9-10v?

        Voi tosiaan olla, että tuo prosessori on kyseisen koneen suurinpiirtein ainoa kelvollinen osa.
        Laatuosista tehty kone kyllä kestää kevyesti paljon pidempäänkin kuin 10 vuotta, mutta onko HP:n pakettikone kasattu laatuosista. Juurikin virtalähde ja emo asettaa suurimman kysymysmerkin, sillä etenkin halvat kondensaattorit sanovat itsensä nopeasti irti.

        Ennemmin katsoisin jotain vaikka täältä. On tosin tuplasti kalliimpia, mutta myös parempia ja vuoden takuu: https://www.vstore.fi/tuotteet/2/poytakoneet/11/peruskayttoon/


    • saattaa_rajoittaa

      Jos pöytäkone ei ole malliltaan standardi-ATX esim. virtalähteensä puolesta, niin tämä sitten saattaa rajoittaa näytönohjaimen vaihtoa koneeseen, jos paremman sellaisen ajattelee koneeseen laittavan.

    • höynäytystii

      Käytöstä en tiedä, mutta tuohon hintaan kannattaa ostaa heti ja vielä vaikkapa kaverillekin toinen samanlainen ja jos löytyy tutun tuttuja niin kilauttaa niillekin että ostavat. HP ja Microsoft ovat nääs päättäneet laukaista liikkeelle takaisinvetokampanjan laajan asiakaspalautteen johdosta, missä sitoutuvat lunastamaan juuri kyseistä mallia olevat pöytäkoneet 800 euron hintaan - vähän niin kuin näitä volkkarin autoja ovat varautuneet vetämään takaisin jenkkilässä lähes uuden hinnalla vaikka kuinkas paljon.

      Kyseessä oli tässä tapauksessa asianomistajien valitukset siitä, kun ko. masiina on ns. haitakemagneetti, vetää laitteen täyteen viiruksia ja haittaohjelmia alle parin minuutin nettikäytöllä ja asiakkaat rupes valittaan, viranomaiset alkoi tutkimaan ja löytyi vielä molemmista yhtiöistä työntekijöitä jotka paljasti kummankin yhtiön juonen - nämä oli tarkoituksellisesti rakennettu alusta alkaen rauta ja softa sellaisiksi. Niinpä yhtiöt ovat nyt päättäneet yhteisvastuullisesti lunastaa kyseisen mallin laitteet tuohon 800 euron hintaan takaisin välttyäkseen mahdollisilta kymmenien miljardien rangaistusluonteisilta maksuseuraamuksilta kilpailu- ym. viranomaistahoilta.

      Että ei mulla muuta kuin heti riennä ostamaan kyseistä mallia ja kaverit kans. Tuotteen voi palauttaa lähimpään hp-jälleenmyynti liikkeeseen tai lähettää jenkkilään mikkisoftan paikalliseen osoitteeseen saadakseen hyvityshinnan hyväkseen.

      P.S. Tänään on tätä kirjoitettaessa huhtikuun 1. päivä.

    • jdgfhfgf

      Paljonko siinä on muistia? Jos emo huolii vain low-density muisteja, lisäkampojen metsästyksessä voi joutua näkemään vähän vaivaa.

      • AsusDeluxe

        Muisteja nyt löytyy halvalla käytettyinä. Tuohon taitaa mennä vielä DDR3, joita on paljon liikkeellä. Jos on DD2, niin paljon niitäkin liikkuu ja halvalla.

        Tuo prossu muuten tuli markkinoille huhtikuussa 2008, eli tosiaan aika tarkkaan 10 vuotta sitten. Itse kone on sitten varmaan vähän uudempi.
        Eikä se ikä nyt aina mitään, onhan mun koneenikin 7 vuotta vanha (emo prossu muistit), mutta se on oikeasti laatuosista ja siinä on paljon myös hyvinkin uutta kamaa mukana.

        Satasta en kyllä tuosta koneesta maksais.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2558
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1933
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      23
      1856
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      19
      1272
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      302
      1203
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1013
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1013
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      53
      950
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      923
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      908
    Aihe