Kypärä puristaa

Jytghcgh

Olen työssäni joutunut käyttämään kypärää jo n. 15 vuotta. Viimeisen vuoden aikana on kypärä on alkanut painaa/pusertaa vasenta otsalohkoa. Kipu hellittää kyllä heti kun löysään kypärän "vannetta" mutta silloin kypärä myös putoaa päästä kumartuessa. Olen kokeillut kolmea erillaista kypärää, kaikissa sama ongelma.
Toinen asia mikä ihmetyttää. Silloin tällöin tulee kuiva yskä kohtauksia. Ne eivät ole edes välttämättä sinällään edes kovin rajuja mutta aiheuttavat lähes kaatumisen jos olen kävelemässä tai seisomassa. Tuntuu että taju menee. Ihme juttu.

1

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaaja

      Voisikohan siinä kohtaa mennä jokin hermo ja kypärä sitä puristaa. Nuorena ei vaivaa, mutta ikääntyessä sitten alkaa haittaamaan. Itse en voi pitää silmälaseja kuin vain vähän aikaa. Alkaa tulla sellainen puristava kipu korvien taakse. Hellittää, kun silmälasit ottaa pois. Kysyin optikolta tähän kerran syytä ja hän sanoi, että korvan takana on useita hermoja ja nähtävästi sitten olen sen verran herkkä, että ne sangat sitten niitä ärsyttävä. Ehkä sinulla jotain samanlaista kypärän kanssa?
      Kovat yskäkohtaukset ehkä kannattaa ottaa puheeksi lääkärin kanssa. Olet ehkä voinut allergisoitua jollekin tms. Alkavaa astmaa? Ihan vain lonkalta heitettyjä arvauksia nämä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7316
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4058
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2279
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe