Kypärä puristaa

Jytghcgh

Olen työssäni joutunut käyttämään kypärää jo n. 15 vuotta. Viimeisen vuoden aikana on kypärä on alkanut painaa/pusertaa vasenta otsalohkoa. Kipu hellittää kyllä heti kun löysään kypärän "vannetta" mutta silloin kypärä myös putoaa päästä kumartuessa. Olen kokeillut kolmea erillaista kypärää, kaikissa sama ongelma.
Toinen asia mikä ihmetyttää. Silloin tällöin tulee kuiva yskä kohtauksia. Ne eivät ole edes välttämättä sinällään edes kovin rajuja mutta aiheuttavat lähes kaatumisen jos olen kävelemässä tai seisomassa. Tuntuu että taju menee. Ihme juttu.

1

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaaja

      Voisikohan siinä kohtaa mennä jokin hermo ja kypärä sitä puristaa. Nuorena ei vaivaa, mutta ikääntyessä sitten alkaa haittaamaan. Itse en voi pitää silmälaseja kuin vain vähän aikaa. Alkaa tulla sellainen puristava kipu korvien taakse. Hellittää, kun silmälasit ottaa pois. Kysyin optikolta tähän kerran syytä ja hän sanoi, että korvan takana on useita hermoja ja nähtävästi sitten olen sen verran herkkä, että ne sangat sitten niitä ärsyttävä. Ehkä sinulla jotain samanlaista kypärän kanssa?
      Kovat yskäkohtaukset ehkä kannattaa ottaa puheeksi lääkärin kanssa. Olet ehkä voinut allergisoitua jollekin tms. Alkavaa astmaa? Ihan vain lonkalta heitettyjä arvauksia nämä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      229
      3259
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      355
      2923
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1939
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1632
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1473
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1436
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      459
      1344
    10. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1330
    Aihe