Pari hyvää kämppää mutta....

Silmiin sattui tuossa pari hyvän oloista kaksiota. Hintakin oli aika edukas ja esttely tehty taidolla. Kas näin:

https://www.etuovi.com/kohde/1223111?sc=M1215825681&pos=5

https://www.etuovi.com/kohde/1223443?sc=M1215825681&pos=1

Mutta se mitä noissa esittelyissä ei tuoda millään tavalla esille on se, että kumpikin kämppä sijaitsee ekassa kerroksessa. Se vuoksi ostajia ei ole kovinkaan monta liikkeellä. Ykkösen asunto, vaikka se nyt olisikin sisäpihalla, on "vähemmän mukava". Kuitenkin mielenkiinnolla seuraa mihin kohtaan hinta asettuu, ainakin tuossa tarjouskämpässä.
11329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuka näissä kanakopeissa viitsii oikeasti asua?

Äänestä
  • Ne joilla on varaa niihin. Sinulla ei ole.

    Äänestä

  • Vuokraisäntä kirjoitti:

    Ne joilla on varaa niihin. Sinulla ei ole.

    Niin tietenkin. Varakkaimmat ihmiset asuvat pienimmissä kopeissa.

    Äänestä

Ihan normaaliin tapaan on kohtaan "Kerrokset" merkitty molempiin, että ovat ensimmäisen kerroksen asuntoja.

Äänestä
  • Joo on mutta esittelyssä sitä ei missään mainita. Eikä noissa esittelyvideoissa missään myöskään näytetä ikkunanäkymää. Tarkoitus on siis vain houkutella niillä potentiaalisia ostajia paikalle ja sitten kovalla myyntipuheella saada kämpät myydyksi.

    Äänestä

  • Vuokraisäntä kirjoitti:

    Joo on mutta esittelyssä sitä ei missään mainita. Eikä noissa esittelyvideoissa missään myöskään näytetä ikkunanäkymää. Tarkoitus on siis vain houkutella niillä potentiaalisia ostajia paikalle ja sitten kovalla myyntipuheella saada kämpät myydyksi.

    Ootko sä sokea jos et noista kuvista joissa ikkunat osaa nähdä ja päätellä mitä ikkunoista näkyy?

    Äänestä

Samalla rahalla saa 30-40 minuutin ajomatkan päästä Omakotitalon. Kummassakohan perheellinen viihtyy paremmin. Tuollainen kanakakkakoppero soveltuu yksinäiselle ensiasunnoksi, mihin se on liian kallis tai sijoittajalle vuokrauskäyttöön. Ei perheellisellä ole mitään järkeä, sijainnista huolimatta tuollaista ostaa.

Jotkut vannovat sijainnin olevan tärkein, toiset taas asumismukavuuden. Itse kuulun jälkimmäisiin, enkä tuollaista kopperoa ostaisi omaan käyttöön. Siksi OK-talo, vaikka työmatka Stadiin piteneekin. Valintoja valintoja.

Äänestä
  • Miksi perheellinen ylipäätään katsoisi kaksioita?

    Äänestä

  • Miksi kommentoit noilla perusteluilla tai edes vaivaat päätäsi tuolla asunnolla kun et ole lähelläkään kohderyhmää, saati osaa ajatella miksi joku tuohon haluaisi?

    Äänestä

  • Palstallahan saivartelijoiden ykkösprioriteetti asunnon ostoon on sijainti, ei niinkään tarve tai käytännöllisyys. Hankkikaa perhettä te yksinäiset luuserit, ettei tarvitse katsella tuollaisia ylihintaisia kanankakkakopperoita paikalta, missä ihminen ei voi asua melun tai yleisen viihtyvyyden puutteen takia. Kummassakaan noista osoitteista ei ole mitään hyvää. Tosin eipä näytä menevän kaupaksikaan, kun oikein joukolla täällä asiaa hämmästellään.

    Samalla rahalla kun saa parempien palvelujen läheisyydestä omakotitalon hiukan Kehä3n ulkopuolelta, jopa sisäpuoleltakin, jos tuuri käy. Ostakaa toki noita kopperoita ja miettikää, miten niistä aikanaan pääsette eroon. Varsinkin kun Mehmet, Repe ja Ritu asuvat ördäämässä naapurustossa. Ekassa kerroksessa siitä saa nauttia täysin siemauksin.

    Äänestä

Sijoittajan kannalta on 1-kerros paras, kun se vaan on katutasoa reilusti ylempänä, saa aina vuokrattua hyvällä sijainnilla ja osakkeet on monesti jyvitetty siten, että yläkerrosten asunnot maksaa enemmän remonteista. Isoja remontteja tulossa kohteisiin, mikä on huomioitava kaikessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuokraisäntä kirjoitti:

Silmiin sattui tuossa pari hyvän oloista kaksiota. Hintakin oli aika edukas ja esttely tehty taidolla. Kas näin:

https://www.etuovi.com/kohde/1223111?sc=M1215825681&pos=5

https://www.etuovi.com/kohde/1223443?sc=M1215825681&pos=1

Mutta se mitä noissa esittelyissä ei tuoda millään tavalla esille on se, että kumpikin kämppä sijaitsee ekassa kerroksessa. Se vuoksi ostajia ei ole kovinkaan monta liikkeellä. Ykkösen asunto, vaikka se nyt olisikin sisäpihalla, on "vähemmän mukava". Kuitenkin mielenkiinnolla seuraa mihin kohtaan hinta asettuu, ainakin tuossa tarjouskämpässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu