Hintataso euromaissa Kreikka/Espanja?

matkakuumemittari

Tässä pohdimme puolisoni kanssa lomareissua loppukesälle ja mietinnässä on joko Kreikka (= Rhodos tai Kreeta) tai vaihtoehtoisesti Espanja (kohteella ei niin suurta merkitystä). Itse olen käynyt molemmissa maissa, mutta Espanjassa ns markka aikana ja Kreikassakin viimeksi n 7 v sitten ja toki kun turistipaikoista on kyse,on hintataso ehkä hieman korkeampi. Ja jos lomalle lähtee, niin ei kai sitä joka euroa halua laskea, mutta jos kuitenkin haluaa vertailla näitä kahta, niin kellä kokemusta viimeajoista, millainen ero hintatasossa on esim ruoka? juoma? ja muut sellaiset palvelut tai kauppojen hinnat. Olemme työssäkäyviä, mutta emme ns suurituloisia, joten näilläkin jutuilla voi olla merkitystä. Toki harkinnassa myös kovin suosittu "All inclusive". jos jollakulla kokemuksia viimesiten n 2-4 vuoden aikaan molemmista, niin millainen hintataso keskenään Kreikka vs Espanja ja verrokkina Suomi? Jos ei isot erot, niin katsomme mihin vaakakuppi kääntyy ;) . ja kuten aina keskusteluissa, muistutan, että haluan asiallisia vastauksia, joiden toivon helpottavan päätöstä kumpaan. (Toki siihen valintaan liittyy paljon muitakin asioita, mutta reissuun mieli tekee kun kerran lomaakin on)

2

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Comsi-comsa

      Itse olen ollut molemmissa maissa lomailemassa useasti viime vuosina. Sanoisin, että varsinaisesti kauppojen tai ravintoloiden hintataso ei poikkea toisistaan noissa kahdessa maassa (Suomi on sitten eri juttu). Mutta matkojen hinnat poikkeavat. Espanjan matkat ovat, matkanjärjestäjästä riippumatta kalliimpia, kuin Kreikan matkat. Toisin sanoen, Kreikkaan pääset saman tasoiseen hotelliin edullisemmin kuin Espanjassa. Rhodokselle olen ainakin itse menossa toukokuussa, nyt jo viidettä kertaa peräkkäin.

    • Menkää-Rhodokselle

      Hintataso noissa kohteissa on suunnilleen sama, jos puhutaan ravintoloista ja kaupoista. Ero on lähinnä valmismatkojen hinnoissa, Kreikkaan pääset saman tasoiseen hotelliin huomattavasti edullisemmin, kuin Espanjaan. Ainakin itse olen tämän havainnut, kun matkanjärjestäjien sivuja olen tutkiskellut. Vielä edullisempi paikka olisi Turkki, mutta sielläkin käyneenä itse valitsisin kuitenkin Rhodoksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5505
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      174
      4460
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3912
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      38
      3476
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3451
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      58
      3228
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      3030
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      26
      2633
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2287
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2246
    Aihe