Läppärissä Win7 ja haussa Windowsin valokuvavalikoiman sijalle jumittamaton kuvankatselu ja esim. dublikaattikuvat löytävä ohjelmisto!
Mitä voisit suositella?
Mieluusti pitkäikäinen ratkaisu, turvallinen ratkaisu.
Ei Googlen kuvat tms. nettiratkaisua.
Mieluusti maksan kohtuullisen summa turvallisuudesta ja toimivuudesta.
Kuvia on paljon, joten nopeus ja dublikaattien löytäminen ovat todella tärkeitä.
Kiitos vinkeistä!
Valokuvien selaus dublikaatit Mistä hyvä ohjelma?
2
158
Vastaukset
- kuvat_ojennukseen
Mistä niitä duplikaatteja mukamas tulee?
Ehkä parempi olla käyttämättä mitään kameroiden mukana tulevia mukamas tarpeellisia kuviensiirtelyohjelmia, vaan siirtää kuvat manuaalisti kortinlukijaa käyttäen ja tehden kuville selkeän tiedostorakenteen johonkin koneelle, mielellään eri kiintolevylle kuin mihin järjestelmä on asennettu.
Kuvat pienissä erissä kansioihin, kansioiden nimet muotoon vvvv_kk_pp_kuvien-aihe.
Melkein idioottivarma keino pitää kuvat järjestyksessä ja välttää duplikaatit.Just kuin minun näppikseltäni. Ei tule noita duplikaatteka jos siirtää vain päivämäärien mukaan joka ilta kuvansa sen päivän lokeroon.
Näihin läppäreihinkin saa kaksi kovalevyä. Tässä jolla nyt kirjoittelen on noin 500G:n C-levy jolla on käyttis ja ohjelmat. Kaikki työtiedostot ovat E-levyllä ja siinä välissä on CD-soitin. Tuo E-levy on 2T eli 2000 Gb kooltaan ja tänään hieman yli puolillaan.
Lisäksi 3T ulkopuolinen on koko ajan kiinni ja varmistaa uudet tiedostot päivittäin iltapäivällä jolloin kone on varmimmin päällä mutta suuren joukon lisättyäni, esim. päivän saaliin jota on hieman perattu varmistan manuaalisesti heti.
Tuo kansion nimeäminen vvvkkpp tyyliin pitää ne todella hyvin aikajärjestyksessä. Ainoa ongelma on hatara muisti omassa päässä jos hakee hempon kuvaa niin minähän vuonna ja missä vaikka paikat ja tapahtumat ovat se toinen osa kansion nimeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1456069
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253726Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282911- 472568
- 372421
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä251945Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691914Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281600