ja kaikki kusettajien voimavarat keskitetään nyt "sijoittajien" toimin hgin keskustan seudun hintaromahduksen torjumiseen.
Jo kehä1:n tuntumassa neliöhinta alkaa oleen tonnin tuntumassa.
Kontula, 75 m2
96 000 € 69 tarjousta 19 tarjoajaa . Päättynyt, tarjous hylätty
https://huutokaupat.com/fi/v/769823
asuntojen hintojen "nousu" on härskimpää kusetusta kuin oikeisto-ylen "huuutava työvoimapula" aikanaan. Siitä selvittiin kortistoon joutumalla mutta tästä kusettajajallituksesta et selviäkään noin vaan. Edessä voi pahimmillaan olla 25 vuoden "vankeus" ja se se vasta vituttaa.
"Onnellista kansaa"
Jo kehä1:n tuntumassa neliöhinta alkaa oleen tonnin tuntumassa.
Kontula, 75 m2
96 000 € 69 tarjousta 19 tarjoajaa . Päättynyt, tarjous hylätty
https://huutokaupat.com/fi/v/769823
asuntojen hintojen "nousu" on härskimpää kusetusta kuin oikeisto-ylen "huuutava työvoimapula" aikanaan. Siitä selvittiin kortistoon joutumalla mutta tästä kusettajajallituksesta et selviäkään noin vaan. Edessä voi pahimmillaan olla 25 vuoden "vankeus" ja se se vasta vituttaa.
"Onnellista kansaa"
Vastaukset 13
Vanhimmat
Myynnissä on se hyvä puoli, ettei aina ole PAKKO myydä. Voi vaikka koitella kepillä jäätä, josko joku tarjoaisi ylimääräista tyhmyyksissään. Ei onnannut ja kohde vedettiin myynnistä.
Miksi olet katkera. Oletko tuhnu, joka odottaa rommausta vuokraläävvässä kuunnelle Repen ja Ritun jodlausta tahattomassa kaanonissa. Samalla katkeroidut tyhmän valintasi takia joka päivä lisää. Kohta muuten alkaa grillikelit, niin rytmiryhmä siirtyy pihalle jodlaamaan.
Tyypillinen asunnonvälittäjän ruikutus, joita palsta suorastaan kuhisee. Valehtelua tuli heti alkuun, kun jallittaja toteaa, että joku kokeili myyntiä. Ei kokeillut, on tarve myydä. Ja joku kusettajan kätyri totesi (kun ei itse myy), että ei tähän hintaan. "Vedätetään vielä", ajattelee jallittaja. Ei taida onnistua !
Oleellistahan on nyt tietää mitä tapahtuu asuntomarkkinoilla, mutta kusettajien toimesta juuri SE salataan, tai jopa valehdellaan aivan päinvastaista. Ikävää, että tähän leikkiin on nyt vedetty mukaan Tilastokeskuskin, joka jättää oleellista tietoa kertomatta, valehdellessaan hintojen "nousua".
Olkaatte siis varuillanne, sillä KAIKKI mediat ja laitokset on nyt porrrvarin ja eturyhmiensä hallussa ja "tiedotus" on sen mukaista.
Annetaan itse amerikan presidentin kertoa, missä mennään. Vaikka hän puhuu amerikasta, se kaikki pätee tänne meille, 51:een osavaltioon Alaskan tapaan:
https://www.youtube.com/watch?v=JK_mdxzNKYI&feature=youtu.be
Haans, vanha kommari avautuu. Kaikkien ei ole pakko myydä, vaikka sinulla vaikeaa onkin.
Joskus on toki pakko myydä, mutta valtaosan kohdalla sellaista pakkoa ei ole. Vaikka asunnon myynti-ilmoituksen laittaakin nettiin, ei se velvoita myymään. Tunnen moniakin, jotka tietyn ajan jälkeen ovat vetäneet myynti-ilmoituksen pois ja jättäneet asunnon myymättä. Parissa tapauksessa asunto onkin laitettu vuokralle ja parissa tapauksessa on muutto peruttu ja jääty vanhaan asuntoon asumaan.
Kannattaa muistaa, että yli puolet omistusasunnoista on velattomia, eikä edes kaikilla velallisillakaan ole mitään pakkoa myydä asuntoa halvalla.
Ja muuten, varsinaisten pakkohuutokauppojen osuus kaikista asuntokaupoista on minimaalisen pieni. Ei edes lähellekään prosenttia kaikista asuntokaupoista. Joten turha huudella joistain erittäin harvinaisista poikkeustapauksista. Ja Suomessa on yli 2 miljoonaa omistusasuntoa (ilman mökkejä) ja asuntojen pakkohuutokauppoja on vain satoja vuodessa koko Suomessa, joten kyse erittäin harvinaisesta asiasta.
Kuka idiootti ostaa kämpän kontulasta? Korkeintaan joku lapista tai itärajalta joka ei ole koskaan Helsingissä käynytkään. Paikalliset kyllä tietää pysyä tuolta alueelta pois.
Toikin on totta. Jos ei varaa Stadin ytimeen, toisin sanoen Etelä-Espan ja Bulevardin eteläpuolelle, kannattaa muuttaa kauemmas böndelle. noissa slummeissa ei voi ihminen asua.
Se on totta ettei noissa helv. lähiöissä, neukkukuutioissa voi asua, siellä jumahtaa pää ja muuttuu alkeelliseksi lähiöihmiseksi.
Tikkurilaan tai Espooseen rivariin ovat hyviä paikkoja.
Hkin keskusta taas slummiuttaa koko pääkopan eikä ihminen tiedä eikä kiinnosta muu maailma, siinä elää kuin suljetussa kuplassa.
Voi olla ideaakin. Vähän ideoitu torjunta tuottamaan uskottavuutta. Se ihme nousu ällistyttää. Oikeestaan lopulta epäilyttää. Tommosta yli hintaa meinaa äkseerata.
Rintamalinja menee kehä1:llä ja kaikki voimat on keskitetty sen sisä- ja eteläpuolelle
kyllä, TUKI-ostoin kuten pörssissäkin tekevät. Yrittävät sielä torpata romahdusta, noilla sinun piikkiin tehtävillä "tukiostoilla".
Mutta kuka tuki-ostaisi ylihintakämppiä `?
Toi Haanssi noine harhoineen on kyllä aina ollut melko huvittava tapaus. Vähän ehkä raukka ja siksi pitää koittaa ymmärtää, kun eihän toisella ole ihan kaikki kotona.
Mikset hölmö-hansu osta jos kerran tonnilla per neliö saisi? Kauppaa kun oikeilla markkinoilla käydään triplahinnalla.
Ainiin eihän sulla ole rahaa eikä pankki anna lainaa :D
Juu, puttos-vesa tietää, miten leikissä käy jos ei oo varovainen:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---
Eli nalle-rosvo tulee ja ottaa kaiken, et maha mittään
Oletko sä näin tyhmä, vai näytteletkö vain. Kai sä tajuat, että ei tarvi olla välittäjä, että on kiinnostunut asuntojen hinnoista. Sä olet kiinnostunut asuntojen hinnoista vaikka et omista asuntoa. Sun jutuista paistaa läpi suunnaton tyhmyys.