.., ja toisin päin: Valtava riski velalliselle !!!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-
Yritykset taas (ne sinun työpakkasi) ovat suuri riski pankeille.
Arvaatko, mitä tästä taas seuraa?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-
Yritykset taas (ne sinun työpakkasi) ovat suuri riski pankeille.
Arvaatko, mitä tästä taas seuraa?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Halvemmat asunnot, halvemmat elinkustannukset ja parempi palkka.
Aika erikoista, että oikeisto-ylekin suosittelee työnperässä muutoa samaan aikaan kun porrrvari on värvännyt maahan pilvin pimein virulaisia ja polakkeja plus iivanoita matin ja maijjan palkkoja polkemaan
GuzettajaHaans taas vauhdissa vasemmistoylensä kanssa. Jeesus tätä Haanssia. Sen pitäisi syödä niitä määrättyjä lääkkeitä, mutta se ei syö niitä.
niin se on tehtävä jo Helsingissäkin (pukinmäki, ulosotossa kolmio 86 tuh ...)
https://huutokaupat.com/815528
Siinä PANKKI ottaa omiaan... kuten puttos-vesa avauksessa toteaa.
Kyseessä EI ole mikään satunnainen juttu vaan VALTAVIRTA nykyisessä asuntoromahduksessa. Se vain on edennyt jo pk-seudulle saakka, vaikka palsta kusettajat muuta yrittää todistaa
Vesa Puttonen kirjoittaa kirjassaan etteivät korot VOI OLLA negatiivisia.
Tämmönen ns. asiantuntija.
Kirjoittelisi vain teoreetikon kirjoituksia tiedekonferensseihin
vaan lehdistön pakko joku ns. asiantuntija löytää.
Puttonen oli uutisten haastattelussa, ja oli huolissaan näistä koroista. Ja miten pitkään pankit kestää.
Eihän tarvi olla kummonenkaan asiantuntija, kun jo epäilee sitä
Onneksi asuntoluotot todellakin ovat pankeille riskittömiä, ...
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14637883/hurrien-laavavelat-kauhistuttavat-suomessakin
Nimen omaan. Kummoiset asiantuntijat eivät epäile negatiivisten korkojen olevan pankeille kovinkaan iso ongelma (ainakaan lainarahan annon kannalta). Marginaalillahan se tulos tehdään...
Jos jonkun mielestä korot eivät voi olla negatiivisia, kannattaisi vilkaista Japaniin. Toki kyseisen maan talous on hirveästi kärsinyt vuosikausia jatkuneista negatiivisista koroista, mutta ei niillä silti ihan hirveän huonosti mene.
Jäpänistä ön kyylemmä tyllyt velkäpärätiisi. Sinne nyt mätti jä mäijjä känssä.
Nordea+kiristää+keinottelulainojen+ehtoja.+Tämän+tietää+päivän+herrrliinin+sanomat+kertoa.+Herliini+sanoo+tänään+näin:
"Nordea+on+huhtikuusta+asti+kiristänyt+taloyhtiöiden+luototuksen+ehtoja+huomattavasti.+Taloyhtiöille+annettavissa+lainatarjouksissa++on+nyt+ehtona,+että+vähintään+70+%:ssa+yhtiön+asuntoja+on+asuttava+asunnon+omistaja+itse.+"
Vähän+aiemmin+on+tuuli+puhallellut+toisesta+suunnasta:
+
”Miksi+kotitalous+ei+saisi+hyötyä+asuntojen+hintojen+noususta?”+–+Nordea+vastustaa+lainakaton+kiristyksiä
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005232476.html
Ota+näistä+kusettaja-käärmeistä+nyt+mitään+selvää+mutta+yksi+on+varmaa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15294898/asuntojen-kaksi-hintajarjestelma-on-ansa-!
Varm vakuudeksi
http://keskustelu.suomi24.fi/t/4406366/suomipojan-jattivelkaantumisessa
Nimi vain velkapaperiin ja olet ansassa.
Toki pankkikusettaja on sitä ennen selvittänyt, onko perintöjä tulossa
Kun nimi asuntovelka-paperiin on laitettu, alkaa jännittävä vaihe elämässä, sillä on PAKKO SUORIUTUA, muuten ne tulevat......
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14263886/nain-kapitalistit-karkkyvat-perintojasi-
Velaton/vuokralainen voi ottaa paljon rennommin.
En voisi olla hetkeäkään rauhassa jos joutuisin koko ajan miettimään kuinka maksan jonkun toisen asuntolainaa. HYI VITTU!
Korkein+tarjous
Yhtään+tarjousta+ei+ole+vielä+jätetty,+lähtöhinta+260+000+€
alv+0+%,+hintaan+ei+lisätä+arvonlisäveroa
Aikaa+jäljellä
2+t+++17+min+++9+sek
Sunnuntai+11.12.2016+klo+18:00
(tai+3+minuuttia+viimeisen+hyväksytyn+tarjouksen+jälkeen)
EI+KASVA+"VARALLISUUS"+EI+++!
==========================
https://huutokaupat.com/fi/v/371367
Yritän arvata:
Finvera hoitaa yritysmaailmassa pankin hommia. Sinun takauksella ja kustannuksella.... kokkari korjaa potin
Puttosen mielestä ei voi olla negatiivista korkoa.
Nyt on, leikkiprofessori ? Asiantuntija ? Akateeminen pelle.
Pianhan tuo kyllä nähdään, mistä ruuna kusee
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15174590/kotitalouksien-velka-jo-perati-300-mrd-euroa-!!!
Huomaatteko millainen kahtiajako suomalaisessa rahoituskentässä on tapahtunut.
Pankit keskittyvät yksityishenkilöihin ja veronmaksajien pankki Yrityksiin:
Pankki nimelta Finnvera
https://fi.wikipedia.org/wiki/Finnvera
Aika outoa mutta silti kokoomusmaista. Sinun rahoilla täyttämässä omia taskuja.
Ääh, uuh kiristääkö vanne päätä Haans. Löysää vähän. Ei voi mitään, kun vasemmistoyle rummuttaa sanomaansa.
Miksi Haans ei mene töihin? Onko juuri Haansinlainen ihminen oikea neuvomaan varakkaampiaan?!? Vähän epäilen :D
BUBUBUAHAHAHAHAHAAAAAAAA!!!!
Haans on kyllä täysin sekasin koko ukko. Yrittää kirjotella monilla nikeillä omiin ketjuihinsa, mutta kyllä ne tunnistaa helposti. Ihan sekapäistä kirjottelua. Ukko on ihan pihalla kaikesta. Näkee kaikkialla porvarien kauhuja.
Haanssia korpeaa vieläkin se, että demarien 40-vuotinen johto vaihtui ammattijohtoon Ylessä. Ylen toimittajissa on tosi paljon ex.stallareita ja vasemmistolaisia. Kolme kertaa enemmän ihmisiä pitää yleä vasemistolaisena kuin oikeistolaisena.
"Yritykset taas (ne sinun työpakkasi) ovat suuri riski pankeille.
Arvaatko, mitä tästä taas seuraa?"
ainakin tämä, vaikkei sitä "työvoimapulaa" sitten koskaan tullutkaan, vaan aivan päin vastoin. Ne totaalikusettivat Sinua
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ekp-nain-velkakriisi-soi-10-prosenttia-kotitalouksien-varallisuudesta/QbmApuUD
Kaikilla kok kansanedustajilla on sijoitusasunnot.
Siksi he haalivat mamuja Suomeen vuokralaisiksi.
Ja asuntotuki juoksee heidän taskuunsa.
>> Yritykset taas (ne sinun työpakkasi) ovat suuri riski pankeille.
>> Arvaatko, mitä tästä taas seuraa?
Yritän arvasta: TOTAALISIA MAKSUVAIKEUKSIA
ja ennätykset paukkuvat
https://www.paivanlehti.fi/maksuhairioisten-lukumaara-suomessa-uuteen-ennatykseen-nousua-lahes-3000-henkea/
ja ulosottojen määrät tietenkin jatkuvassa kasvussa, eli ainoa taloussektori, joka aidosti ja reaalisesti velkamassojen lisäksi KASVAA !
Eikös tuo alkuperäinenkin viesti ollut sinun, Hansu? Vastailetko jo omiin viesteihisi, kun ei muuten löydy samanmielisiä?
Samanmieliset pohtivat nyt nimenomaan avauksen tärkeintä sanomaa:
... ja valtava riski velalliselle, eli mitä se tarkoittaa kun lopputilit laulaa eikä Sipilät auta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15549780/hs-nokian-renkaat-aloittaa-yt-neuvottelut
- viking line aloittaa yt 25 pihalle
- lelukauppa klaas uullson aoitta yt, 230 pihalle...
jatka sinä vuorostasi tästä
Ja silti työttömyystilastoissa tämä ei näy. Jännää.
No ei näy kun sitäkin pelaa porrrrvari, tähän tapaan:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15551132/harskia-jallitusta-jalleen-oikeisto-ylen-toimittajalta-vanhushoivasta
Täsmälleen samanlaisessa "matti ja maijja", VELEKOINENSA
Sekä euroalueella, Kiinassa että Yhdysvalloissa suhdanne on laskenut n. vuoden 2018 alusta alkaen, siis jo vuoden.
Sellaista poppamiestä ei löydykään, joka globaalin taantuman keskellä pitää piskuisen vientimarkkinoista riippuvaisen Suomen talouden plussalla kun kaikkialla markkinat hiipuvat.
Täydellisen varmasti talouden yskähtäessä suhdannekäänteessä vaikutukset tulevat näkymään "työvoimapulan runtelemassa" Suomessa.
Kysyntälasku jyrkkenee asuntomarkkinoilla, kuluttajat eivät laita enää ropojaan asuntosijoitusrahastoihin vaan välttämättömyystarvikkeisiin mm. ruokaan.
Kauppa hyytyy, hinnat laskevat.
Juu, jos (luultavasti) taantuma tulee, niin työllisyys meilläkin lähtee laskuun. Toki vientivetoisena me pseudoparadoksaalisesti reagoimme hieman hitaammin maailmantalouden muutoksiin, mutta kylle ne vaikuttavat.
Pointti on se, että svetu ja muut rommarit kaivavat muka todisteina näitä yksittäisiä irtisanomisuutisia ja ohittavat kokonaan tilastot. Vastaavasti etsitään yksittäisiä asuntoja, joiden hinta laskee, ja unohdetaan kokonaan se, että suurimman osan kämpistä hinta nousee.
Kyvyttömyys tulkita tilastoja ja taipumus vetää yleistyksiä omasta kuplasta lähtien on rommarin tunnusmerkkejä.
Eiköhän ne tilastot kerro vain menneestä, irtisanomisilmoitukset jne. alustavat tulevaa kuten myöskin parhaillaan jo tapahtunut massiivinen asuntojen/talojen hintojen lasku pääosassa Suomea.
Rotan kaltainen tarkoitushakuinen LKV, joka puhuu työnsä vuoksi shittiä, ohittaa toki kaikki merkit muusta kuin kuplahintojen jatkuvasta noususta loputtomiin. Ja kaiken lisäksi tuijottaa kuin piru raamattua erilaisten valehtelukeskusten tilastoja vahvistamaan omaa kuplahintanousukuplaansa :D
Tietysti ne kertovat menneestä. Ja rommarit ovat olleet väärässä viimeiset 20 vuotta tällä palstalla. Sekään ei kerro tulevasta, mutte se kertoo toki jotain rommareista. :)
Äläs nyt päivystävä LKV tukehdu tilastoihisi. Rommi on tapahtunut suurimmassa osassa Suomea jo ajat sitten. Sinä ja kaltaisesi asuntokaupasta elävät yritätte vielä pitää kuplahintaliekkiä elossa vaikka se ei enää tilastovalheidenkaan avulla kovin hyvältä näytä.
Sinut pelastaa täydeltä nöyryytykseltä vielä se, ettei kasvukeskuksissa ole vielä suuremmin rommannut, mutta sekin on edessä. Eikä sillä sun saviladollakaan ole enää kuplahintaostoarvoa ettei senkään takia tarvitse täällä enää hypettää.
Mars töihin siitä, LKV:n retale ettei mene savilato pankille ja rottapesue mieron tielle :D
Jos minulla on 200 tuhatta euroa velkaa pankille enkä pysty maksamaan takaisin, niin minulla on hitonmoinen ongelma edessäni.
Jos minulla on 200 miljoonaa euroa velkaa pankille enkä pysty maksamaan takaisin, niin pankilla on hitonmoinen ongelma edessään.
Juurikin näin ! Kun Talvivaara meni konkurssiin kepun putte-possun rahastuksen jälkeen, pesästä maksettiin juuri PANKIT suosiolla ulos, luokkaa 200-300 miljoonaa kullekin.
Mutta oli siinä eläkeläisillä ja piensijoittajilla ihmettelemistä. Kun jäivät täysin nuolemaan näppejään, aivan kuten tänään ASUNTO-rahasto-sijoituksissakin
Ei olisi totisesti ensimmäinen puhallus, mikä tehty. Alla esimerkki kepulais- puttepossun onnistuneesta ryöväyksestä, pitäisi istua vankilassa mutta eihän suomessa kusiaiset joudu lusimaan vaikka millaisen kuprun puhaltaisivat !!!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14180933/pekka-peralle-talvivaarasta-20-miljoonaa-euroa
t. haans.sea
USAssa koronnostot koituivat talouden pelastukseksi ja velallisen onneksi, tietää herrliinin sanomat kertoa. Erityisesti pörssiosakkeet ovat nousussa, kiitos korkojen vaimenevan ropinan. "taantuma" on peruttu ... ainakin toistaiseksi....
https://www.hs.fi/talous/art-2000010743718.html