Jassu on piiiiiitkästä aikaa saanut kirjoitettua blogin kun on ollut niin kiireistä töissä. Nyt on sitten saanut työelämän ja kotielämän sovitettuu yhteen joten on ollut aikaa kirjoittaa blogi. Jassu kertoo että työsoppari on muutettu kokoaikaiseksi ja tekee sitten vaan yhtä työtä.
Ja siinä se sitten olikin se blogi.
Ja siinä se sitten olikin se blogi.
Vastaukset 99
Vanhimmat
Vieläkään ei saa kakaistua että mitä tekee ja missä on töissä. Mahtaa olla nolo työ ja työpaikka.
Kuvista päätellen työpaikka ei oo mikään menestyvä huippuyritys, likasissa ja ränsistyneissä tiloissa työskennellään. Se ei kehtaa paljastaa missä on töissä. Jos nyt missään....Jassu on selanen valehtelija ja jäänyt niin monesti kiinni valheistaan, että ens näkemällä en usko mitään mitä se itsestään ja elämästään milloinkin suoltaa.
Mikäs pakko sun on uskoakaan? Eihän sun ole pakollista edes seurata Jassun postauksia. Mutta kun kiinnostaa, niin minkäs mahdat itsellesi.
fiksu.+Ei+paljasta+näille+sekopäille+missä+on+töissä.+Koska+on+100+%+varmaa,+että+tämä+palstan+sekopää,+nimeltäänkin+jo+tiedetty,+alkaisi+häiriköimään+tavslla+tai+toisella.+Hienoa+Jasminilta,+pidä+sekopäät+loitolla+ja+jos+tulevat+liian+lähelle,+soitto+poliiseille.
hiirulaista? Sinähän uhosit selvittäväsi hetkessä jassun työpaikan ja lähettäväsi paljastuspostia. Olethan sinä hiiri uhonnut paljon muutakin. Rikosilmoituksen tekemistä ym.ym. Oikeasti hiirellä tulisi paska housuihin, jos joku vähänkin isompi mies
nostaa hiiren rinnuksista seinälle. Hiiri sätkisi hintelillä koivillaan ja itkisi.
vihdoin ja viimein rikosilmoitus. Älä uhoa hiiri. Mutta älä itke taas, jos se oletkin sinä joka joutuu kuulusteltavaksi ja saa rapsut:))
Oli tosiaan hyvin antoisa blogi. Jarmonkin kanssa lähdetty käristämään makkaraa lumihankeen. Zzzzzz.
Sanos muuta.
Sitähän sä Jasso- parka kovasti toivot. Heh! ;)
ei ole enää toisen henkilön kuvaa profiilissa? Joko tuli lakiasiat selviksi?
Hups, niipäs onkin häipynyt kuva. Tuliko pikku-rinsessalle vähän paha mieli kun vanhan Derek- panon komeaa naamaa lainasin? ;)
On se hienoo et Jassun elämässä on löytynyt aikaa oikealla palkkatyölle. Mahtanut olla stressaavaa sovittaa työ- ja yksityiselämä yhteen, varsinkin kun kyseessä on kahden aikuisen ihmisen kotitalous. Siis ainakin iältään aikuisen. Ja mahdollisimman yksinkertainen, tulosvastuuton työ.
Se se vasta stressaavaa onkin, kun ei ole töitä ollenkaan. Sellaista työtä ei olekaan, mikä ei olisi tulosvastuullista.
Jassuhan se työttömän stressit parhaiten tietää. Ei oo tulosvastuullinen työstään koska mapittaminen ei ole tuottavaa työtä. Et edes tiedä mitä tulosvastuullisuus tarkoittaa, raukka.
Mikä ihmeen tarve sulla on vängätä vastaan joka asiassa?
Jassu on nyt jaksanut pari kuukautta säännöllistä työelämää ja on varmaan jo hermoromahduksen partaalla, hahah!
Vihellä nyt jo, Richard, Jassu takas patiolle!!!
Riku rapsuttelee mieluummin Winstonia.
Derekin ja Richardin ollessa Suomessa Jasso pääsi aina hotelliin, sinnehän se vaimomatsku viedään. Nukkumaan. Nyt luxusta ja ihanuutta on Oulun lumihanki ja hattupileet The Chefin luona.
on suoli24 ja hernekeitto halvimman kaljatörpön kera;))
Nykyinen hemmo on pannu Jassurassun leipoon itselleen herkkuja eikä suostu elättään sitä. Varmasti Jassun paskin suhde ikinä, hahaha!
Kyllä se on niin, että paskin suhde on jätetty jo aikoja sitten taakse ja nyt se jätetty vinkuu täällä kohtaloaan.
Kukaan ei olisi alun perin uskonut, että sä noin pahasti sekoat.
Ehkä tästä makkaranpaistosta umpihangessa tulee joka talvinen harrastus.
Kesällä se on Koitelissa helpompaa, kun makkaranpaisto paikat tulevat lumen seasta esille.
Jooo. Ei tullu siitä ampumaharrastuksesta ainakaan yhteistä harrastusta. Yhteen kertaan jäi ja niin taitaa jäädä makkaranpaistamisetkin.
Koskahan Jassulla on aikaa kirjoittaa kevään toinen blogi kun työelämä vie niin paljo aikaa? Oliskohan parempi luopuu koko blogista kun ei oikeesti oo mitään kirjoitettavaakaan...
Kun se on tuosta peräpohjolan rinsessasta niin kosmopoliittisen ja trendikkään kuuloista. Olla blogisti... Blogin taso nyt on kuin yläasteelaisen kynästä suurta pohdintaa, mutta ei anneta sen hämätä!
Niinpä, hän puhuu työstä, jonka tekemisestä on sinulle liian vaikeaa edes lukea.
Jasmin, onnittelut vielä kerran ihan oikeasta työpaikasta. Niin iso mullistus elämässäsi, että vieläkin mahtaa olla vaikea uskoa todeksi.
Ja joka kirjoituksessa täytyy huokailla asiaa.
Täytyyhän Jassulla nyt olla foorumi missä pyöritellä silmiään ja kirjoittaa katkeria kirjoituksia oikeista julkkiksista. Mitään oikeeta asiaahan sillä ei todellakaan koskaan ole.
Jasmin Mäntylä, katkeroitunut, vanheneva, perheetön muija, jonka ainoa tosirakkaus kylmästi hylkäsi. Aussi leikkii mieluummin koiransa kanssa kuin Jassun, buahahaha!
Mun asiat ei kuulu tälle palstalle, ei myöskään sun,joten pysy asiassa eli Jasminissa.
Täällä keskustellaan muiden kirjoittajien kanssa. Otatko pultteja siitä, kun saat kielteisiä vastauksia?
sinun solvattavaksi. Jos julkaisee kuvia, ei tarkoita, että se on lupa jollekin pipipäälle alkaa solvata. Varsinkaan kun hiiripipipää itse ei kestä mitään. Hiiri:))
Etkö osaa/pysty/kykene pysymään asiassa eli Jasmin Mäntylässä? Ellet, niin ÄLÄ kirjoita yhtään mitään.
Oisko tullut Jasulle iltatöistä potkut.
Oikea päätös. Itse en palkkais tollasta töihin, mut ilmeisesti joku 8e tuntipalkan duuniin ei muunlaisii saada ku kouluttamattomii akkoja.
päätellen, Jasmin on huomattavasti koulutetumpi kuin sinä.
Mitähän töitä sulla olis tarjota?
muuta kuin palstapäivystystä ja linnun pöntön tekoa toimintapiirissä:))) Ja ilman palkkaa! :)))
Niin mä vähän arvelinkin.
täällä ei ole jassoa, se on sinun omassa pääässä. Eikä ole hintelää hiirtäkään muita kuin sinä. ;)) Kouluttamaton hintelä hiiri:))
Rikun insta on taas yksityinen. Oli julkinen pari päivää, nehän toimii samalla lailla Jasun kanssa. Ehkä ne on samikset. En näe sieltä enään mitään kuvia.
Pikku Jassu oli saanut lisää pääsiäismunia, kun ne nyt ovat tarjouksessa, ja kuvatahan ne piti! Kyllä on niin hieno ja tyylikäs pääsiäsispöytä, juuri niinkuin kaikki muutkin Jassun asetelmat.
Asetelman voidaan sanoa edustavan sellaista "Mummonmökki" asetelmaa.
Niinpä. Ostettu Ärrältä loput tarjousmunat ja nyt olis se vihreä reikäkulho tarpeen ettei tarttis munia pelkälle pöydälle rumasti levittää. Eikö Jampan huushollissa todellakaan ole mitään tarjoiluastioita? Luulis nyt edes sen naisenpuolikkaan hommaavan jotain, mutta ei. Ei älyä.
Asiasta toiseen. Jos omistaa kalliit merkkiaurinkolasit, niin niissä näkyy firman logo sangassa.
Kuten esim. Dior tai Gucci.
Mitä tulee Koiteliin "matkustamisesta" niin siellä saa taatusti olla ihan yksin tähän aikaan vuodesta, koska kuka sinne umpihankeen viitsii mennä omien halkojen kanssa nuotiota tekemään?
Lisäksi kahvilakin on talvisin kiinni.
Jassuhan tykkää lomailla tyhjissä lomakohteissa sesonkien ulkopuolella, muistetaan vaan ne Englannin lomailut, oli autiota hiekkarantaa marraskuussa, suljettuja kesäkahviloita ja tyhjyyttä kumisevia lomakohdeseutuja. Sama meno näemmä jatkuu.
Ainoastaan moukat ja juntit "mainostavat" käyttämiään tuotteita. Ja se on vaan silleen, ettei siellä kahvilassa voi tehdä nuotioita ja paistaa makkaraa. Sinä makaat sohvalla. Ymmärrän sen.
Näin sanoo se jolla ei ole varaa ostaa laatua.
Ne menevät halkojensa kanssa umpihankeen, joilla ei ole varaa mennä muualle. Hyvin yksinkertaista.
Ei se noin oo. Kyllä kenellä tahansa on varaa mennä muualle. Mutta omien halkojen kanssa makkaranpaistossa on sellaista hohtoa mitä ei hiltonista löydä. Mä menisin riemusta kiljuen paistamaan makkaraa hangen keskellä, harmittaa kun asun kaukana. Täällä ei oo lunta ja nuotiosta tulis isot sakot :(
Kyllä Jassu vaan menis ilosta kiljuen Australian auringon alle Rikun patiolle makoileen, siinä viskattais makkarat ja halot huoltiksen lattialle samantien.
Jos sinulla on varaa, niin katso missä on lunta ja matkusta sinne halkojen kanssa kahden makkaran paistoon.
Kahvilassa ei voi tehdä nuotiota, eikä paistaa niitä kahta makkaraa. Mutta, pitää etsiä sellainen paikka, jossa on kunnon makkaranpaistokatos. Niitäkin löytyy Oulun liepeiltä useita. Ei tarvitse sitten syödä sitä makkaraansa umpihangessa seisoen tai istuen lumihangessa.
Eikä tarvitse. TLauantaina oltiin hiihtelemässä järvellä ja kyllä me tehtiin se nuotio yhteen saareen ja ihan ilman katos tms. Pikkasen elämystä. Älä ole niin kaavoihin kangistunut.
Olivatko Jasmin ja Jarmo myös hiihtoretkellä?
Voihan ne polttopuut todellakin laittaa reppuun ja hiihdellä saareen ja paistaa ne kaksi makkaraa siellä. Elämyshän se on sekin.
Eihän niitä luxuslaseja tarvitse erikseen mainostaa. Logo on aurinkolasien sangassa, ilman erikseen mainostamatta. Halpis aurinkolaseissa ei lue mitään, joten ei ole mitään mitä mainostaisi.
Fiksut ulkoilijat paistavat makkaransa niille varatuissa (virallisissa) makkaranpaistopaikoissa. He eivät tee nuotioita ihan mihin sattuu. Pitää osata ajatella luontoa, eikä sotkea sitä.
Koiteli on hyvä paikka ulkoilla ja hiihdellä, mutta kahvilan puuttuminen talvella on huonompi juttu.
Mut hei! Vaikka onkin jälleen kaunis ja aurinkoinen aamu jossain ja on joku logo, niin mistä tietää, että se on aito?
Miksi Jasso on niin kovin laiska? :(
Ai kun teki kahta työtä ja hoitaa kotia, kirjoittaa blogia yms?
Itse oot laiska. 24/7 päivystä täällä ei lasketa työksi.
Ei noita kerran kuussa väsättyjä ilmoitusluontoisia kirjoituksia voi blogeiksi sanoa, kuten ei niitä silmänpyörittelyjäkään.
Onko Jassu koskaan maininnut hoitavansa kotia? En ole nähnyt kirjoituksia kertaakaan siivouksesta, pyykinpesusta, ikkunoitten pesusta, tiskaamisesta ym. Kaikki muut puuhastelut on mainittu. Kodinhoidosta ei mainintoja edes silloin, kun vetelehti työttömänä äipän vintillä, ja myöhemmin Jarmon asunnossa. Aikaa olisi ollut, mutta ei haluja ja kykyjä.
Ylpeänä kehuu kuinka ei osaa käyttää sen paremmin astianpesu- kuin pyykinpesukonettakaan. Ei varmaan myös pölyimuria. Samat lakana joka good night-kuvassa ja kylppärin seinälaatat edelleenkin paskaset ja homeiset.
Kerran se pesi sandaalit tiskarissa. Ja kerran ripusti pyykit kuivumaan.
Puhelinmyyntiä, työaika 9-17, aiemmin myös iltahäirintämyyntiä. En vastaa.
Jos kieltäytyy tämän puhelinmyyjättären tarjouksesta, saako Jasu kilarit.
Saadaan kuulla kunniamme vaikeina mt-vuoristorataisina ex-asiakkaina lehtiä myöten.
Jaska julkaisee Seiskaan ja Hymyyn ja instaansa kaikkien, operaattorin tarjouksesta kieltäytyneiden, asiakkaidensa tiedot.
Halpis munia ja kaks makkaraa. Jasun pääsiäinen.
Illat on nyt aikataulullisesti järjestetty, Jasu on järjestänyt Jalmolle yhteistä aikaa jolloin Jalmo voi hemmotella ja palvella Oulun huomionhakuista celeplity plinsessaa.
Miksi Jasso epäonnistuu kaikessa? :(
Miksi ihmeessä muovisten narsissipurkkien alustoiksi on laitettu Arabian leipälautaset? Olisikohan jotain Arabian Pirtti-sarjaa?
Kahta ei ole kauheudessa voittanutta, ruskeat Kerman saven nimimukit ja Pirttiastiat. Kaamea kasari.
Kun lähtee reippailemaan luontoon, niin kannattaisi hetkeksi hellittää se kännykän kanssa räplääminen. Enemmin kannattaisi seurata mitä luonnossa näkyy ja tapahtuu.
Niinpä. Eipä onnistunu Jamppakaan saamaan rakkaastaan kuvaa luonnonhelmassa ilman että avokki räpläisi puhelintaan. Typical.
Niitä kuviahan täällä heti kysellään ellei niitä joka päivä ilmesty uusia. Olisitte joskus tyytyväisiä.
Työpaikan Pertsan kanssa vaihdetaan kiivaasti työasioita....
Jassu järjesteli asioita, töissä piccolo Pertsa, kotona Jalmo. Huomiooooo.
Terävää pohdintaa Blogistilta: ”Kun menen huomenna töihin, se tuntuu ihan maanantailta, mutta onkin jo tiistai ja sitähän sitten jatkuu koko viikon.”
Hehheh.
Ihan hyvä että Hassu lopetti iltatyöt. Oli varmasti todella vaikea pysyä mukana työtunneissa ja kellonajoissa, saati vaihtuvassa työpaikassa. Joka päivä 8 tuntia on helpompi laskea. Yhdeksästä viiteen. Hassu merkkaa kalenteriin joka päivälle ”työtä 9-17”.
Tiistai jatkuu koko viikon. :D
Uskoisinpa että Jassu lopetti iltatyöt sen takia, että uskollisena ja vannoutuneena Kärppä-fanina, hän ja hänen rakkaansa haluavat olla hallilla aina kun Kärpät pelaa. Eli esim. tänä iltana.
Tapparaahan Jassu viime vuonna kannusti ja meinasi saada Jalmon suuttumaan.Eiks Jassukka ollut Tapparan ” maskotti.”
Ennen kommentointia kannattaisi ottaa asioista selvää. Joko olet tyhmä tai laiska, ehkä molempia.
Jassu tietämykselläkö sinä mitaat ihmisen tyhmyyden ja laiskuuden.
Jassolle runtua huhhei!
Kaksi pääsiäismakkaraa on vähän sama juttu kuin hapansilakan syönti sormin jossain autokatoksessa.
Jotenkin tuli sääli, kun katselee pääsiäispöydän koristelua. Pienillä fiksauksilla siitäkin olisi voinut tehdä ihan hyvän. Yritystä ainakin on ollut.
Näin se tuppaa käymään kaikissa oululaisen celebrity modellin yrityksissä ja virityksissä.
Häneltä puuttuu esteettinen havaintokyky. Tyylitajukin on hieman... sanotaanko nyt hupaisan ankea.
Samasta syystä hän varmaan kiukkuuntuu ankarasti arvostelun vuoksi. Hän ei vain näe sitä, minkä muut näkevät.. Muistetaan "kuppikakut" ja muut lätkäisyt...Kaikki on juurikin vähän sinne päin, ihan kuin perusmiehen tekeleitä ja asetelmia.
Saiko kaventunut pahvilaatikkopää muruakaan, jahmatti hotki makkaroita kaksin käsin.
Siluetissa näkyy Jaskan ulospäin työntyvä leuka ja alahuuli. Se on uppiniskaisuuden, kiukuttelun ja töykeyden merkki.
Laihat, hontelot jalat, se kertoo hiirimäisyydestä. Jos lääkkeistä pöhöttynyt naama ja huonot hampaat, se kertoo että on sairauseläkeläinen.
Mistäs se kertoo, jos miehellä on silmien alla valtavat nahkapussit? :D hähähähhäää
on nahkapussit silmien alla? Onko keinonahkaa vai aitoa?
Eräällä Jalmolla on komiat isot pussukat silmien alla. Uskoisin, jotta ihan aitoa nahkaa ovat. Harvoin näkee niin komeita ja suuria pussukoita kellään.
toimintapiirisi kavereita? Onko sorvin ääressä myös Jumula, ambulanssikuski, jättiklitta, bumeranginaluotaslensin, pappaKärppä ja kaikki kymmenen muuta "kaveriasi"?
Ei suinkaan ole kavereitani. Tämä Jalmo on arvostettu ammattimies, joka on mukana kiinteistöbisneksessä. Hän seurustelee maailman upeimman huippumallin kanssa, joka on nyt oppinut nauttimaan taviselämästä elettyään pitkään kosmopoliittista jetset-elämää.
No, tällä huippurengillä on kyllä huippu vähän myynnissä olevia asuntoja, niiden myynnistähän ne sen provikkapalkkansa saa. Siinäkin firmassa huippuvälittäjillä 4-5 näyttöö, Jampalla vaan 1-2. Ei hyvä. Laiska mies. Onneksi avokki on nyt vakiduunissa, Jamppa voi hellittää entistä enemmän.
Se on saanut sinut pitämään mielipuolen päiväkirjaasi Suomi24-palstalla vuosia. No, huvinsa kullakin ja hulluilla on halvat huvit.
Halkeeko pää jo, hahaaaaaa!zz
Jasso se ei selvää päivää näe :(