Otsikon lainaus täältä:
Laaja homeongelma jäi talomme kuntotarkastajalta huomaamatta – miten voi olla hyväksyttävää sanoa kaiken olevan kunnossa ilman vastuuta?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005622683.html
Todellisuus oli kuitenkin tämä:
"Muutamia kuukausia muuttomme jälkeen huomasimme vaatteidemme haisevan. Emme kuitenkaan heti osanneet epäillä mitään. Neljän kuukauden jälkeen aloimme oirehtia ja sairastuimme jatkuvaan ja pitkittyneeseen flunssaan sekä poskiontelotulehduksiin. Lopulta en itse pystynyt öisin enää hengittämään makuuhuoneessamme.
Tilasimme homekoirat paikalle. Koirat ilmaisivat lähes koko talomme olevan homeessa. Muutimme asuntovaunuun pihallemme.
Pyysimme rakennusterveysasiantuntijan paikalle tekemään rakenneavauksia. Talomme oli kauttaaltaan märkä, osittain laho ja täynnä mikrobiperäisiä löydöksiä, esimerkiksi sädesientä. Asiantuntija pystyi rakenteita rikkomattakin toteamaan vahvan maakellarimaisen hajun pistorasioista sekä huoneilmasta."
- Kuinkahan monia meistä homesairaista on kusetettu kosteusmittareilla, jotka eivät mittaa sitä, mitä pitäisi?
"Pintakosteusmittari näytti normaaleja lukemia."
2
223
Vastaukset
- en.ole.robotti.en
https://www.aamulehti.fi/uutiset/oppilaiden-ja-opettajien-jaksaminen-huolettaa-akaalaista-rehtoria-jarjestelyt-lisasivat-koululaisten-kaytoshairioita-200837839
Edesvastuutonta toimintaa vastuunpakoilijoilla."en.ole.robotti.en
4.4.2018 7:59
https://www.aamulehti.fi/uutiset/oppilaiden-ja-opettajien-jaksaminen-huolettaa-akaalaista-rehtoria-jarjestelyt-lisasivat-koululaisten-kaytoshairioita-200837839
Edesvastuutonta toimintaa vastuunpakoilijoilla."
- Siitä uutisen vierestä pääsi luetuimpien kohdalla klikkaamaan juttuun siitä, kuinka isä synnytti vauvan ensi kertaa Suomessa. Ajattelin, miten se voi olla mahdollista, mutta jos kohtu ja munasarjat ovat tallella, mikä ettei. Ennen semmoisilla värkeillä varustettua ei vaan kutsuttu mieheksi, mutta nykyaikana sanoilla voidaan sumuttaa miten paljon tahansa ja johtaa ihmisiä harhaan. Kannattaa olla tarkkana. Tässäkin ketjussa mainittuun pintakosteusmittariin ei kannata hometutkimuksissa luottaa ongelman voidessa olla paljon syvemmällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1322782
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562227Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.251783- 1291548
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641318- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?721270- 891075
- 90999
- 130954