Heippa!
Kysyisin neuvoa, koska lääkärin mielestä kilpirauhasarvoni ovat hyvät. Eli kesällä huomasin kaulallani patin, jota kävin näyttämässä lääkärille. Lähinnä itseäni häiritsevänä oireena oli äänen käheytyminen, katkeilu ja madaltuminen. Ultrassa löytyi struuma, joka oli läpimitaltaan 5cm. Kilpirauhasarvot otettiin kesällä, joulukuussa ja maaliskuussa. TSH oli 1.22, 0.9, 0.7 (viitearvot 0.5 -3.5). T4V 15, 14, 14 (viitearvot 10 -19, tosin tätä en muista varmaksi). Tboab otettiin joulukuussa ja se oli alle 25.
Muita oireita on ollut huimaus, näköhäiriöt, hikoilu, väsymys, palelu, on hankala muistaa asioita ja nyt uutena rytmihäiriöt. Kyselin lääkäriltä aivolisäkeperäisestä vajaatoimminnasta, mutta hänen mukaansa ei ole sitä, koska arvot hyvät. Mikähän mun struuman aiheuttaa ja onko noi arvot tosiaan hyvät?
Struuma ja kilpirauhasongelmat
8
672
Vastaukset
- Kilpikonnatar
Minulla oli struuma ja kilpirauhasarvot olivat viitearvoissa. Kilppari piti leikata pois, kun kasvoi liikaa. Huomasin leikkauksen jälkeen, että säännöllisen lääkityksen alottaessani moni outo oire katosi. Oli väsymystä ym.
- Hashimoto
Olet oikeassa kertoessasi aivolisäkeperäisen vajaatoiminnan mahdollisuudesta. Kun miettii TSH- ja T4v-arvoja niin teoriassa mahdollista, mutta varsinkin jos sinulla on näköhäiriötä. Tavallisesti tähän syynä on hyvänlaatuisen adenooman aiheuttama näkökentän kaventuminen.
Lisäksi olisi hyvä mitata Tyg-vasta-aineet sillä Tpo ei nouse kaikilla.
Onko muita oireita? - Greipinsiemen
En osaa yhdistää muita oireita tähän, mutta EKGssä leposyke oli 47. Se on siis kanssa laskenut.
- Hashimoto
Selvä juttu. Sopii vajaatoimintaan matala syke. Melko matala sykkeesi on ellet sitten ole tavallista parempikuntoinen. Kerroit rytmihäiriöistä, mutta ei filmissä näkynyt. Hypotyreoosissa voi esiintyä pidentynyttä Qt-aikaa. Onko veren natrium mitattu, sillä vajaatoiminnassa hyponatremia melko tavallinen? Voi ilmetä väsymyksenä, lihasväsymyksenä, rytmihäiriöinä ym. Kilpirauhanen vaikuttaa myös näköön ja jos sulla ei ole näkökentät kaventuneet eikä päänsärkyä niin tuskinpa on adenoomaa.
- Greipinsiemen
Kiitos, kun jaksat vastata! Päänsärkyä on ollut jo pitkään. Olen ajatellut sen olevan niskajumeja ja migreeniä, mihin löytyy myös estolääkitys. Ehkä täytyy yrittää luottaa lääkärin arvioon...
- Hashimoto
Hyponatremia voi aiheuttaa myös päänsärkyä. Mutta niin voi moni muukin, kuten mainitsemasi. Hyvä jos löydät sisätautilääkärin joka ottaa sinut ja oireesi kunnolla ja hoitaa nimenomaan oireita. Vastaavia oireita kuin sulla aiheuttaa lisäksi mm. raudan ja folaatin puute. Testosteronin ja estrogeenin eritykseen liittyviä oireita voi myös tulla. "Tärppinä" kerrottakoon, että 85%:lla akillesrefleksi hidastuu vajaatoiminnassa.
Oireiden taustasyystä eli onko viimeisimmän vuoden aikana ollut mainittavaa tulehdusta, aivovammaa, rokotettu tai jotain muuta erityistä? - kilpikonnatar
Onko sinulle laitettu säännölliset kontrolliajat tuon struuman takia?
Niinkuin tuossa ylempänä kerroin, niin minullakin oli struuma ja arvot oli tsh 1-2 välillä ja t4v oli aina 11. Minulla oli säännölliset kontrolliajat ultraan, kun seurattiin tuota kilpparin kasvua.
Oli tuon kilpparin koon takia kaikenmoisia oireita ja yhtäkkiä ihan lyhyessä ajassa se kiihdytti kasvua, ja minut laitettiin aika nopeasti leikkaukseen. Toi kilppari on lähellä henkitorvea eli on hyvä seurata sen kasvua.
- Mariaaaaaaa
Mulla struuma ja arvot alarajoilla. Ei ole
kyllä mukavuusalueella kun kokoajan kuristaa kurkkua. Nyt lähete endokrinologille tarviiko leikata mut kestää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782