Struuma ja kilpirauhasongelmat

Greipinsiemen

Heippa!

Kysyisin neuvoa, koska lääkärin mielestä kilpirauhasarvoni ovat hyvät. Eli kesällä huomasin kaulallani patin, jota kävin näyttämässä lääkärille. Lähinnä itseäni häiritsevänä oireena oli äänen käheytyminen, katkeilu ja madaltuminen. Ultrassa löytyi struuma, joka oli läpimitaltaan 5cm. Kilpirauhasarvot otettiin kesällä, joulukuussa ja maaliskuussa. TSH oli 1.22, 0.9, 0.7 (viitearvot 0.5 -3.5). T4V 15, 14, 14 (viitearvot 10 -19, tosin tätä en muista varmaksi). Tboab otettiin joulukuussa ja se oli alle 25.
Muita oireita on ollut huimaus, näköhäiriöt, hikoilu, väsymys, palelu, on hankala muistaa asioita ja nyt uutena rytmihäiriöt. Kyselin lääkäriltä aivolisäkeperäisestä vajaatoimminnasta, mutta hänen mukaansa ei ole sitä, koska arvot hyvät. Mikähän mun struuman aiheuttaa ja onko noi arvot tosiaan hyvät?

8

759

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kilpikonnatar

      Minulla oli struuma ja kilpirauhasarvot olivat viitearvoissa. Kilppari piti leikata pois, kun kasvoi liikaa. Huomasin leikkauksen jälkeen, että säännöllisen lääkityksen alottaessani moni outo oire katosi. Oli väsymystä ym.

    • Hashimoto

      Olet oikeassa kertoessasi aivolisäkeperäisen vajaatoiminnan mahdollisuudesta. Kun miettii TSH- ja T4v-arvoja niin teoriassa mahdollista, mutta varsinkin jos sinulla on näköhäiriötä. Tavallisesti tähän syynä on hyvänlaatuisen adenooman aiheuttama näkökentän kaventuminen.
      Lisäksi olisi hyvä mitata Tyg-vasta-aineet sillä Tpo ei nouse kaikilla.
      Onko muita oireita?

    • Greipinsiemen

      En osaa yhdistää muita oireita tähän, mutta EKGssä leposyke oli 47. Se on siis kanssa laskenut.

      • Hashimoto

        Selvä juttu. Sopii vajaatoimintaan matala syke. Melko matala sykkeesi on ellet sitten ole tavallista parempikuntoinen. Kerroit rytmihäiriöistä, mutta ei filmissä näkynyt. Hypotyreoosissa voi esiintyä pidentynyttä Qt-aikaa. Onko veren natrium mitattu, sillä vajaatoiminnassa hyponatremia melko tavallinen? Voi ilmetä väsymyksenä, lihasväsymyksenä, rytmihäiriöinä ym. Kilpirauhanen vaikuttaa myös näköön ja jos sulla ei ole näkökentät kaventuneet eikä päänsärkyä niin tuskinpa on adenoomaa.


    • Greipinsiemen

      Kiitos, kun jaksat vastata! Päänsärkyä on ollut jo pitkään. Olen ajatellut sen olevan niskajumeja ja migreeniä, mihin löytyy myös estolääkitys. Ehkä täytyy yrittää luottaa lääkärin arvioon...

      • Hashimoto

        Hyponatremia voi aiheuttaa myös päänsärkyä. Mutta niin voi moni muukin, kuten mainitsemasi. Hyvä jos löydät sisätautilääkärin joka ottaa sinut ja oireesi kunnolla ja hoitaa nimenomaan oireita. Vastaavia oireita kuin sulla aiheuttaa lisäksi mm. raudan ja folaatin puute. Testosteronin ja estrogeenin eritykseen liittyviä oireita voi myös tulla. "Tärppinä" kerrottakoon, että 85%:lla akillesrefleksi hidastuu vajaatoiminnassa.
        Oireiden taustasyystä eli onko viimeisimmän vuoden aikana ollut mainittavaa tulehdusta, aivovammaa, rokotettu tai jotain muuta erityistä?


      • kilpikonnatar

        Onko sinulle laitettu säännölliset kontrolliajat tuon struuman takia?
        Niinkuin tuossa ylempänä kerroin, niin minullakin oli struuma ja arvot oli tsh 1-2 välillä ja t4v oli aina 11. Minulla oli säännölliset kontrolliajat ultraan, kun seurattiin tuota kilpparin kasvua.

        Oli tuon kilpparin koon takia kaikenmoisia oireita ja yhtäkkiä ihan lyhyessä ajassa se kiihdytti kasvua, ja minut laitettiin aika nopeasti leikkaukseen. Toi kilppari on lähellä henkitorvea eli on hyvä seurata sen kasvua.


    • Mariaaaaaaa

      Mulla struuma ja arvot alarajoilla. Ei ole
      kyllä mukavuusalueella kun kokoajan kuristaa kurkkua. Nyt lähete endokrinologille tarviiko leikata mut kestää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      16
      1265
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1040
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      166
      1024
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      775
    5. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      731
    6. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      704
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      51
      696
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      649
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      607
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      529
      607
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      592
    13. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      563
    14. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      74
      525
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    17. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      516
    18. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      505
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      501
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe