Keittiön lavuaarin lähettyvillä viemärin haju

Viemärivirpi

Keittiömme lavuaarista tunki muutama viikko sitten viemärin haju. Irrotimme ja pesimme kaikki irti lähtevät putket ja hajulukon pulloharjan kanssa ja haju tuntui häviävän, mutta palasi viikon kuluttua hieman miedompana. Havaitsimem silloin, että tiivisteet hieman vuotivat, joten vaihdoimme nekin, mutta haju ei edelleenkään ole loppunut. Ainoa pesemättömäksi jäänyt putki oli astianpesukoneen poistoputki, mutta sekin vaikuttaa olevan oikein asennettu. Pohdin kuitenkin voisiko haju tulla astianpesukoneen poistoputkesta vai voiko kyseessä olla jokin vakavampi juttu. Astianpesukone itsessään ei haise viemärille ja siitä toisinaan lähtevä hieman tympeä haju ei ole aivan sama kuin viemärin haju. Lisäksi astianpesukoneen haju helpottaa kun astianpesukoneen puhdistaa tarkoitukseen sopivalla pesuaineella. Viemärin haju myös tuntuu vain lähellä lavuaaria, ei laajemmin keittiössä, joten ongelma vaikuttaa ainakin toistaiseksi aika rajatulle tapaukselle. Putket kyllä putsasimme todella huolella. Nyt ostin mikrobiliuosta, jonka pitäisi syödä rikkivetyä aiheuttavat bakteerit, mutta ihmettelen missä ne bakteerit luuraavat ja miten hajulukko ei pidä hajuja poissa. Ilmanvaihdossa en osaa oikein epäillä vikaa, kun on kuitenkin 18 vuotta asuttu samassa rivitalossa ja aiemmin ongelmaa ei ole ollut. Keittiössämme asunnon pohjalaatta on vajonnut alle senttimetrin, joten pohdin voisiko tämä rikkoa viemäriputkia. Taloyhtiö ei ole halunnut kuitenkaan lähteä tutkimaan laatan vajoamista, vaikka olemme asiasta ilmoittaneet.

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa-aikaeläkeläinen

      Tiskikoneen hurjat litkut pitävät osan viemäriputkeakin puhtaana. Jäikö teillä lavuaarin ylivuotokanava huonolle huomiolle.

    • noinsetahtooolla

      onko altaissa painettavat tulpat? toinen altaista, yleensä se pieni, on hyvin vähällä käytöllä, nosta tulppa irti, ja katso sen alapuolelle, kumitiivisteen ja tulpan väli täynnä haisevaa rasvaa ym ym.. eikö näin? pese KUUMALLA vedellä, tai laita vaikka tisikoneeseen.. ja hajut häviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe