Onko verottaja oikealla asialla,
nyt verottaja pienempien yritysten kimpussa ,
lätkitään lisäveroja sumeilematta,
moni piemepi yritys maksaa jo nyt rehellisesti lähes 60% veroja tuloistaan
työllistää useampia ammatti-ihmisiä, maksaa niitten verot, jäjenmaksut sun muut sosiaalikulut,
nyt ei hyvä seuraa , historia toistaa itseään,
moni yritys varmasti joutuu tekemään konkurssin
onko se nyt parempi kuin se että yritykset työllistää ihmisiä,
äly hoi älä jätä,
on tyhmää pappaa yritykset jotka tuottaa yhteiskunnallekki rahaa, eikä yrittäjät ole syyllisiä siihen jos ja kun päättäjät ovat tehneet omituisen kimurantteja verosuunnitteleun mahdollistavia päätöksiä, se ei oikeuta verottamaan lisä-verottaa jo lähes 60 % maksavilta yrityksiltä,
täytyyhän yrittäjänki saada jonkinlinen palkka työstään,
nyt verottaja pienempien yritysten kimpussa ,
lätkitään lisäveroja sumeilematta,
moni piemepi yritys maksaa jo nyt rehellisesti lähes 60% veroja tuloistaan
työllistää useampia ammatti-ihmisiä, maksaa niitten verot, jäjenmaksut sun muut sosiaalikulut,
nyt ei hyvä seuraa , historia toistaa itseään,
moni yritys varmasti joutuu tekemään konkurssin
onko se nyt parempi kuin se että yritykset työllistää ihmisiä,
äly hoi älä jätä,
on tyhmää pappaa yritykset jotka tuottaa yhteiskunnallekki rahaa, eikä yrittäjät ole syyllisiä siihen jos ja kun päättäjät ovat tehneet omituisen kimurantteja verosuunnitteleun mahdollistavia päätöksiä, se ei oikeuta verottamaan lisä-verottaa jo lähes 60 % maksavilta yrityksiltä,
täytyyhän yrittäjänki saada jonkinlinen palkka työstään,
Vastaukset 21
Vanhimmat
Iltalehden++uutinen++++++++++oli+++++yliampuva,+++++++
jos+++++++tapetaan++tuottavat++pienemmät++yritykset++++
+se+merkitsee+vatavasti++++lisää+++++ammati-ihmisten++työttömyyttä,+++
onko++verottajalla+mitään+järkeä,++
onko++++valtavissa+++lisämärkyissä,++lisäveroissa++mitään++järkeä,
++eikö+++rehellisesti+++masetut++++verot+++jo+++rriitä+60+%++
täytyyhän+yrittäjänki+saada++jonkilaista+palkaa++eläkkeeseen+itsekki,
Juuuu, jännityksellä nyt seuraa kuinka moni joutuu tekemään konkurssin
kun verottaja on iskeny kaikien piemepien yritysten kimpuun,
eikö verottajalle olisi ollu parempi keskittyä mijaardeja tuottaviin suuriin yrityksiin,
ja niitten rahan ohjailuun,
haluaako verottaja todella tehdä suomeen lisää uusia pyvästi tyuöttömiä korekastikoulutettua porukkaa,
Aloittaja on väärässä ! Palkollisen vero pidätetään palkasta samoin jäsenmaksu , siis duunari kustantaa noiltaosin itsensä. Olisi hyvä tarkentaa mielikuvia mitä ja kuka eikä hatusta tempoa . Toivottavasti et ole yrittäjä vaik voisin kuvitella juuri noilla mielikuvilla olisit ?
On++älytöntä,+++
++++++60+%++vero++pitäisi++riittää+++verottajallekki,+++++++
jotain+rajaa++älyttömyyksille++pitää++olla,++
onko++mitään+järkeä++verottaa++++pienemmät++++yritykset++konkussiin,+
+jotka+++kuitenki++työllistää+++++++useita+++korkeastikoulutettua++työvoimaa,
haluaako++yhteiskuntamme+++l+is+ä+ä+++++++työttömiä,+++++häh,
Maksaisitko siis itse toiselle ihmiselle kaikki kulusi omasta työstäsi. Et.
On huvittavaa lukea, kuinka joku arvioi, että duunari maksaa itse omat kulunsa.
Ei oikeasti maksa.
Firmat on pakotettu maksamaan duunarin kuluja. Ei duunarin palkassa mainita näitä kuluja. Ne on yrityksille pakotettu.
Osa menee nykyään duunarille, onneksi.
Duunarin pitäisi itse maksaa omat kulunsa itse.
Miksei niin ole?
Kaikki+eläkkeet++++jotka++on++2500,+eur++++ja++pienemmät++täysin+verottomiksi,+++
kymppitonnin++eläkkeistä++voi++verottaja+ottaa++50%+++
suomessa++verotus++on+älytöntä,
"...yritys+maksaa+jo+nyt+rehellisesti+lähes+60%+veroja+tuloistaan"
Yrityksellä+on+huono+lakimies;)
Totta,+++++++++++jostain+syystä+++suomessa++++v+i+h+a+t+a+a+n+++++++pienempi++++yksityis-yrityksiä++++
+++++jotka+++kuitenki++työllistää+++++korkeasti+kouluttautuneita++ihmisiä++++++++useampia+++
++ehkä+++jopa++++++5-10+
mikä++suomen+verottajaa+vaivaa,+++??????????????????+++++ku++se+vihaa++++++++yrityksiä++jotka+maksaa+rehellisesti++++++veronsa,+++
+miksi+++++verottaja+++++katsoo++++s+u+u+r+i+e+n++yritysten++++++++tulot+++ja+kähminnän++sormien+läpi,+
on++ihmeelisiä++kirjekuoria+joissa+makaa++mijoonia+++++joista++ei+makseta+veroja++kuten+++++on+käyny++ilmi++sipilän+touhutki,++
+mutta+
verottaja++++käy+++++pienten+yritysten+kimpuun++kuin+raivopinen+kateellinen++++hullu,+++
jotka++ei+osaa++++eikä++ole+mahdollista+++++++pimittää+++mihinkää++kirjekuoreen+++ulkomaille+++++rahaa++
samoin+kuin++++nuo++muut+suurikenkäiset,+++niillä++olisi++rahaa+jota+ottaakki,
mutta+++ei+näiltä++pieniltä++yrityksiltä,+++
+verottajan+pitää+jättää+++++nämä++++ahkerat++++yrittäjät+rauhaan++ja+tyytyä+++50-+60+%++veroihin,+++
50+-60+%++++veron++++pitäisi++riittää++++++verottajalle,+++++
haluaako+++verottaja+++t+a+p+p+a+a+++++++suomesta+kaikki+pienemmät++yritykset,+
+v+a+i+++++mikä++on+syynä+++
röyhkeään++++++++++rahastukseen,,,+++
+++++
haluaako++verottaja++kaikista++piemmänyrityksen+++++perustaneista+++++++t+y+ö+t+t+ö+m+i+ä+++++
jo++on++suomessa+++politiikka++++ihan+hullua++touhua,+++
ehdotus,+
+kaikki+++peienillä++++työ++++eläkkeellä++olevat++täysin++verottomiksi,++
kaikki++pienemmät+++tuottavat++++yksityis-+yristys++vero++++++kohtuuteen,++30+%+++++
+ne+jotka+on+jo+maksaneet++50++60+%++veroa++++niiltä++EI++enään+saa+verottaa++yhtikäs+mitään,++
muuten+++++ne+menee+konkussiin,++ja+työttömyyteen
+++sitäkö++verottaja+haluaa,
"kierrettäväksi "
kyllä verottajanki p i t ä ä olla rehellinen,
eikä hyökätä epäluuloisena rehellisten yritysten kimpuun mielivaltaisesti kuvitellen mitä sattuu,
onko verottaja v a i n o h u l l u vai kuka vainoaa ja miksi,
mielivaltainen pienten yrittäjien vainoaminen pitää loppua,
seki on rikos,
jos mielivaltaisesti verotetaan kuvitelmien perusteella pienemmät yritykset konkurssiin,
törkeetä toimintaa yhteiskunnassamme, jos näin on,
tiedoksi vaan
MONI tai oikeestaan kaikki piemmät yrittäjät tekee työtä melkein ympäri vuorokauden, ilman vapaapäiviä monesti ilman lomia, jos joskus voi ottaa loman
se on lyhyt viikon kestävä opinto-loma samalla ,
miksi suomen oikeita työ-myyriä vainotaan verottajan taholta, m i k s i,
jotka työllistää ihmisiä, kakistako halutaan tehdä taas työttömiä,
sekö on nykyään verottajan tarkotus,
ottakaa oikeat rikolliset kiinni jotka mijoonia kähmii ja vie ulkomaille piiloon rahansa,
ilmeisesti on tarkotuski tappaa pienyrittäjyys suomesta,
vaikka politikot paasaa muka toista,
taitaa olla pelkkää silmänlumetta,
Tuskin ne pienyritykset sen suuremmassa verokurjimuksessa ovat kuin muutkaan.
Mätkyjen kohdalla pitää muistaa, että mätkyt ovat vain verottajalta lainaa veronmaksajalle ja laina maksetaan takaisin. Verottaja ottaa omansa.
PK- yrityksen pitää hoitaa asiansa ajoissa ja jos kuvittelee, että kaikki raha mikä yritykseen tulee on yrittäjän rahaa, on väärässä.
PK-yrittäjä saa apua ammattilaisilta veroasioiden hoidossa, turha yrittäjän on kuvitella olevansa kaikkien alojen asiantuntija. Nykyään nuo veroasiat ovat monimutkaisia. Eikös sitä kannata keskittyä yrittämiseen ja antaa asiantuntioiden maksua vastaan hoitaa, esim veroasioita.
Koska silloin saa tietoonsa ajoissa pahat paikat ja välttyy yllätyksiltä.
Yrittäjäthän ovat hallitusksen ja eduskunnan lempilapsia suorastaan.
Olen miettinyt tätä maakunta puuhastelua.
Mitenkähän yritykset tulevat tilittämään veronsa? Tuleeko joku osuus menemään maakunnalle, että se hallinto pyörii? Vai keikautetaanko veroviraston kautta kaikki isoon taskuun eli valtiolle?
Mitähän kaikkea maakunta tarvitsee, edellyttää, että toimii.
Tuleeko maaherranimitys takaisin. Puretaanko läänitys?
No. Ainakin tarvitaan rekisteri, ketkä maakuntaan kuuluu. Rekisterin ylläpitäjä, muutosten tekijä ja tähän ohjelman tekijä ja ylläpitäjä.
Tietenkin kunnat kimputetaan ja konvertoidaan jostain valtakunnallisesta väestörekisteristä.
Verot. Edellyttävät talousyksikköä budjetointiin, kirjanpitoon, laskutukseen ja perintään. Saako jokin IT-firma jättikultakimpaleen.
Taseet tarvitaan seurantaan, reskontrat jne. Kuntien nykyiset järjestelmät ympätään yhteen ja taas konvertoidaan, jotta saadaan väliportaan tiedot rahoista.
Ja kun rahat maakunnalla eivät riitä, niin joulupukki korvatunturiltako tuo.
Sussas siunakkoon, mikä hallintorypäs tästä tulee ja päättävät jäppiset tietävät, että tulee k a l l i s t a.
Taitaa Vapaavuorella ainoastaan olla jokin käsitys. Muu porukka haikailee ja
k u v i t t e l e e.
Jonkun tahon pitäisi vetää aikuisten oikeasti tämän junan hätäjarrua.
Kaikenlaisia satuja olen lukenut, mutta tämä on ollut huippu.
Olen itse ollut yrittäjä v:sta 1979 ja viimeksi olen ollut verokirjalla v. 1978 toisen palveluksessa.
Alkuun olin liikevaihtoverovelvollinen ja nyt myöhemmin olen ollut arvonlisäverovelvollinen.
Alkuun olin verottajan kanssa vaikeuksissa, kun en nuorena yrittäjänä ymmärtänyt verotuksesta tuon taivaallista ja teetin kirjanpidot ja veroilmoitukset tilitoimistolla. Seurasi jopa suoranaisia mätkyjä verottajalta (ei siis jäännösveroja, vaan oikeita mätkyjä), kun verottaja epäili veroilmoitukseni luotettavuutta. Kirjanpitäjäni möhli todella rankasti ja minä maksoin kaiken, olin tehdä konkurssin.
Opettelin tekemään itse kirjanpidon ja perehdyin verotukseen, nyt olen viimeiset 30 vuotta ollut verottajan kanssa sinut ja mitään ongelmia ei ole ollut. Tiedän tasan tarkkaan, että missä mennään ja miten pitää tehdä, että verotukseni on kohdallaan. Joskus tulee jäännösveroja (ei siis mätkyjä) maksettaviksi, mutta ei koskaan yllätyksenä. Palautusta otan harvoin, koska minusta on mielyttävämpää maksaa hieman jäännösveroa vuoden lopulla ja alkuvuodesta. Tiedän jäännösverojen määrän jo heti veroilmoitusta tehdessäni ja varauksilla säätelen verotustani. Arvonlisäverojen tilitykset eivät ole ongelma, teen ne ajallaan jos on maksettavaa ja saan palautusta, jos on palautettavaa. Verotili on kätevä. Veroennakoiden muutokset on helppo tehdä.
Veroilmoitukset voi tehdä verkossa todella helposti. Joudun tekemään viisi erillistä veroilmoitusta ja niiden tekeminen ei ole kummoinen juttu, kun olen perehtynyt siihen jo vuosia sitten. Muutoksia toki tulee ja ne pitää sisäistää heti. Liityin Veron maksajain keskusliittoon vuosia sitten ja siitä on ollut todella hyötyä. Muutenkin seuraan verotukseen liittyviä juttuja vero.fi sivuilta ja pidän itseni ajantasalla.
Joten en olisi sitä mieltä, että verottaja on erityisesti yritysten kimpussa. Jos on, niin silloin yrittäjällä on jotain pielessä yrityksessään.
Entä jos kuitenki on mielivaltaista verotusta,
jonku kateelisen kuviteltu ilmianto,
niitäki ku on joskus olemassa,
milelivaltaiset mätkyt on hankala maksaa jos todellisuudessa ei ole varaa, ja veroilmoitukset on tehty rehellisesti,
Juuri niin kuin sanoit, mutta ainakin ennen oli aloittava yritys verottajan syynissä.
Kerron oman tarinani.
Perustin toiminimen 1968, ja 1976 muutin sen Oy:ksi. Toisen (toiminimen) vuoden jälkeen sain verottajalta julmat mätkyt, arviovero. Valitin, ja pari vuotta myöhemmin sain ne rahat takaisin..
Seuraavana vuonna määrättiin harkintavero. Kävin tiukan verosihteerin luona valittamassa, mutta hän opasti: Kyseessä on harkintavero, emme epäile kirjanpitonne luotettavuutta, mutta jokaisen yrittäjän pitää osallistua kuntamme kuluihin. Yrittäjää, joka ei osallistu, emme tarvitse.
Myöhemmin, yhden traagisen tapahtuman kautta, ystävystyin mieheen, ja verojohtajan kanssa joskus ryypättiin. Mätkyt loppuivat.
Kirjanpidon tein alusta alkaen itse, käsin. Tarvittaessa saatoin tehdä tahallisia virheitä.
Kun 1976 muutin firman osakeyhtiöksi, tuli heti liikevaihtoverotarkastaja, joka viihtyi meillä kolme päivää. Tarkastus tehtiin kotonamme, mies kulki junalla, minä kuskasin asemalta asemalle, ja silloinen vaimoni huolehti muonituksesta.
Tarkka mies löysi virheitä, mutta heidän kannalta väärään suuntaan, sain varsin hyvät palautukset. Loppulausunnossaan tarkastaja kirjoitti, että kirjanpito on tunnollisesti ja hyvin tehty.
Heti sen jälkeen tulivat ennakonverotarkastajat, kaksi naista. Silloin joudun maksamaan, mutta se on eri tarina.
Suuresta yrityksestä en tiedä. Itselläni oli parhaimmillaan 10-12 palkkalistoilla. Kun täytin 63 jäin eläkkeelle ja tein yksin lähes 70-vuotiaaksi. Y-tunnus on vielä voimassa, mutta enää teen vain unissani.
Ahh+ottakaa+mallia+canadan+verotuksesta,,10vuatta+elakkeella+ollut,,vaemon+kaa+enka+yhtenakaan+vuonna+veroa+maksanut,,,valillisia+tietty,,,ei+tuloveroa..matkyista+puhumattakaan.
Ei+voi+kun+valittaa...
Ja+kun+olin+tyossa+keskipalkkaisena++niin+ei+yli+25%+koskaan+vero%+mennyt,,usein+alle+2o%..vuosiansioista..perintoveroa+ja+lahjaveroa+ei+tunneta.
miksi verolla tapetaan pien yritykset,,kenen etu se on?
" junttilantoimintaa"
Se on suuromistajien etu,
ku pienet yritykset kaatuu niitten asiakkaat joutuu menemään suurempiin yrityksiin
jotka porskuttaa valtion mijoonien tukirahastojen avulla
ja kähmii miljaardeja johtajat omaan taskuunsa,
vievät valtiolta kähmityt rahat veroparatiisi saarille piiloon rahat,
ja suomen köyhät ja pienemmät yritykset maksaa viulut,
arvaa v i t u t,,,,, t a a a,,, k o
kysymys kuuluuki ,
Mistä saadaan viisautta päättäjien päähän,
kuinka maailmasta karsitaan ahneus, oman edun tavoittelu
kiero toiminta omaan taskuun pois,
mistä saadaan laajaalainen rehellisyys eduskuntaan , päättäjiin,
niipä,,,,, m i s t ä ???????????????????
tuttavieni joukossa on kaksikin todella tehokasta miesta,,joilla oli bisnes [pieni] suomessa jotka kertakaikkiaan ajettiin nurkkaan verotuksella siella rakkaassa yliverotus suomessa.he tyollistivat useita henkiloita,,ja yrittivat kovasti,,mutta rajansa kaikella,,he heitti hanskat tiskiin,,ja tulivat tanne jatkamaan yrityksiaan..ja kanada on kohdellut yrittajia hyvin..
miksi tallainen menttaliteetti,,,kuka siita hyotyy,,ei ainakaan suomi.