DIANE NOVA :O

oon lukenu täällä palstalla hirveitä juttuja joita diane novat muille aiheuttaa, (finnejä tulee takas lopettamisen jälkeen sata kertaa enemmän ku oli ennen, hiusten lähtö myös lopettamisen jälkeen,masennus,jne.)ja en tiiä enää uskallanko kokeilla niitä...Kävin tänään lääkärissä ja sain reseptin...Mulle tulee finnejä aina ennen kuukautisia, ei mitenkään hiveen paljon, ei se ookkaan mikkään akne ees, vaan finnejä ja tosi isonkokoisia,joita on ihan mahdotonta peittää, sit ne lähtee kuukautisten mukana, mut jää viel kamalia punasia arpeja, et en oikein tiiä onko tää mitenkään kamala ongelma, kannattaako tähän nyt e-pillereita.. auttakaa.. tuntuu et mä liioittelen, mut sillon ku niitä finnejä alkaa aina tulemaan joka kuukausi nii oon ihan paniikissa.. mä en halua mitään oireita sit ku lopetan, tyai muutenkin.. onks se yleistäkin..?
131672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos lääkäri on katsonut aiheelliseksi määrätä sulle Diane Novaa niin eiköhän sitä kannata kokeilla. Ei kannata pelätä sivuvaikutuksia etukäteen, sillä niitä saattaa tulla kaikista pillerimerkeistä. Ja usein haittavaikutuksia tulee ensimmäisten kuukausien aikana ja ne häviävät sitten sitä mukaa kun elimistö tottuu valmisteeseen.

Ja jos joskus päätät lopettaa Diane Novan käytön niin ei voida varmaksi väittää, että finnit tulisivat takaisin. Ja voithan vaihtaa sen johonkin toiseen e-pillerimerkkiin, sillä myös muilla merkeillä on positiivista vaikutusta finneihin.

Äänestä
  • Moi! Mulla itsel kävi sillain että lopettamisen jälkeen 6kk päästä alko lähteen hiuksia ja siitä muutaman kk päästä iho paheni. Luultavasti tuo ihon paheneminen liittyy siihen, että on taipuvainen akneihoon, mutta hiustenlähdöstä en tiedä. Mulla lähti hiuksia niin paljon että tukka on puolet ohuempi kuin ennen. Mulle aika järkytys, sillä on ollut aina pitkä ja melko paksu tukka.

    Nää on ikäviä vaikutuksia pillereiden lopettamisen jälkeen, mutta se on aikas yksilöllistä, kuinka keho oireilee hormonitasapainon muutokseen. Suosittelisin että syöt jonkin aikaa Dianeja, ja jossain vaiheessa vaihdat merkkiä, koska kaikki pillerit kuitenkin (käsittääkseni) parantaa jonkin verran ihoa ja pitää sen kuosissa.

    Itse ainakin aion tehdä juuri noin, sitten kun ihoni on taas kunnossa.

    Äänestä

  • miuku kirjoitti:

    Moi! Mulla itsel kävi sillain että lopettamisen jälkeen 6kk päästä alko lähteen hiuksia ja siitä muutaman kk päästä iho paheni. Luultavasti tuo ihon paheneminen liittyy siihen, että on taipuvainen akneihoon, mutta hiustenlähdöstä en tiedä. Mulla lähti hiuksia niin paljon että tukka on puolet ohuempi kuin ennen. Mulle aika järkytys, sillä on ollut aina pitkä ja melko paksu tukka.

    Nää on ikäviä vaikutuksia pillereiden lopettamisen jälkeen, mutta se on aikas yksilöllistä, kuinka keho oireilee hormonitasapainon muutokseen. Suosittelisin että syöt jonkin aikaa Dianeja, ja jossain vaiheessa vaihdat merkkiä, koska kaikki pillerit kuitenkin (käsittääkseni) parantaa jonkin verran ihoa ja pitää sen kuosissa.

    Itse ainakin aion tehdä juuri noin, sitten kun ihoni on taas kunnossa.

    kasvoiko hiuksesi kuitenkin takaisin? :S

    Äänestä

  • bambii kirjoitti:

    kasvoiko hiuksesi kuitenkin takaisin? :S

    Hiustenlähtö loppui tuossa pari kuukautta sitten, eikä sen jälkeen ole lähteny juuri ollenkaan, mutta se on nyt kyllä puolet ohuempi. Kun kävin lääkärillä, niin se katso mun päänahkaan ja sanoi että siellä kasvaa pienen pientä hiusta paljon, että kyllä ne koko ajan kasvaa takasin, mutta siinä menee varmaan pari vuotta, ennenkun ne näyttää entiseltään (mulla ei meinaan kasva yleensäkään kovin nopeesti hiukset). Tarvii vaan olla kärsivällinen. On tää aikas p:stä kun ei viitti pitää edes ponnarilla tukkaa, kun on semmonen hiirenhäntä :/. Aukikaan ei viitti hirveesti pitää kun on niin ohuen ja huonokuntosen näkönen. Pidän yleensä jollain sykeröllä niitä kiinni ettei niin huomaa kuin ohuet ne on. Tarvii vaan joka kuukausi napata sentti tai pari pois niin näyttää aina vähän vahvemmalta.

    Äänestä

No olen syönyt kohta 7kk pillereitä,ei ole ollut muita sivuvaikutuksia kuin lihoaminen,itkuisuus.
Nykyään saattaa alkaa itkettää vain jostain tyhmästä mainoksesta..No lihoamistakaan ei ole paljon ollut ehkä 3kg.

Äänestä

Hei! Valitettavasti ei ole hyvää kerrottavaa Diane Novan lopettamisen jälkeisestä ajasta. Itselläni alkoi olla suht lievää aknea 20-vuotiaana, jolloin aloin syödä Diane Novaa. Se auttoi, iho oli tasapainoisempi. Lopetin käytön yli puoli vuotta sitten 26-vuotiaana, ensin alkoi tulla kasvoihin pientä näppyä, sitten selkään ja nyt se on pahentunut jo kaulaan. Tietenkään en voi tietää, miten olisin pärjännyt nuo kuusi vuotta ilman pillereitä, sillä ikä vaikuttaa tietysti hormonitoimintaan muutenkin.

En tiedä minkä ikäinen olet, mutta jos olet kovin nuori, miettisin sinuna vielä pillereiden aloittamista vain lievän aknen takia, sillä luin juuri jostain, että keinotekoinen päivittäinen hormoniannos saattaa sekoittaa kehittymässä olevan hormonitoiminnan, joka voi normaalisti tasoittua vasta parikymppisenä...

Äänestä
  • kiitos kaikille tiedosta.. olen päättäny että odotan vielä vähän ja mietin,en oo vieläkään varma et kannattaako aloittaa niitten pillereiden syönnin, ehkä ne finnit lähtee iän myötä, oon nyt 19..

    Äänestä

Minulla DianeNova auttoi kyllä akneen, eli finnejä ei tullut juuri lainkaan, mutta kun lopetin niin tuli akne ja paha.
Tosin tupakoitsijana DianeNova aiheutti mielettömiä päänsärkykohtauksia ja lääkäri sanoikin ettei niitä tupakoitsijat edes saa käyttää, veritulppariskin takia.

Äänestä
  • mä oon syöny dienenovaa kaks kuukautta. söin niitä ehkäisyyn. mutta halut meni saman tien jotan lopetin. lopettamisen jälkeen iho on kyllä kauhea. finnijä tulee ja muutenkin äklön tuntuinen.

    Äänestä

Heipsis!

Olen syönyt kolmisen kuukautta diane novia ja tässä parisen viikkoa sitten iho parantui huomattavasti. Otsassa ei enää mitään, vain leuassa satunnaisesti. Mutta, osaisiko kukaan kertoa, että miksi nyt (pari päivää sitten) ihoni puski kourallisen finnejä, muutaman leukaan ja pari otsaan? Ärsyttää, kun luulin jo selvinneeni finniongelmasta!!
Alkaakohan tästä vain paraneminen? Ja muuten, vaikuttavatko pillerit pitemmän päälle myös ns. valkoisiin tukkeumiin (ei miliumeihin), vaan valkoipäihin?

Äänestä
  • Odottele ihan rauhassa. Lopullisiin tuloksiin pääsee vasta monen kk. käytön jälkeen. Eikä se sen jälkeenkään välttämättä täysin virheetöntä ihoa tarkoita.
    Itse olen syönyt päälle vuoden Diane Novaa ja finnejä tulee silloin tällöin, joskus jopa enemmän kuin laki sallii. On varmasti paljolti kiinni omista elämäntavoista.
    Mutta kaikilla menee nämä jutut erilailla.

    Äänestä

  • ollu masennusta tai muita sivuvaikutuksia`???

    Äänestä

Mä olin aivan tasan samassa tilanteessa kun sä, kun 3kk sit aloin syömään Diane Novaa, finnejä tuli poskiin aika usein, ja ne oli sellasii tulivuorimaisia, tosi hankalia peittää. Mulla vaan jää näpyistä todella herkästi sellasii pieniä punasia arpia, niit on aika paljon ja sen takii iho varmaan näyttää paljon huonommalta kun mitä se on..

Pillerit on tosi tehokkaasti vieny ihosta ja hiuksista liiallisen rasvaisuuden, ja finnejäkään ei enää tuu niin usein kun mitä aiemmin. Mulla ei oo kyl näkyny minkäännäkösiä sivuvaikutuksia, ei masennusta tai lihomista tai mitään.. Ekan kuukauden ajan mieliala heitteli jonkin verran, mut se on menny ohi. Mul on noit pillereitä viel kolmeksi kuukaudeksi, mut en tiedä et pitäiskö niiden syömistä jatkaa viel sen jälkeen.. Lopettaminen kyl epäilyttää vähän, kaiken sen jälkeen mitä täältä on lukenut. No, pitää nyt katsoa, saatan päättää jatkaa syömistä kun nää on toiminu niin hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa... kirjoitti:

oon lukenu täällä palstalla hirveitä juttuja joita diane novat muille aiheuttaa, (finnejä tulee takas lopettamisen jälkeen sata kertaa enemmän ku oli ennen, hiusten lähtö myös lopettamisen jälkeen,masennus,jne.)ja en tiiä enää uskallanko kokeilla niitä...Kävin tänään lääkärissä ja sain reseptin...Mulle tulee finnejä aina ennen kuukautisia, ei mitenkään hiveen paljon, ei se ookkaan mikkään akne ees, vaan finnejä ja tosi isonkokoisia,joita on ihan mahdotonta peittää, sit ne lähtee kuukautisten mukana, mut jää viel kamalia punasia arpeja, et en oikein tiiä onko tää mitenkään kamala ongelma, kannattaako tähän nyt e-pillereita.. auttakaa.. tuntuu et mä liioittelen, mut sillon ku niitä finnejä alkaa aina tulemaan joka kuukausi nii oon ihan paniikissa.. mä en halua mitään oireita sit ku lopetan, tyai muutenkin.. onks se yleistäkin..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu