Hevoskuvaus APUA

Olen menossa kuvaamaan ratsastuskilpailuja Canon EOS 450D kamerallani. Putki on vaan 18-55mm. Nyt kertokaa: millä asetuksilla pitää kuvata ettei kuva ole "heilahtanut" tai siinä ei mene vauhiraitoja.
2121
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Riittävän lyhyt suljinaika pysäyttää niin hevosen kuin kamerankin liikkeen. Katso vaikka flickr:stä esimerkkikuvia (googlaa: flickr horse racing). Siellä on usein kuvan alla kerrottu noita asetusarvoja, suljinaika esim. 1/800 tms.

Äänestä

Ohjeita EOS 450D-kameran käyttöön - suomi, englanti, espanja:
http://files.canon-europe.com/files/soft31345/manual/CUG_EOS450D_FI_Flat.pdf
files.canon-europe.com/files/soft31340/manual/CUG_EOS450D_EN_Flat.pdf
software.canon-europe.com/.../soft31344/manual/CUG_EOS450D_ES_Flat.pdf

Katselin hiukan ohjetta. Urheilukuvausohjelmaa ei siinä selitetty kovin paljon. Ohjelma luultavasti pyrkii nopeaan suljinaikaan, jatkuvaan tarkennukseen ja sarjakuvaustapaan.

Millä tavoilla nopeaan suljinaikaan voi pyrkiä?
- Valovoimaiset objektiivit ja/tai ISO:n nostaminen.
- Mitä suuremmalla aukolla kuvataan, sitä nopeampi suljinaika on mahdollinen.
- Valotuksen korjailu alaspäin tilanteessa, jossa on tumma tausta. Tällä tyylillä saadaan alasävykuva, jossa hyvin valaistuina vain valoisat kohdat ja esim. tummempi tausta mustana.

Miten valotusaikaa ja aukkoa voi säätää?
- P-ohjelma: automaattinen aika ja aukko
- Tv-ohjelma: ajan valinta, kamera säätää aukon
- Av-ohjelma: aukon valinta, kamera säätää ajan
- M-ohjelma: käsisäädöt ajalle ja aukolle.

Itse luultavasti käyttäisin ko. tilanteessa urheilukuvausohjelmaa, ehkä valotuksen korjailua, tai kokeilisin erilaisia aikoja. Jäisikö hevosesta sitten vain suttuinen väriläiskä kuvaan? Käytännössä panorointi luultavasti riittää hevosen näköisen kuvan saamiseen, mutta suljinaika vaikuttaa siihen, miten terävänä näkyy esim. kavioita ja muita hevosen yksityiskohtia. Samoin polttoväli ja kuvausetäisyys vaikuttaa. Ja kuvauksen suunta, sivulta vai etuviistosta.

http://www.valonkuvaaja.com/valokuvaus/tekniikat/panorointi
https://www.canon.fi/youconnect/learn/tutorials/sports-action-photography/dslr/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makkaraperuna666 kirjoitti:

Olen menossa kuvaamaan ratsastuskilpailuja Canon EOS 450D kamerallani. Putki on vaan 18-55mm. Nyt kertokaa: millä asetuksilla pitää kuvata ettei kuva ole "heilahtanut" tai siinä ei mene vauhiraitoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu