Sellainen johon pääsen vain taatusti pitävällä salasanallani. Suomalainen olis plussaa.
Turvallinen sähköposti, mistä?
En_maksa_kehuista
13182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
G-maili on riittävän turvallinen, mutta jos olet esim ulkoministeriön salainen agentti, sitten ota ministeriön oma sähköposti.
Gmailia lukee FBI,NSA,KRP,NSB ja kaikki muut viranomaistahot. Ei turvallista yhdysvalloista löydy, kun heidän laki määrää vakoilun, siis pääsyn käyttäjien tiedostoihin. Windows on myös heidän vakoilupiste.
Thunderbird ja pgp-salaus (enigmail)
Tässä on
https://yandex.com/
Myös tää on läsivakoilulta suojassa
http://www.baidu.com/
Heh hehhe heheh hah hohhh - arvaas kuka tätä vakoilee?
Heh hehhe heheh hah hohhh - arvaas kuka kolkuttelee Yandexin takaportilla?
hehhehheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Ei ainakaan kukaan, jolle suomessa-asuvalle tulisi mitään haittaa. Vakoillun seurauksena. Kuin läntisestä vakoilusta.
että hekottele huru ihan rauhassa....
Operaattoreiden sähköpostit ovat kaiketi turvallisia. Joku DNA lienee täysin kotimainen yrityskin? Eri asia sitten saako operaattoreiden sähköpostia muuten kuin hankkimalla heiltä myös liittymän.
Ilmainen? mites sitten kun ei ole sopimusta operaattorin kanssa...?
Operaattorien kuluttajille suunnatut postit vaan on muuten niin surkeita, ettei niitä voi suositella. Erityisesti roskapostisuodatus on ihan lapsen kengissä. DNA itse taitaa suositella kuluttajille mieluummin Gmailin käyttöönottoa.
Yrityspuolella operaattorit taitaa kaupitella nykyisin Microsoftin O365-sähköposteja.
Aloituksessa ei vaadittu ilmaisuutta. Ilmainen on yleensä aina huono. Rahalla saa myös roskapostisuodatuksen, jos ei käytä sitten Thunderbirdiä tai vastaavaa jälkisuodattajaa.