Kirjoitin itse itseni työkyvyttömyyseläkkeelle. Siinä rallissa kela jäi toiseksi. Pitää olla ovela ja ohittaa kaikki kelan kulissit!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Potemkinin_kulissit
Ihminen voi tarvittaessa lavastaa elämänsä riittävillä kulisseilla.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Potemkinin_kulissit
Ihminen voi tarvittaessa lavastaa elämänsä riittävillä kulisseilla.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Menikö eläkehakemus kerralla läpi vai pitikö eläkettä hakea useamman kerran? Kuinka kauan käsittely kesti?
Käsittely meni hyvin nopeasti. Ei valittamista. Kuitenkin kulissit oli rakennettava.
Potemkinin kulissit voidaan rakentaa HUONOMPAAN SUUNTAAN MYÖS. Ei siis todellisuuden lavastamista PAREMPAAN SUUNTAAN.
Kun noin kätevästi kirjoitit itsesi työkyvyttömyyseläkkeen ja sait sen Kelasta. Oletko ollut lainkaan työelämässä? Pelkkä kelan eläke eli kansaneläke myönnetään vain henkilöille, jotka eivät ole olleet työelämässä. Muuten Kelan eläkkeen lisäksi on haettava myös työeläke, myönnettiinkö sinulle myös työeläke? Yleensä ennen eläkkeen myöntämistä kela maksaa 300 päivää sairauspäivärahaa, sen jälkeen tulee eläke haettavaksi. Riittikö Kelaan vain yksi lääkärinlausunto, ihme, etteivät ole jossain vaiheessa pyytäneet uutta lääkärinlausuntoa?! Minkä erikoisalan lääkäri tämän lausunnon kirjoitti, että näinkin kivuttomasti " meni läpi"? Kirjoittiko heti lausunnon pysyvästä työkyvyttömyydestä. Eikö kuntoutusmah dollisuuksiasi ole selvitelty? Mikä oli toimeentulosi ennen eläkkeelle pääsemistä? Ihmettelen vaan, kun itseltä ei toistakymmentä lääkärinlausuntoa riitä sitten millään, jo sairausoäivärahaa varten piti toimittaa useampi lääkärintodistus.. Kelan eläkettä tulen tuskin edes saamaan. Työstä ansaitsemani työeläke estää kelan eläkkeen saamisen...
Kerran olin 3kk ajan ampumaradalla työkkärin 9e/pv töissä joten työeläkettä ei ole maksussa. Kansaneläke on melko suuri sillä työtömyysetuisuus oli maksussa yli 10v ajan putkeen, takuueläkkeestä tulee sitten se loppu niin että kokonaiseläke nousee 760 euron tuntumaan. Sen päälle saan vielä eläkkeensaajan asumistuen joka on tähän 100 neliön lukaaliini melkein 500 euroa kuussa.
Mitäs puuhailit ennen kuin jäit työttömäksi?
Antaisitko hiukan vinkkiä muillekin, nyt kun itseäsi lykästi?
Sen verran voin raottaa yleisesti tunnettua "salaisuutta". Fyysisiä oireita ei pidä missään nimessä valitella. Jos on niin hölmö palikkatestissä, että pähkäilee tuntitolkulla laskutehtävää 7 7 = 14. Kun tuo "ei onnistunut", niin eläke irtosi. Ei yhteisku8nta voi pitää tällaisia henkilöitä työttömänä. Riskit ovat liian suuret. Pitää päästä eläkkeelle.
Ei taida onnistua. Jos on jo kertonut olevansa mensalainen. Mutta varmaan moni noilla päänsisäisillä asioilla voi päästä pitkälle. Pitää vaan muistaa vetää samaa linjaa joka virastossa ja vähitellen antaa tilanteen pahentua. Kannattaisikohan ensin käydä näyttelijänkurssi, tai alkaa harrastaa amatöörinäyttelemistä vaikka kesäteatterissa?
Keskustelun aloittajan ei kannattaisi nyt kovin paljon elvistellä. On suuri vaara, että hän joutuu peruuttamaan itselleen myöntämänsä eläkkeen.
Riittävä kommunikointitaito pitää osata. Sanoin riittävä.
Se on mahdotonta. Toimeentulotuki voidaan peruuttaaa, mutta ei työeläkettä. Kelan elääkkeestä en tiedä, kun sitä en saa.
Toisdaalta saa sitten monen Oscar-ehdokkuuden jälkeen kuulla lääkärin hatusta vetäistynä, että "ajokortti pois". Minulla lähti näyttelemisen takia ajokortti, mutta kyllä mä osaan taksilla ajaa.
Ajokortin omistaminen vaatii totta hitossa tietyn älykkyysosamäärän. Muuten voi mennä "STOP" - llikennemerkki sekaisin "Etuajo-oikeutettu tie" - liikennemerkin kanssa!
Keskustelun aloittajan ei kannattaisi nyt kovin paljon elvistellä. On suuri vaara, että hän joutuu peruuttamaan itselleen myöntämänsä eläkkeen.
https://www.youtube.com/watch?v=KS9bEmejv8c
Ei noissa olosuhteissa kukaan halua elää
Ei tässä elvistellä. Reaalielämä on reaalielämää. No, porhot jäävät eläkkeelle 50 - 60 vuotiaina. Minä puolustaudun Rene` Cescartesin loogisella lauseella: "Gogito Ergo Sum".
”Cogito, ergo sum” (latinaa: ”ajattelen, siis olen [olemassa]”) on René Descartesin filosofinen lausuma, josta on tullut länsimaisen rationalismin kulmakivi. Descartes halusi filosofiassaan epäillä kaikkea ja etenkin aistihavaintoja järjestelmällisesti.
Descartesin matematiikka oli hyvin kehittynyttä aikakauteen nähden varsinkin geometriassa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/René_Descartes
https://fi.wikipedia.org/wiki/René_Descartes Ei kun tuo.
onpa outoo.eikö elämä ole kuitenki työnkautta jaksamista,itsetuntoa kohottavaa.olla tärkeä?!höh ja en kyllä sun kaltaisten takia työs käy!lasteni vuoksi eläkkeeni vuoksi.ymmärrätkö mä tienaan eläkettäni.EN SINUN.
En minä ainakaan ottais minkään työn takia ainakaan lainaa, siinä teillen, ai niin en saakaan, hahahahaaaa !!
Onko ap ihan varma että kyseessä oli näyttelemistä ja teeskentelyä vai ihan oikea vajaamielisyydestä johtuva eläke?
Oletko itse varma ettet ole täysi kaistapää.
Olen varma.
Tähän liittyen tuli mieleen kun haastatelttin kerran televisiossa Lauermaa joka on siis johtava psykiatri vankimielipuoliasioissa ja siis mukana kun tehdään näitä syyntakeisuustukimuksia. Kertoi että joskus ihmiset siellä näyttelee ja myös "näyttelijäkin" saa välillä alentuneen syyntakeisuuden. Ihminen luulee että se tuli "näyttelijälahjoilla" mutta todellisuudessa kyseessä oli oikeasti kaistapää. Ei itse sitä vaan tiedä mutta kokenut lääkäri näkee.
Tietysti varmaan itselle helpompi tunnustaa että näyttelin kuin sanoa että olen oikeasti latva-aho. Terve ihminen ei tarvi vääriä eläkkeitä. Sen verran on turvaverkkoja ja mahdollisuuksia tehdä elantoa mistä nyt haluaa..
Neurologisesti ei voida vieläkään solutasolla osoittaa "mielenvikaisuutta". Miksi sitten pitkäkestoisten palikkatestien annetaan kulutta terveydenhuollon resursseja? Palikkatestejä ei tehtäisi, jos "mielenvikaisuus" saataisiin absoluuttisen varmasti selville muutta tutkimusmenetelmällä? Ei auta röntgrekuvat eivätkä magneettikuvat. Jos testissä uskottavasti ei pärjää, se on siinä!!!!!!!!!! Piste.
Lopputulos on prioriteettijärjestyksessä tärkein. En ole mikään matematiikkanero, mutta intergaali- ja differentaali laskentaa käytän harrastuksissani. Samoin myös tilastomatematiikassa varianssianalyysiä.
http://www.fsd.uta.fi/menetelmaopetus/varianssi/anova.html
https://fi.wikipedia.org/wiki/René_Descartes Rene oli klassinen matemaatikko, jolla on oma tieteellinen osuutensa reaalilukujen maailmassa. Newtonin gravitaatiosta hän ei ymmärtänyt pätkääkään puhumattakaan Einsteinin suppeasta ja yleisestä suhteellisuusteoriasta, mutta aikakautensa matemaatikko hän oli.
Ruotsin kuuluisa kuningatar Kristiina haetutti hänet Belgiasta Ruotsin hoviinsa opettamaan matematiikkaa.
Kuningatar Kristiina halusi olla sivistynyt hinnalla millä hyvänsä. Taivas varjele, kuinkahan paljon Kristiinan päähän jäi matematiikasta?????
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kristiina
AP on selvästi saanut oikean diagnoosin voitkin mennä jonnekin eläkeketjuun , HUS!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Työeläke
Työeläke on subjektiivinen oikeus, jolla on perustuslaki takanaan. Koettakaa ottaa se pois. Ei onnistu.
Ite tuolla alkuteksteissäsi kerroit, että eläkkeesi koostuu kansan- ja takuueläkkeestä.. Ei työeläkkeestä..Toisessa tekstissä kerrot, että kelan eläkkeestä et tiedä, kun et sitä saa.. Nyt vetoat taas työeläkkeeseen.. Taidat kuitenkin olla vain mielikuvituseläkkeellä, jonka olet itsellesi kirjoittanut. En toki karehdi, reilusti yli 60senä saat puolestani olla mielikuvitus tai millä fantasia kuvitelma eläkkeellä tahansa, mutta noi kirjoitukset vähän tuntuu epäloogisilta.
https://www.google.fi/search?q=työeläke&oq=työeläke&aqs=chrome.0.69i59j0l5.7336j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Sorry, painoin väärin.