Asperger-ihmisen haastattelu täällä!

Breda

Ylen Areenassa on viime maanantaina 2.4.2018 tullut Efter Nio-ohjelma katsottavissa:
https://arenan.yle.fi/1-4401510?autoplay=true
Ohjelmassa Sebastian, jolla on Aspergerin syndrooma, pääsee kertomaan, miten hän kokee ne asiat, joista autisminkirjolaisuudesta selvästi hämmentyneet ns. normaalit haastattelijat kyselevät varsin "nenttimäisiä" kysymyksiä. Mutta niinhän se aina menee. Ns. normaalit ihmiset kokevat olonsa jotenkin epävarmoiksi, kun vastassa on pienen "oudon" neurobiologisen vähemmistön edustaja, jonka ajattelu-, kokemis- ja puhumismaailma eroaa varsin paljon ns. normaalista enemmistöstä.

Sebastian selviytyy haastattelusta erinomaisesti. Onnittelut hänelle!

Tuo 9 minuutin haastattelu kertoo minusta "rivien välistä" mm. siitä, miten eri maailmassa ns. normaalit ihmiset elävät verrattuna meihin autismikirjolaisiin, joiden on muodostettava vaikeuksien kautta itsestämme toimiva kuva - eikä meille kelpaa se ajattelu, ne kysymykset, se puhetapa eikä se sosiaalisuuden ylikorostaminen, joka on ns. normaalille enemmistölle mitä tyypillisintä.

Miettikää, kaikki autismikirjolaiset, miten itse olisitte vastanneet noihin Sebastianille tehtyihin kysymyksiin! Ja jäikö jokin olennainen kysymys esittämättä, esim. se, ovatko kaikki asperger-ihmiset samanlaisia. Eivät ole! Ja sitä ei voi liikaa painottaa. Jokainen asperger-ihminen (jokainen autismikirjolainen) on yksilöllinen yksilö.

9

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiHuoliSurra
      • yliopistotTäynnä

        voivoi, mitäs ne Newtonit ja Einsteinit sit olikaan..


      • EiHuoliSurra

        Ei se ole älykkyyttä, jos on keskittynyt vain johonkin tiettyyn asiaan ja tietää siitä kaiken.


    • Emeritusassitoriksuppias
    • Medicineaspi
    • csasw

      Sebastian voi kerto vain omasta kokemuksestaan, Sebastianin aspergerius on hänen subjektiivinen kokemuksensa. Vaika olen lukenut kaikkia käsillä olevat assi kirjat, ja tavanntu usean, olen silti ainut itseni kaltainen assi jonka tunnen. Sama koskee ymmärtääkseni muitakin ihmisiä.

      Vaikak aspergerin voi diaknosisoisa, ja joitakin yhtymä kohtia löytyy monelta tia useilta, oat kaikki silti omanlaisiaan jo pelkästään luonteensa piirteen vuoksi. Jos olisin ekstrovertti olisin varmaan jo narun jatkona, mutat koska olen asberger, introvertti ja autismini on syvää, en edes huomaa vuosien ja viikkoejn vaihtumistan (näiltä osin olen siunattu).

    • Ymmärrettäväämongoliaa

      Csasw kirjoittaa mongolianmurteella. Hienoa csasw.

      • csasw

        Tai sitten sillä on vain elämää kovempi lukihäiriö ja vaikeuksia hahmottamisessa, se naurettava vammainen.


    • parempi.olla.vaan.yksin

      Aspergersynrooma muun muassa kuuluu aivojenkehityshäiriökehykseen. Yksilöllisyyttä esiintyy aina elinolokehyksen puitteissa.
      Omaa as-ominaisuuttani selittää syntymäni jälkeinen hapen påuute heikoiksi jääneiden hengityselinten kehittyminen.
      Köyhillä vanhemmillani ei ollut varaa viedä minua keskoskaapin tapaiseen hengityslaitteeseen.
      Elämäni kouluttamattomana miehenä on ollut vaikea. Halusin kuitenkin elää itsenäisesti. Joutui ottamaan työpaikkoja, joita monet eivät halunneet.

      Neurokirurgisesti diagnosoitujen ihmisten pitäisi pysyä erossa kaikenlaisista päihteistä. Sain oppia tämän kantapään kautta.

      Yksinäinen ihminen on niin helppo ja haastava kohde kaikenlaiselle pilkanteolle. En osaa vieläkään mitenkään puolustautua. Yhtään kuukautta elämästäni ei ole kulunut, ettenkö olisi jonkun parempiosaisen silmätikkuna.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      103
      10714
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      249
      4613
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      175
      3993
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      175
      3480
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      75
      3305
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      78
      3097
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      2926
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2480
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1786
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      172
      1576
    Aihe