Aattelin ostaa kyseisen aseen, onko kokemuksia kenelläkään, kommentteja kiitos.....
FinnMarocchi 612 sc
8
953
Vastaukset
- VALMET212
Etu- ja takatukki ovat muotoiltu entistä ergonomisemmiksi ja ase suorastaan imaisee kädet tukevasti paikoilleen. Muotoilussa näkyy italialainen estetiikka, mutta tyylikkyys ei ole kuitenkaan ajanut käytännöllisyyden ohi, sillä mm. aseen perä on suunniteltu molemmilta puolilta ammuttavaksi, eli perässä ei ole sivuvääryyttä oikealle tai vasemmalle eli se sopii vasen- ja oikeakätisille. Tämä tekee siitä todellisen koko perheen harrastusvälineen.
Lukko on uusien materiaalien ja valmistusmenetelmien ansiosta saatu kevyemmäksi sekä pienemmäksi, sen ansiosta aseella ampuminen on tasapainoista. Myös aseen kokonaispaino on saatu edeltäjäänsä alhaisemmaksi. Lukossa on aseteräsvahvikkeet kriittisissä kohdissa, kuten iskupohjassa, jonka saa irrotettua huoltoa varten. Piipuissa käytetään uudentyyppisiä supistajia, jotka ovat suunniteltu hieman kartion muotoisiksi, jolloin ne asettuvat kerta toisensa jälkeen tiiviisti tehden aina halutun osumakuvion.- oravake
ja oliko teräsmagnumin kestävä
- ValleSteel
Omistan ko. haulikon ja vielä rihlapiippukin tuli hankittua . On korvaaville koestettu eli ranskanlilja leimattu . Mukavan kevyt kanniskella ja helppo ammuttava eli osuukin mukavasti .
Aseeseen soveltuu (beretta optima ) supistajat jotenka erilaisia supistajia saa edullisesti . Rihlapiipun ja kiikarin kanssa yllättävän tasapainoinen myöskin , joskin yksiliipaisimena on "haulikkomainen laukaisu" jotenka sillä joutuu antamaan tasoitusta osuma tarkkuuteen .
Kyllähän varmaa parempiakin löytyy mutta ei samaan hintaluokkaan sekä vielä vaihtopiippuisena . - kokeilemallaselviää
"Piipuissa käytetään uudentyyppisiä supistajia, jotka ovat suunniteltu hieman kartion muotoisiksi, jolloin ne asettuvat kerta toisensa jälkeen tiiviisti tehden aina halutun osumakuvion."
Hetkonen mitenniin tekee HALUTUN osumakuvion? Lieköhän patruunallakin jonkinlainen vaikutus kyseiseen "haluttuun" osumakuvioon?
Teksti oli kuin jostain Marocchin mainoksesta... - niinnäämmä
Jos et halua jatkuvaa seurustelua paikallisen asesepän kanssa niin pijä se Baikkali varalta hyllyssä. Ei tarvitse syksyllä ootella marokkia korjaamolta.
- Anonyymi
Voisi kaapista löytyä kyseinen ase, vähän ammuttu...
- Anonyymi
Suoratukki? Ei siis sovellu, nopeisiin laukauksiin. Joutuu sihtailemaan. Esim skeet. Haulikkohan "ampuu, osuu" perällä. Oikealta ampuva, sipaisee helposti vasemmalta ohi.
- Anonyymi
Suoratukkinen haulikko, kaipaa vain uuden perän. Komppaan edellistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864