Tästä on kysymys.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005632301.html
Askot, Paulit ja muut Oligargit ovat hamunneet PPO:n osuuksia, koska
osaaminen ja halu ja myös ikä tuli vastaan. Ei haluttu enää kehittää tätä
yhteiskunnallisesti tärkeää alaa. Ahneus iski. Ei tarvitse rivien välistä lukea.
Asia on ilmeinen. Lakimiestoimistojen kautta lirkutellaan myymään osuudet.
Ei kannata myydä PPO:n osuuksia, vaikka miten kävisi. Aika näyttää miten
käy.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005632301.html
Askot, Paulit ja muut Oligargit ovat hamunneet PPO:n osuuksia, koska
osaaminen ja halu ja myös ikä tuli vastaan. Ei haluttu enää kehittää tätä
yhteiskunnallisesti tärkeää alaa. Ahneus iski. Ei tarvitse rivien välistä lukea.
Asia on ilmeinen. Lakimiestoimistojen kautta lirkutellaan myymään osuudet.
Ei kannata myydä PPO:n osuuksia, vaikka miten kävisi. Aika näyttää miten
käy.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Eipä yllättänyt. Asiat paljastuvat pala kerrallaan.
Jos tosiaan "jotkut" ei olisi ottaneet asiaa esille niin jäsenille ei olisi jäänyt latiakaan..sen osuusmaksun lisäksi kun vertaa nykytilanteeseen. Siellä vain "palkolliset" ja hömppähallinto huseeraa kuin olisivat euroopan omistajia eikä mitään ns. tunnesidosta omistajiin, vain mulle mulle isot palkkiot ja palkka. Tuo ei onnistuisi oikeissa osuuskunnissa eikä yhtiöissä se on nähty jo niin monesti. Heinähatut tiukkoo amyleitä tai käärii laihiot muoveihin, ei yhtään sjoituksista ymmärtävää ole puikoissa kuten "soomannikin" sai todeta viime kokouksessa.
Jos ois kenkäfarmarilla tai eu-tukivalittajalla oma lehmä ojassa niin 47 ja avot.
Mixi keskustelut itsesi kanssa?
Katoppas Kaalimatokin pitkästä aikaa "langoilla" kyselemässä MIxiMixi.
Mikä maku suussa ha ha. Kannattaisko pestä hampaat....
Se on nyt vaan niin, että PPO:n jäsenillä on päätäntä valta ja päätökset tehdään osuuskunnankokouksessa. Turha inistä jälkeenpäin jos ei tulla joukolla kokoukseen ja korjata tätä Suomea myyvää ja tuhoavaa kokoomuksen ja lestakepujen politiikkaa. Nih.
Paljonko tästä tuli takkiin? En löytönyt vuosikertomuksesta
http://www.osuuskuntappo.fi/news/osuuskunta-ppo-ja-guida-invest-sijoittavat-ylivieskalaiseen-finncodeen
Veikkaan 300 000- 400 000€, puhdasta tappiota.
Minkälaisethan oli vakuudet ? Tuskin mitään realisoitavaa kiinteistöä..kiinteistöpäällikön hoidettavaksi ..siis tj:n joka on erikoistunut seiniin sijoittamiseen..pikavoittojen toivossa. Ei se mene niin ja niissä kasvaa hoitamattomana korjausvelka.. oli Masto pystyssä tai ei.. haloo
Ihme vikinää ja ulinaa vuodesta toiseen.
Ihme puliveivaamista vuodesta toiseen ja aina sama puliveivaajaporukka. Valtakirjankerjääjät ja luikurinlaskijat. Ja vuodesta toiseen .
Mitä valtakirjoja?
..ahaa.. kukas se siellä kommentoi..ketä ärsyttää vikinä ja ulina.. jäljet johtaa takahuoneeseen jossa istuu kaiken pahan alku ja juuri.. niin.
Seinät ei kuule tyttökulta tuota pikavoittoja.. usko jo nyt hyvällä.
Invalan välimiehet haluavat lankapuhelimet takaisin ja niihin PPO-tarran. Voisi sitten postia ootella ja langoilla pelata.
Kuten olen todennut, tämä on köyhille hankalaa aikaa.
Sinulla ei ole kuin PPO:n tilinumero ja laskutuslupa leukojen loksutuksesta. Postista tuli joku nukkavieru lehtinen jossa joku nutturapää kehuskeli jotain mitä ei ole olemassakaan. Kuka lie taitellut ja millä hinalla. Pitää askotin vain kulkea sillä valkoisella reuhkalaan niin kauan kun ei vouti huristele perässä.
Polvihousujen pultut vain lepattaa samala lailla kun naamavärkki räksyttää ja nykii postin ovea, kuikuile invalan kuntoutukseen, rullaa niitä räkäjaruja sen potaattisnenän alla ja kihisee harvojen hampaiden välistä sitä samaa paskaa jota on jauhanut vuosikymmenen. Terve sanoo askotti ja pyöriin siinä jakkarallaan pää pyörällä ja huulet rullalla.
Älä ystävä hyvä anna witutukselle valtaa. Köyhyys ei oo kiva, vaikka se välillä naurattaakin.
Askotti vain odottelee niitä pennosiaan ja koittaa kuleksia sillä valkoisella reuhkallaan. Kyllä minuakin vituttaisi jos joutuisi ajelemaan puolimoottorilla ja kuikuilemaan toisten taskuja, pelkäämään milloin vouti on kantapäillä, lähtee se puolimoottorilla varustettu reuhka ja lentoasemalle ei ole enää asiaa. Kerjäile sinä vain sen vitutuksesi kanssa. Muuta laskettavaa sinulla ei ole kuin ne muutamat sääliäänet joita joku piruillessaan piirsi. Montako sait. Terve, sanoi askotti ja kieritti jakkaraansa.
Jatkossa kun nimeksi tulee "Pohjanmaan Arvo Sijoitusosuuskunta", niin nämä jauhamiset keskustelupalstoilla loppuvat. PPO häviää siten historian pimeyteen.
Sama paska vain eri kirnussa. Henkilövaihdoksia kaivataan ja aivan uutta ilmettä. Nyt sama peli jatkuu ja kaikki on takkusten takana. Valtakirjat vapaaksi ja kokoukset niin, että niihin pääsee mahdollisimman suuri omistajakunta. Sääntöjen noudattaminen ja lakien kunnioittaminen pitää myös saada kunniaan. Se lakikonsultti potkia pellolle ja riidat loppumaan. Omistajille todellinen vaikutusmahdollisuus. Hallintoneuvostolle se rooli mikä sille kuuluu. Kaikki nenänkaivajat pihalle pelaamaan niitä matopelejään. Hallitus kuuntelemaan hallintoneuvosto eikä toisinpäin. Toimitusjohtaja heti vaihtoon, ei tuolla taidolla pidä keikkua toimessa johon ei pysty
Kyttäätkö toimitusjohtajan paikkaa? Sinä? Salli nauraa taas.
Sen kun naurat ja kyttäilet sitä toimitusjohtajan pallia tai pillua. Kukaan tervejärkinen ei lähde noin riitaiseen puulaakiin kuin pakon edessä jos ei muualle pääse. Ovi on nkäynyt kovin useasti kyseisessä kuppilassa. Miksiköhän, kanattaisi katsahtaa peiliin.
Joko sielä on paikka aukaistu tuohonkin hommaan. Piisalle saatu pilattua ja nytkö vasta herättiin. Eipä taija kiinnostaa tuommonen lakeijan homma, jossa saa vain riidellä omistajien kanssa. Palakkakin on aivan liian suuri tuommoseen rupuhommaan. Kuuluu saavan reilun 8000€/kk ja edut päälle, eipä ole tainnut yhtään kuukautta palkaansa ansaita, saati sitten omistajille jotain tienannut. No, onhan Askotti saanut vuosilolkulla keräillä pöydältä pudonneita murusia.
No vilkaisehan ja kerro, mitä sieltä näkyi.
Sinulla taitaa olla tapana kulkea vain jälkiliukkailla. Syynää tarkasti ja kerro kuinka väljäksi jäi.
Sinä ressukka et pääse edes jälkiliukkaille...jatkahan tumputtamista.
En pääse, enkä halua. Riittää kun sinä HepSkotti tyydyt jälkeisiin. Sijoitustoimintaahan se on tuokin, vaan kovin taitaa olla liukas keli tai sitten männänrenkaat kiinni ja purunvetäjä ruosteessa. Sihise vain hampaanraoista ja päristä peräpäätä, kyllä se siitä.
" "Jatkossa kun nimeksi tulee "Pohjanmaan Arvo Sijoitusosuuskunta", niin nämä jauhamiset keskustelupalstoilla loppuvat. PPO häviää siten historian pimeyteen. " "
Ei muuten lopu jauhamiset, hyvä muistuttaa mitä on tullut tehtyä satavuotiaalle PPO:lle kun myyty Elisalle ja sijoitetaan rahat niinkauan kuin niitä riittää.
Saako Arvon herrojen/rouvien keskusteluun sekaantua?
PPO:n asioiden selvittely jatkuu, kunnes vasten tahtoaan ja oikeuksiaan sijoituskähmintään mukaan joutuneet saavat erotessaan oikeuden määräämän korvauksen. Kähmijät jatkakoot sen jälkeen omassa piirissään.
Saavat rahan tarvitsijat sitä muualtakin kuin PPO:sta. Miksi PPO antaa jos muualta kielletään? Katsokaapa tasetta.
Nuivalan viisaathan saivat aikoinaan välimiesoikeudessa korvauksia! Pitääkö niitä vielä saada lisää?
Paljonko tuo geissi maksoi PPO:lle. Jäsenten pitää saada päättää asioista, eikä se pyrkyriporukka joka on ajanut jo kymmeniä miljoonia huitsin nevadaan. Datame valssia aina vain jatketaan, on mastoa jonka piti tuottaa mutta ei tuottanutkaan, fingoode hypetystä ei enää ole, teknoventuure meni miten meni. Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkästi. Arvo on mennyt eikä edes koskaan tullutkaan.
Kyllä se voimistelusali pelastaa PPO:n talouden. Tuloskunto nousee, vai nouseeko sittenkään.
Siellä on "joutomaan" lähtölaskenta menossa ja korvaajaa haetaan antoi luotettava taho ymmärtää. Syynä on jatkuva riitely ja vastuun pakoilu nykyisen osalla. Hallinnon tavoitteena on stabiloida tilanne jotta voivat jatkaa osaltaan valitulla linjalla. Kaikki nuo kiinteistöihin kohdistuneet rahoitukset on erään tahon intohimo mutta supliikki puuttu kun ohjaus tulee määrätyiltä tahoilta ja menneisyyden väärien visioiden innoittamana. Jotkut olivat sen todenneet ja poistuneet takavasemmalle ( ei oikealle)
Sopivaa aikaa odotetaan ja toivotaan että se on tuleva osuuskuntakokous.
Kuinka monta valtakirjaa Askotti on saanut hankittua. Nyt pitää olla paksu nippu. Kaks liniakkua ei riitä.
..ei se saa nyt yhteenkään nimiä kun on tyhjä lipas kun meni taittelut pieleen...
Nuivalassa skulaa..HahHahHah
Kyllä se askotti on lähetellyt sähköposteja, kerjännyt valtakirjoja. Uskottavuus on kyllä askotilta mennyt, senhän näki jo vaalituloksestaki, ei edes omat äänestäneet.
Askotti, kuka on askotti siinäpä vasta ropleema. Viimeinen mohkaani lienee koko ukko/akka. Varsinainen järjestöpomonen, mutta vain pomonen, ei pomo.