Tuon kokoluokan autojen myynti on laskenut Euroopassa niin rajusti, että niiden kaikkien tuotanto lopetetaan pian kertovat Euroopassa ilmestyvät autolehdet. Avensis ilmoitti jo lopettaneensa tuotannon. Kyseessä on koko tuon kokoluokan suosion putoaminen. Euroopan myydyimmät autoa ovat kaikki pienen koko luokan autoja.
https://www.best-selling-cars.com/europe/2015-full-year-europe-20-best-selling-car-models/
https://www.best-selling-cars.com/europe/2015-full-year-europe-20-best-selling-car-models/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuitenkin Octavia myy hyvin.
Octavia ei olekaan aloittajan mainitseman kokoluokan auto. Eikä se edes myy Euroopan mittakaavassa hyvin. On vasta sijalla 26.
Pieni tehdas ei pysty tuottamaan ja tyydyttämään kysyntää.
Älä hönö edes yritä sumuttaa lukijoita noin halpamaisilla valheilla!
Octavia on Euroopan 6. eniten myyty automalli v. 2017. Edellisenä vuonna se oli 8 ja aloittajan linkissä 10. v. 2015.Skoda Fabiakin on korkeammalla sijalla kuin 26.
https://focus2move.com/europe-best-selling-cars-2017/
Aloittajan päätelmistä vain Avensiksen lopettaminen on tosiasia. Sehän ei ole mahtunut enää vuosiin edes 100 suosituimman mallin joukkoon.
Passatia myydään Euroopassa vielä yli 200000kpl:een vuosivauhdilla ja oli viime vuonna 16. eli menee paremmin kaupaksi kuin yksikään Toyotan malli. Maailman mitassakin Passat menee vielä kohtalaisen hyvin kaupaksi. Sijoitus 21. tammi-helmikuussa 2018.
Totta on, että Euroopassa keskikokoluokan sedanien ja farkkujen suosio on hiipumassa ja SUVien kasvamassa.
Avensis on jo niin vanhaa tekniikkaa ja mallina loppuun kaluttu ettei sitä enää kannattanut päivittää.
Aika vanhan artikkelin pohjalta Holisti tee noita älyttömiä päätelmiäsi. Mondeo ja Passat jatkaa vielä pitkään, mutta tuotantomäärää lasketaan Passatin osalta. Maailma muuttuu, mutta Holisti ei koskaan.
Tietysti on selvää, että automallin tulevat ja menevät. Avensis tuli 20 vuotta sitten eli vuonna 1998 kunniakkaan Carinan tilalle ja hoiti asiaa kunniakkaasti 20 vuotta. Nyt mennään taas kohti uutta.
Yksi syy on se, että tuo kokoluokka ei mene enää kaupaksi.
Narsisti vajakki teki tuossa aivan omia päätelmiään. Älä narsisti tule isotakkisena riehumaan yläilmoista kunnon ihmiosten niskaan.
Skoda on luokkaa pienempi eikös ole golffin ( vanhanmallin) pohjalevylle tehty ja hinta puolet noista oikeista autoista.
Octavia kuuluu noita aloittajan luettelemia autoja pienempään luokkaan.
Paitsi, että Passatin ja Mondeon tuotanto jatkuu.
Passatissa ja Avensiksessa on se iso ero että Passatia myydään ympäri maailmaa, Avensista myytiin vain Euroopassa.
Lisäksi Passat ja Mondeo on uusittu säännöllisesti eikä ainoastaan faceliftattu niinkuin Avensis.
Siksi Passat ja Mondeo pysyvät tuotannossa, Avensis ei. Voihan se olla että tojo tekee Proacet/Aygot/GT85set. Kun oma osaaminen ei riitä niin otetaan PSA tai Subarun auto ja myydään sitä tojona. PSA olisi hyvä valinta, tällä hetkellä PSA tekee ainoat tojot joissa ei ole ruosteongelmaa.
Ei kai ole ruosteongelmaa kun öljyä valskaa sen verran koneesta ja laatikosta että on hyvin öljyllä ruostesuojattu.