Alkoholi on liima joka liittää miehen ja naisen kiinni toisiinsa. Ilman alkoholia ei synny parisuhteita eikä perheitä.
Vaikka alkoholismilla on kielteisetkin puolensa, pitää muistaa että luopuessa alkoholista, ihminen luopuu myös mahdollisuudesta luoda suhteita toiseen ihmiseen. Raitis ihminen ei voi enää kokea parisuhteita ja jos perhettäkään ei ole siunaantunut, ei sitä raittiinakaan enää siunaannu.
Alkoholi on liima
2
392
Vastaukset
- Eiköolekummaa
Olen huomannut tuon saman asian hiukan erilaisessa viitekehyksessä. Alkoholi nimittäin on selvästikin vahvistanut meidän parisuhdettamme merkittävästi.
Kun olen ollut muutaman päivän juomatta niin vaimo on ollut kovin hiljainen, ja etäinen.
Mutta kun olen aloittanut uuden putken, ja varsinkin kun olen tullut yöllä taksilla, meteliä pitäen kapakasta kotiimme, ja sammunut olohuoneen pöydän alle omaan oksennukseeni, ja tehnyt siinä vielä molemmat tarpeet housuihini, niin on vaimolla ollut aamusella hyvinkin paljon asiaa minulle. Etäisyydestä ei ole silloin tietoakaan, sillä kun vaimoni keskustelee kanssani, niin näen hänen nielurisansakin silloin ihan selkeästi.
Alkoholin juominen on selkeästi meidän juttumme, ja se yhdistää meitä.- viinamiäs
No oliko alkoholilla osuutta asiaan kun tapasit aikoinasi vaimosi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1897257Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1273280Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393