Kirjoitetaan vinkkejä miten lukea pääsykokeisiin. Kerro miten luet/luit.
Tässä minun vinkkini, jos kyseessä esim historian pääsykoe.
1. Ota selvää pääsykoe materiaalista/kirjoista(esim lukion hissa pääsykoekirja)
2. Selaile kirja(lukion kirjat) nopeasti läpi, luet vain otsikkoja ja sieltä täältä kuvatekstejä, korostettuja sanoja
3. Voit selailla toisen kerran, luet sisällysluettelon tarkemmin. Jos ääneen puhuminen auttaa voit ääneen sanoa itsellesi kirjan pääaiheet.
4. Seuraavaksi katsot mikä sinua eniten kiinnostaa kirjassa ja luet siitä ja taas selailet mutta luet pieniä pätkiä ja ku menee tylsäksi hyppäät seuraavaan mielenkiintoisempaan tekstikohtaan. (älä pänttää vielä)
5. Ota jokin luku ja lue se ensin kevyesti kokonaan läpi( älä pänttää), äläkä murehdi jos asiat ei jää mieleen(kokeile ääneen lukemista) voit lukea kevyesti vaikka pariin kertaan.
6. Aloita luku alusta ja katso millaisiin pätkiin/jaksoihin luku on jaettu (esim otsikko teksti väliotsikko). Luet yhden pätkän ajatuksen kanssa( voit lukea usempaan kertaan) Pohdi/tarkkaile mikä on ydin pointti/info mitä lukijalle koitetaan sanoa, voit kirjoittaa vihkoon avain lauseita ja avain sanoja. Käy luku näin tekstipätkä kerrallaan. Pätkien välillä pidä muutaman sekunnin tuumaustauko.
7. Pohdi koko lukua. Kiinnitä huomiota mm seuraaviin asioihin: tapahtumat/ilmiöt ja miten ne ovat syntyneet, kehittyneet ja mitä vaikutuksia niillä on ollut ihmisten elämään / valtioiden kehitykseen/maailman historian kehitykseen. (Millainen oli yhteiskunta, miten ihmiset ajattelivat miksi tuli muutos, mikä vaikutus ihmisten elämään, miten elämä muuttui?)
8. Unohda hauki on kala lukutekniikka. Lopuksi pänttäät, mutta opettele samalla pohtimaan, vertalemaan, selittämään (miksi, miten, mitä)
9. Lue,lue, lue!
10. EXTRA vinkit: Lue ääneen, mielessä, istuen, kotona, kahvilassa, kävele olohuoneen mattoa ympäri kirja kädessä, kuuntele audio kirjaa, katso historiallisia dokumentteja, selitä teksti ääneen itsellesi(joillekin auttaa liike muistamiseen, voit vaikka tanssahdella kotona ja ääneen höpöttää itsellesi mitä juuri luit) jne...
Miten lukea pääsykokeeseen/kokeeseen
pääsykoe
1
1992
Vastaukset
- Nikkenakuttaja
Jos on reilusti aikaa, niin suosittelen käymään avoimen yliopiston kautta kyseisen oppiaineen perusopinnot. Paljon samoja asioita mitä yleensä pääsykokeissa kysytään jos pääsee sisään niin on perusopinnot jo pois alta. Sitten lukee sitä pääsykoekirjaa.
Tämä ei toki päde kaikissa pääsykokeissa, mutta itse havaitsin politiikan tutkimuksen kohdalla asiasta olleen hyötyä (varsinkin kun pääsykoekirja oli myös yhden kurssin tentittävä kirja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360