Ongelmana Windows 10 käynnistyminen uudelleen itsestään kesken kaiken. Googletin asiasta ja ilmeisesti johtuu jostain virheestä (?) jonka takia käynnistyy uudelleen. Menin asetuksista ottamaan täpin pois kohdasta "käynnistä Windows uudelleen virheen ilmaantuessa" mutta siltikin tätä uudelleen käynnistystä tapahtuu, vaikka ei enää pitäisi. Ei tule mitään virheilmoitusta joten en tiedä mistä kiikastaa. Pikkasen ärsyttää tällanen kun olet esim. pelaamassa jotain nettipeliä ja kone käynnistyy uudelleen kesken kaiken. :/ Osaako kukaan auttaa tai antaa neuvoa miten tämän saisi ns. korjattua?
Windows 10 käynnistyy uudelleen itsestään
Tuskastunut_pelailija
25293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Parasta vaan poistaa koko windows.
windows uudestaan käynistyy, koska se on paska!
mikään muu ei!
windows 10 on jatkuvaa ongelmaa
Windows on pelkkää tuskaa
Hyvä niin että edes käynnistyy.
Voi olla myös ns. rautapuolen ongelma, esim muistit/näytönohjain/emolevy/virtalähde.
Ilmeneekö ongelma vain pelatessa. Silloin kysessä voi olla lämpöongelma. Avaa kone ja puhalla paineilmalla pölyt pois prosessorin ja näytönohjaimen siileistä ja koneen sisältä.
Jos kone on vanha , niin kokeilu toisella virtalähteellä kertoo onko ongelma powerissa.
Wika on WINDOWS
asetusten täppiminen monessakan kohtaa on vain kosmetiikkaa. mm turvallisuusastuksissa.
Ilmenee siis riippumatta siitä, mitä netissä/koneella teen eli ei vain pelatessa. Eikä kone ole vanha.
Unohtui mainita, että pölytkin on otettu pois ja silti käynnistelee uudestaan itsestään.
W10 On ihan PASKA!
Samaa mieltä
Vain HULLU vastailee itsellensä.
Hullu huru
Missä vaiheessa vika tuli?
Jonkin asennuksen jälkeen, tai päivityksen?
Jos vikaa esiintyy vain pelatessa sanoisin, että kone lämpenee liikaa.
Tarkista lämmöt, puhdista pöyt jahuolehdi koneen ilman saannista.
Jos on kannettava, niin hanki tuulettimella varustettua alusta. Varsinkin pöytäliinan päällä ilmansaanti vaikeutuu, kone kuumenee ja sammuu. Koneen biosiin voi myös laittaa hälytyksen, joka ilmoittaa milloin kone on liina kuuma. Myös sammumislämmön voi määritellä.
Muistivikakin on mahdollinen. kannattaa ajaa muistin tarkennus.
Windows sekoaa
Windows 10 tuli uusin päivitys eli luulen sen olevan syynä uudelleen käynnistyksiin. Tosin näin ei ollut heti päivityksen käyttöönoton jälkeen, en nyt muista milloin ensimmäisen kerran alkoi näin "temppuilla" mutta on se sitä tehnyt jo hyvän aikaa. :/
Vaihda Mintiin tai Ubuntuun
Windows on jatkuvaa ongelmaa!
Mutta Ubuntu on toimivampi!
Windows on kovin uudelleenkäynnistelevä.
Palstan guru ja kaikkitietävä taas vauhdissa.
Kirjoittelisit sillä rekisteröidyllä niMimerKilläsi!
No onneks ei huru
Minullakin oli joskus tuo ongelma windowsin kanssa, että aina uudelleenkäynnisteli konetta kesken kaiken. Sitten vaihdoin windowsin Ubuntuun niin päästiin siitäkin ongelmasta.
näinhän se on!
Windows on mennyt ihan pilalle!
Vaihdoit uudelleenkäynnistyksen, jumittuu heti käynnistyksessä, vaihtoehtoon?