Mikä olisi paras paikka valaiden katsomiseen takuu varmasti, jos koko perheen kanssa matkustetaan? Ei viitsi tuottaa lapsille pettymystä, jos niitä luvattuja valaita ei sitten näe.
Matkabudjetti hieman rajallinen, mutta hyvään kohteeseen ollaan kyllä valmiit jonkun verran satsaamaankin. Lapset ovat tottuneet matkaamaan meidän matkassa, kun on tehty omatoimimatkoja, joten pidemmät lennotkaan ei ole ongelma.
Talvi on meidän perheelle ehkä paras ajankohta, mutta loppukesäkään ei ole ongelma järjestää matkaa.
Valaita pitäisi päästä perheen kanssa katsomaan
8
944
Vastaukset
- Seitsemäntoistax
Pattaylla ei ole valaita.
- soi.kasin.kingi
Pattayaa haukkuvat suominaiset ovat sen sijaan melkoisia valaita.
- valaatkiikarissa
soi.kasin.kingi kirjoitti:
Pattayaa haukkuvat suominaiset ovat sen sijaan melkoisia valaita.
Ei nyt tälläiset "valaat" olleet kiikarissa. Vaan ihan oikeat valaat, siis esim. ryhä- tai sinivalaat. Pattaya ei nyt muutenkaan kiinnosta, on enempi sellaisen junttikohteen maineessa. Muualla ollaankin Aasiassa matkusteltu perheen kanssa.
- lkjhgfdxs
valaatkiikarissa kirjoitti:
Ei nyt tälläiset "valaat" olleet kiikarissa. Vaan ihan oikeat valaat, siis esim. ryhä- tai sinivalaat. Pattaya ei nyt muutenkaan kiinnosta, on enempi sellaisen junttikohteen maineessa. Muualla ollaankin Aasiassa matkusteltu perheen kanssa.
Eihän aloittaja maininnut Pattayasta sanallakaan.
- UfotJaValaat
lkjhgfdxs kirjoitti:
Eihän aloittaja maininnut Pattayasta sanallakaan.
No eihän se ufopuolellakaan Herra Hellakoukkuna Pattayaa mainitse.
- Monellasafarillakäynyt
Azorit nyt ainakin, varsinkin kaskelotteja nähdään usein, lisäksi sinivalaat menevät vierestä muuttomatkallaan.
- valaatkiikarissa
Kiitos! Azoreita ja Madeiraa on meille monet tuttavista ehdottaneet. Islanti ja Uusi-Seelanti on ollut oman perheen mielessä valasretken kohteeksi. Islanti olis varmaan edullisin omatoimisena matkana toteuttaa.
Harkitaan tuota Azoreita!
https://www.tripadvisor.fi/Attractions-g189123-Activities-c61-t188-Azores.html
https://kerranelamassa.fi/portugali-matkailu/madeira/funchal/valas-risteily/
http://www.rantapallo.fi/kulttuuri-nahtavyydet/parhaat-kohteet-delfiinien-ja-valaiden-bongaukseen/
- Enmerkki
Alkuperäisen kysyjän perhe on ehkä jo matkansa tehnyt, mutta pari vinkkiä kaikille muillekin valaiden bongausta harkitseville.
Riippumatta siitä kuinka "varma" valaskohde on kyseessä, kannattaa aina varautua henkisesti siihen ettei eläimien näkeminen ole 100 % varmaa ja puhua tästä myös lasten kanssa etukäteen. Meret ovat valtavia, ja valaat voivat joskus haluta välttää ihmisiä/veneitä. Erityisen tärkeää on, ettei villieläimiä houkutella ihmisten luo millään tempuilla eikä esim. veneretkillä "jahdata" valaita eikä niitä piiritetä useilla veneillä. Eettisesti toimivilla retkillä eläimiin pyritään pitämään kohtuullinen välimatka. Pienikin lapsi yleensä osaa olla myötätuntoinen ja ikäänsä sopivalla tavalla selitettynä ymmärtää, että eläinten hyvinvointi on tärkeämpää kuin niiden näkeminen läheltä.
Edellisissä viesteissä mainittujen kohteiden lisäksi myös esim. Norjassa voi nähdä valaita. Ainakin Azoreilla on kuulemani mukaan veneretkien lisäksi myös mahdollista tähystää valaita rannikolla olevista torneista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232448- 1341905
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631246Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1061225En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771111Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik331091Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241036Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut9944