Auttakaa! Kauhea matikantehtävä!

en.osaa

Laske suorakulmaisen särmiön särmien pituudet, kun tiedetään tilavuus 120 cm3, tahkojen yhteenlaskettu pinta-ala 158 cm2 ja särmien yhteenlaskettu pituus 64 cm.

Tää pitää esittää perjantaina ja sillä voi korvata yhden koetehtävän! Se on tärkeää koska oon niin huono kokeissa! Onko tähän joku kaava? Nörtit auttakaa!!!

11

1186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neropatti

      Tästä se lähtee. Ratkaise x, y ja z yhtälöistä xyz = 120 ja 2xy 2xz 2yz = 158 ja 4x 4y 4z = 64.

      • en.osaa

        Ei se onnistunut! Miten se ratkastaan? Mä yriti nmonta tuntia ja kaikki meni sekasin . Ei en ymmärä mitään ja mä en oo nukkunu yhtään! Ei tästä tuu mitää! Auttakaaaaaaa!!!


    • pituudet

      5,333… cm?

    • Lol.

    • neropatti

      Siis ratkaistava yhtälöt

      xyz = 120
      2xy 2xz 2yz = 158
      4x 4y 4z = 64.

      Viimeisestä yhtälöstä z = 16 - x - y. Sijoittamalla ensimmäiseen ja toiseen saadaan 16xy - yx^2 - xy^2 = 120 ja 16x - x^2 16y - y^2 - xy = 79. Kun kerrotaan jälkimmäinen x:llä, saadaan 16x^2 - x^3 (16xy - xy^2 - yx^2) = 79x. Suluissa olevan arvo on 120, joten saadaan yhtälö x^3 - 16x^2 79x - 120 = 0. Tämän kolme ratkaisua ovat särmien pituudet. Jaetaan alkutekijöihin 120 = 2×2×2×3×5. Kokeillaan olisivatko 1, 2, 3, 4, 5, 8 yhtälön ratkaisuja. Todetaan, että yhtälön ratkaisut x ovat 3, 5 ja 8.

      Kaavoissa x^2 tarkoittaa x potenssiin 2

    • Uusi tehtävä! Ratkaise yhtälö 2x(x z) z(z 2) - cos( xy ) 3 = 0.

      Ihan kauhee! Siis mitä tuolle voi tehä? En mä voi istuu miettimäs tällasii kun mä en mahtunu sellasiin bikineihin jotka halusin ja sain PT:ltä uudet ruokavalion ja treeniohjelman ja nyt pitää mennä salille joka ilta! AUTTAKAAAA!

      • Neropatti

        Merkitään x z = t ja sijoitetaan z = t - x. Tällöin yhtälö saa muodon t² 2t x² - 2x - cos( xy ) 3 = 0. Täydennetään neliöiksi, jolloin saadaan (t 1)² (x - 1)² - cos( xy ) 1 = 0. Koska 1 - cos( xy ) ≥ 0 ja myös neliötermit ≥ 0, yhtälö toteutuu vain jos t 1 = 0 ja x - 1 = 0 ja 1 - cos( xy ) = 0. Siis x = 1 ja t = -1 ja cos(y) = 1. Lopputulos x = 1 ja z = -2 ja y = 2πk, missä k on kokonaisluku.


    • Auttakaa!!! Ihan kauhee tehtävä! 😨 En mä osaa ratkasta ja alan heti syömään pullaa ja suklaata kun pitää miettii jotain tehtävää ja paisun kokoajan enkä saa lakattuu varpaankynsiä ja tulee finnejä ja treenit menee hukkaan ja kesäloman alussa oon turvonnu plösö enkä mahdu bikinein kun pitäis mennä uimarannalle 😝 ja nyt oon menosa ennustajalle.

      Kolmion ABC kärjestä A piirretyt korkeusjana, keskijana ja kulmanpuolittaja jakavat kärkikulman A neljään yhtäsuureen osaan. Laske kolmion kulmien suuruudet ja sivujen pituuksien suhteet.

      • Merkitään korkeusjanan, keskijanan ja kulmanpuolittajan päätepisteet D, E ja F sekä kärjen A kulma 4a (piirrä kuva!). Koska AE jakaa kolmion kahteen yhtäsuureen osaan ABE ja AEC, pinta-alat ½ AB×AE sin(3a) = ½ AE×AC sin(a), mistä seuraa AC = AB sin(3a) / sin(a). Lisäksi AD = AB cos(a) = AC cos(3a), joten AC = AB cos(a) / cos(3a). Yhdistämällä saadaan sin(3a) / sin(a) = cos(a) / cos(3a) ja edelleen sin(3a)cos(3a) - sin(a)cos(a) = 0. Tuplakulman kaavalla sin(2x) = 2sin(x)cos(x) saadaan sin(6a) - sin(2a) = 0. Yhteenlaskukaavasta seuraa sin(2a)cos(4a) sin(4a)cos(2a) - sin(2a) = 0 ja tuplakulmasta sin(2a)cos(4a) 2sin(2a)cos²(2a) - sin(2a) = 0. Käytetään vielä tuplakulman kaavaa cos(2x) = 2cos²(x) - 1, jolloin yhtälö kutistuu muotoon 2sin(2a)cos(4a) = 0. Koska 0 < 4a < 180° eli 0 < a < 45°, niin sin(2a) ≠ 0. Siis cos(4a) = 0, joten 4a = 90° ja a = 22.5°. Kolmiot ABD ja ADC ovat suorakulmaiset, joten kulma B on 90° - a = 67.5° ja kulma C on a = 22.5°. Koska tan(a) = AB / AC, niin AC = AB / tan(a). Puolikkaan kulman kaavasta saadaan tan(a) = (1 - cos(2a)) / sin(2a) = (1 - 1/√2) / (1/√2) = √2 - 1 ja siis AC = AB(√2 1). Pythagoraan lauseesta seuraa BC = √(AC² AB²) = AB√(4 2√2). Suhteet AB:AC:BC = 1 : √2 1 : √(4 2√2).


    • Ellipsin keskipiste on origossa ja puoliakseleiden pituudet ovat 5 x-akselin suuntaan ja 4 y-akselin suuntaan. Piirretään kolmio ABC siten, että kärkipisteet ovat ellipsillä ja sivut AB ja AC kulkevat ellipsin polttopisteiden kautta. Laske kolmion sivujen pituudet ja pinta-ala, kun kärjen A x-koordinaatti on 1.

      Yks matikantehtävä vielä pitää tehä ja kun mä näin tään kotona ku en uskaltant kattoo koulussa mä söin heti yhen tiikerikakun ja pussin vadelmamunkkeja jotka ostin kotimatkalla. Siinä saa käyttää jotai ohjelmaa ratkaissemaa niitä yhtälöitö muttaku en mä tiedä mitää ja sit sille pitää kirjottaa joku alporitti tai jotain., ja nyt mä oon varmaa jo lihonu ja kun mä katoin peiliin mun otsaasa oli ryppy ku oon miettiny liikaa AUTTAKAAA!!! 😭

    • Näyttää siltä, että olen saanut porttikiellon tänne.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe