Aktivoiduin maaliskuussa

Aktivoiduin maaliskuussa kahdeksi päiväksi 9h / pvä ja yhteensä 18h. Viimeinen päiväraha maksettiin 6.3.2018. Nyt lähetin uuden hakemuksen 1.4.2018 ja sai kuulla että seuraava päivärahan maksu menee toukokuulle. Eli nyt tuo perkeleen akjtivoitumisen takia olen rahatta 6.3 - 6.5.2018 cvälisen ajan. Kun kuulin tuyosta kuukauden maksun viivästymnisestä, niin hain toimeentulotukea ja sain kielteisen päätöksen. Nyt ei ole muuta madollisuutta kun antaa mennä kaikki laskut huhtikuulta mmaksumuistutukseen.
11354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Älä anna nyt periksi, sillä tuohan on HELVETIN väärin sinua kohtaan - Valita tuosta vaikka minne, mutta älä tyydy tuollaiseen vääryyteen!!!

Äänestä

Juuri tämän takia minä en aio aktivoitua. Täällä vuokranantaja ei kauaa katsele vuokrarahojen myöhästymistä !

Äänestä
  • Kun ei missään !!!!

    Äänestä

Minä kieltädyn kaikista toimenpiteistä, sanon vaan mene kuule itte vaan.

Äänestä

Kyllä kannattaa mennä teidän kaikkien ilmaistöihin, silloin ei kukaan kiusaa teitä eikä teillä ole rahaa mihinkään.
Se on teidän onnellisuuden huippu, nauttikaa siitä ja koko loppuelämänne.

että silleen

kjäh kjäh kjäh
näin se vain on

Äänestä
  • Sen asian voi kääntää, mennä tekemään kiusaa työnantajalle. Ei kai kukaan niin pölkky ole ettei antaisi 2 verroin takaisin. Pölkky.

    Äänestä

Ihan sama kiusaako vai ei kun tänne palstoille ne kiusaamiset jää !!!!

Äänestä

Tolla 500 kk ei kovin kauas mennä niin minä kyllä nauran partaani kaikille idiootti hörhöille, hahahahahahahahahaha !!!!

Äänestä

Niiitähän täällä piisaa.

Äänestä
  • Ai idiootti hörhöjä, todellakin, hahhaha !!!

    Äänestä

Tuo on tosiaan suuri epäkohta. Pitäisi olla helppo juttu maksaa työttömyyskorvaus normaalisti ja sitten palkkatodistuksen tultua sovitella, jos tarpeen. Mutta koska ei ole tarkoitus työttömien palkkatyöllistyä, tehdään työllistymisestä mahdottomuus.

Olin vuosi sitten samanlaisessa tilanteessa. Hakeuduin 7 tuntia viikossa (käytännössä 3-6 kahtena päivänä viikossa) työhön 50 km ajomatkan päähän. Siitä sain kyllä palkan nopeasti, mutta eihän niillä parillasadalla pitkälle pötkinyt, kun polttoaineeseen oli tuhlaantunut jo lähes sama summa. Tilanne oli niin epätoivoinen, että hakeuduin todella inhottavaan paikkaan muutamaksi kuukaudeksi, ja onneksi pääsin. Sain koottua hiukan puskurirahastoa seuraavaa köyhää kautta varten. Se toinenkin työ oli matalapalkkainen osa-aikatyö, mutta mikä ero toimeentulossa työttömyyskorvaukseen verrattuna!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ty-yö-tön kirjoitti:

Aktivoiduin maaliskuussa kahdeksi päiväksi 9h / pvä ja yhteensä 18h. Viimeinen päiväraha maksettiin 6.3.2018. Nyt lähetin uuden hakemuksen 1.4.2018 ja sai kuulla että seuraava päivärahan maksu menee toukokuulle. Eli nyt tuo perkeleen akjtivoitumisen takia olen rahatta 6.3 - 6.5.2018 cvälisen ajan. Kun kuulin tuyosta kuukauden maksun viivästymnisestä, niin hain toimeentulotukea ja sain kielteisen päätöksen. Nyt ei ole muuta madollisuutta kun antaa mennä kaikki laskut huhtikuulta mmaksumuistutukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu