Moi,
Osaatteko sanoa hyviä kohteita kun suunnitelmissa lähteä pojan kanssa pariksi päiväksi patikoimaan ja telttailemaan. Pidän paljon kalastuksesta joten sen on kuuluttava retkeen. Itse olen vähän haaveillut pohjoisen, ehkä jopa norjan tunturijärvistä, ja rauduista. Mutta ovatko ne liian haastavia paikkoja kokemattomille? Jos joku osaisi suositella tarkkoja kohteita?
Kiitos avusta jos sitä löytyy.
Parin yön kalastusretki pojan kanssa
10
1661
Vastaukset
- vinkkipatikointiin
jos Suomen paikat kiinnostaa. esim Kuusamon pieni karhunkierros on hyva. https://www.google.com.mt/search?dcr=0&tbm=lcl&ei=QUzMWtzxB4X4wQKil7f4Bw&q=kuusamo pieni karhunkierros&oq=kuusamo pieni karhunkierros&gs_l=psy-ab.3..0i19k1j0i8i30i19k1l2.37832.39494.0.39738.6.6.0.0.0.0.212.622.0j3j1.4.0....0...1c.1.64.psy-ab..2.4.622...0i7i30k1j0i13k1j0i8i7i30k1j0i13i30k1j0i8i13i30k1j0i7i30i19k1j0i8i7i30i19k1.0.-gLmAMXogbc#rlfi=hd:;si:9988194872811972039;mv:!1m3!1d279.1079662805239!2d29.404721499999997!3d66.269316!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i946!2i534!4f13.1
- RetkellePetkele
Moi, kyllä nekin kiinnostaa, ja Kuusamossa on hienoja paikkoja! En vaan tiedä onko kalapaikat yhtä hyvät kuin esim Norjassa. Harkitsen tätäkin joka tapauksessa. Onko tuon reitin varrella siis hyviä telttapaikkojakin?
- kalaukkojo
RetkellePetkele kirjoitti:
Moi, kyllä nekin kiinnostaa, ja Kuusamossa on hienoja paikkoja! En vaan tiedä onko kalapaikat yhtä hyvät kuin esim Norjassa. Harkitsen tätäkin joka tapauksessa. Onko tuon reitin varrella siis hyviä telttapaikkojakin?
No ei varmasti ole edes verrattavissa, Kuusamon kalapaikat on kuuluisia kallattomuudesta.
Oikeat kalamiehet ei Kuusamoon mene ja syy on varsin yksinkertainen, ei sieltä saa kalaa.
Lähde Savukoskelle, sieltä löytyy helppoja ja kalaisia paikkoja. Vaikka Kairijoki, se on hyvä paikka pojan kanssa kalastukseen ja retkeilyyn.
- Gumpe
Missä asutte? Etelä-Suomesta ei kannata pariksi paiväksi lähteä kalastamaan Pohjois-Norjaan.
Jos olette siellä muutenkin ajelemassa, kerkiää parissa päivässä hyvinkin kalalle. Finnmarkin lääni on hyvää aluetta, sillä sinne voi ulkomaalaiset ostaa netistä kalastusluvan lohivesien yläpuolisille vesille koko läänin alueelle. Muistaakseni alle 20 vuotiaat saavat kalastaa ilmaiseksi. Pitää myös olla todistus kalastusvälineiden desinfioinnista. Desinfiointiasemia on mm Kautokeinossa, Karasjoella ja Nejdenissä. Hyvä ympyräreitti on esim. Kautokeinosta Karasjoelle menevä maantie. On kauniit maisemat ja hyviä kalavesiä muutaman km etäisyydellä tiestä. Rautujärvet ovat ylempänä tuntureilla, ja siis kauempana maantiestä. Lähempää tietä, jopa tien varsilta löytyy hyviä harrijokia ja -järviä. Luvat ja muuta tietoa löytyy FeFo:n sivuilta. Omat poikani kalastivat innolla myös merestä. Turskaa ja seitiä saa helposti ja kalastus on kaikille vapaata.- RetkellePetkele
Moi, jep olen ollut merellä ja sen rannoilla Norjassa kalastamassa. Mutta en sisämaassa retkeilemässä. Olisi kiva kuulla kokemuksia ja tarkkoja paikkoja mihin olisi helppo lähteä pojan kanssa esim. Tuolla Norjassa. Tarkoitan helpolla maastoa. Olisi myös hyvä jos lähellä olisi leirintäalue,sillä en tietenkään lähde Norjaan asti vain kahdeksi päiväksi.
- ukkelihko
Riippuu paljon siitä mitä haet, luontoa vai saalisvarmuutta. Hossan kansallispuisto on hienoa aluetta, ja yöpyä voi ilman teltttaakin vaikka alueen laavuissa.
- 4463535759854
Pariksi päiväksi ei kannata juuri kotikonnuiltaan poiketa.
- Ainakannattaamennä
Lauhavuoressa on pieni järvi ,mutta en tiedä onko siellä kalaa.Kaunista paikka ihan retkeilymielessä ja taitaa olla majoitustakin.Willi luonto kutsuu siellä.
- RetkellePetkele
Kiitos, tutkin sekä hossaa että lauhajärveä. Mutta älkää nyt takertuko siihen kahteen päivään, olemme varmasti reissussa paljon pidempään, mutta luultavasti emme yövy luonnossa tai metsässä niistä kuin pari. Olen suht kokematon patikoija/vaeltaja. Päiväreissuja olen tehnyt ja viimeksi oli myös poika mukana. Hän haluaa nyt myös yöpyä metsässä tai ulkona teltassa. Itse olen hulluna kalastukseen, nautin myös ulkona olosta ja kävelystä sekä maisemista ja hienoista paikoista. Hienointa olisi löytää hyvä Rautu paikka. En ole eläissäni saanut kunnollisen kokoista rautua. Tiedän että Norjassa niitä ainakin olisi hienoissa maisemissa. Mutta kiinnostaa myös muut meille sopivat paikat. Kuntoni ja kokemattomuutemme rajoittaa retken pituutta.
- 078578924566
Olen itse tykästynyt Kirkkoniemestä (Grense Jakobselv) itään olevaan seutuun. Monta rautureissua olen sinne suunnalle tehnyt. Pikkujärviä on seutu täynnä. Ongelma on siinä, että isot kalat eivät ole täkyini tarranneet... olisiko suurin siltä suunnalta vain noin 800-850 gr.
Kaksi kertaa olen päätynyt Mehamnin tien varteen ja sieltä on tullut vauraamaapaa kalaa.. Ihan jopa 1,3-1,5 kiloisia niistä tienvarren pikkujärvistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859