Tehdään piakkoin .Onkohan myös täällä painostettu päättäjiä asiassa.
https://yle.fi/uutiset/3-9924667
https://yle.fi/uutiset/3-9924667
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole painostettu vaan lahjottu. Lestadiolaiset kehuu ja puolustaa Pajuperän tuulimyllyjä sellasella tarmolla, että on rauhanyhdistyksen tuulivoima iltojen oppi menny perille. Haapajärven Rauhanyhdistys järjestää suviseurat 2020. Mitähän lie luvattu jos Pajuperän tuulimyllyt saa rakennusluvan? Tälä kutsutaan nykyään kehittämisavustamiseksi, minusta se on edelleen lahjontaa. Onkohan samaa kehittämisavustusta Ylipään metsästysseuran uudet hirvitornit Antinkalliolla? Se on muuten alueen ainoa metsästysseura, joka ei ole tuulimyllyistä valittanut.
kuka maksaa purkukulut,kun ja sitten ovat loppuun pyörineet
Maanomistajahan sen maksaa ja jos siltä ei löydy pätäkkää niin sitten ollaan kuntalaisten rahapussilla.
Kyllä Karpolla olisi asiaa. Rauhanyhdistyksen porukka johtaa Haapajärven keskusta puoluetta. Keskustalaisilla taas äänivalta Haapajärven päättäjissä. Tuuliyhtiö on lobannut asian varmaankin koko Pohjoispohjamaan ry:n järjestölle. Joten Haapajärven asiat päättää nykyään Haapajärven ulkopuolella asuvat ihmiset.
SRK päättää...
Ei Haapajärven päättäjillä ole munaa ruveta sitä torppaamaan. Sen verran ahneita ja kouluja käymättömiä sielä on suurin osa. Ne jotka ottavat asiasta selvää ja osaavat laskea kokonaisuuden vastustaa sisämaan myllyjä jo yhteisunnan edun takia. Ei tämmöistä kokonaisuutta ossaa kaikki ymmärtää, sen takia pitää myös antaa sympatiat niiden puolustajille. Suurin osa puolustajista on loppareiden värväämiä, eli yksinkertaisuuden lisäksi todennäköisesti saaneet korruptio rahaa. Lestadiolaiset on ihan omassa sarjassa, tämä asia on onneksi nyt tullut esille ja todennäköisesti tutkinnat jossain vaiheessa tulossa. Ikävä juttu, että uskonta, synti ja anteeksi anto sotketaan tämmöisiin asioihin. Liekkö tuo Ry:n tämmöinen toiminta syntiä? Yhdistykseltä on annettu ohjeet tuulivoimasta: Puolustaa saa ja pitää. Vastustajia ei ole. Mikäki joku vastustaa niin jumala rankaisee... Säälittävää toimintaa!
Paikkan on pilattu tuulivoimaloilla. Pitää päästä pois heti kun pääsee.
*iiiiiiiiiiii *BBBBB
Perukaa ne. Uusia ei ainakaan tarvita.