Kreikassa kaksi hinnoittelua?

eireiluavaikymmärränkin

Oltiin viime syksynä kreetalla ja katselin kaupassa paikallisten ostoksia. tämä nainen osti juustopaketin vierestäni, hinta jotain 12 euroa kilo. Ostin samanlaisen juuston,suht samankokoisenkin. No nainen olikin kassalla ja maksoi juustonsa 10 euron setelillä ja sai takaisin muutaman euron ja ei näyttänyt mitään bonus tjs korttia!
Samalla tavalla usein seurailen ostoksia tekeviä paikallisia ja tullut mieleen että taitaa olla meille muille turistihinnat!
Kysyin suoraan hotellimme respasta ja hän sanoi että keskipalkka,esim opettajalla 800-900 euroa kk. Niin hän jatkoi,mietihän...

8

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perimeno

      Tää pitää paikkansa. Tottakai turisti maksaa enemmän, onhan meillä hiukka enemmän varaa kuin kreikkalaisilla. Talvella ovat kuitenkin työttömiä, kun turistit häipyy eikä töitä ole. Niillä ei ole tällaista yhtä hyvää työttömyyskorvaussysteemiä kuin täällä. Olikohan se kolmen kuukauden ajan, kun saavat jotain korvausta ja sitten ovat ilman.

    • kuinkahanlienee

      Kympin setelillä maksoi ja sai takaisin muutaman euron. Mitä tekemistä juuston kilohinnalla on tuon kimpaleen kanssa? Kilon paketti on sentään iso. No, mitä itse maksoit samankokoisesta paketista? Oma kokemukseni on, että lyövät saman hinnan mikä tuotteessa on-siellähän on vielä vanhanaikaisia pieniä hintalappuja esim. säilykkeiden päällä, enkä usko että alentavat hintaa kassaan lyödessä paikalliselta.

      • suurikreikanystäväolen

        No kun se kilohinta oli siinä ja paketti maksoi n. 12 euroa minulle. Ostin sen kun halusin hyvää juustoa ja näytti kovalta,keltaiselta juustolta. En olisi kiinnittänyt mitään huomiota tämän jälkeen...vaan siihen 10 euron setelillä maksamiseen ja antoi rahat/kolikot käteen. Turistillehan ne tiputetaan pöydälle.


      • kuinkahanlienee

        Ok. Yritän tässä muistella kuinka siellä punnitaan vaikkapa juusto vai meneekö tosiaan noin. Irtojuustoa, kuten fetaahan myydään tynnyristä ja eikös vaaka ole käytössä. Onhan siinä omat hyvätkin puolensa, että paluukolikot tipautetaan pakkauspaperille..:) Voi jopa olla rehellistä. Omalta osaltani voin sanoa, että todella rehellistä on ollut Kreikassa matkailu poislukien Ateena.


    • KuulkaasTollot

      Etsikää ne paikallisten käyttämät kaupat, niitä kyllä on. Ja niissä on ihan eri hinnat kuin turistien käyttämissä kaupoissa. Pitää vaan etsiä ja löytää ;)
      Esimerkiksi Rhodoksen kaupungissa erään kemikalio-liikkeen takaosasta johtaa portaat alakertaan, siellä on marketti jossa paikallinen väki asioi.

      • Tollonen

        Ja sama pätee ravintoloiden osalta, menkää paikallisten suosimiin niin saatte kunnon safkaa ja oikeaan hintaan, sekä kaupanpäälle muuta kuin naapuripöydän suomihöpinää.


      • pöllönen1

        Minkähän vuoksi olisi Kreikkaan mentävä Rodokselle tai Plataniakseen kuuntelemaan "suomihöpinää"?


      • Tollonen
        pöllönen1 kirjoitti:

        Minkähän vuoksi olisi Kreikkaan mentävä Rodokselle tai Plataniakseen kuuntelemaan "suomihöpinää"?

        Suomiräkälöitä on Pattayalta lukien lähes joka suomalaisten suosimissa rysissä, toiset tuntuu tykkäävän, minä en.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe