Oltiin viime syksynä kreetalla ja katselin kaupassa paikallisten ostoksia. tämä nainen osti juustopaketin vierestäni, hinta jotain 12 euroa kilo. Ostin samanlaisen juuston,suht samankokoisenkin. No nainen olikin kassalla ja maksoi juustonsa 10 euron setelillä ja sai takaisin muutaman euron ja ei näyttänyt mitään bonus tjs korttia!
Samalla tavalla usein seurailen ostoksia tekeviä paikallisia ja tullut mieleen että taitaa olla meille muille turistihinnat!
Kysyin suoraan hotellimme respasta ja hän sanoi että keskipalkka,esim opettajalla 800-900 euroa kk. Niin hän jatkoi,mietihän...
Kreikassa kaksi hinnoittelua?
8
481
Vastaukset
- Perimeno
Tää pitää paikkansa. Tottakai turisti maksaa enemmän, onhan meillä hiukka enemmän varaa kuin kreikkalaisilla. Talvella ovat kuitenkin työttömiä, kun turistit häipyy eikä töitä ole. Niillä ei ole tällaista yhtä hyvää työttömyyskorvaussysteemiä kuin täällä. Olikohan se kolmen kuukauden ajan, kun saavat jotain korvausta ja sitten ovat ilman.
- kuinkahanlienee
Kympin setelillä maksoi ja sai takaisin muutaman euron. Mitä tekemistä juuston kilohinnalla on tuon kimpaleen kanssa? Kilon paketti on sentään iso. No, mitä itse maksoit samankokoisesta paketista? Oma kokemukseni on, että lyövät saman hinnan mikä tuotteessa on-siellähän on vielä vanhanaikaisia pieniä hintalappuja esim. säilykkeiden päällä, enkä usko että alentavat hintaa kassaan lyödessä paikalliselta.
- suurikreikanystäväolen
No kun se kilohinta oli siinä ja paketti maksoi n. 12 euroa minulle. Ostin sen kun halusin hyvää juustoa ja näytti kovalta,keltaiselta juustolta. En olisi kiinnittänyt mitään huomiota tämän jälkeen...vaan siihen 10 euron setelillä maksamiseen ja antoi rahat/kolikot käteen. Turistillehan ne tiputetaan pöydälle.
- kuinkahanlienee
Ok. Yritän tässä muistella kuinka siellä punnitaan vaikkapa juusto vai meneekö tosiaan noin. Irtojuustoa, kuten fetaahan myydään tynnyristä ja eikös vaaka ole käytössä. Onhan siinä omat hyvätkin puolensa, että paluukolikot tipautetaan pakkauspaperille..:) Voi jopa olla rehellistä. Omalta osaltani voin sanoa, että todella rehellistä on ollut Kreikassa matkailu poislukien Ateena.
- KuulkaasTollot
Etsikää ne paikallisten käyttämät kaupat, niitä kyllä on. Ja niissä on ihan eri hinnat kuin turistien käyttämissä kaupoissa. Pitää vaan etsiä ja löytää ;)
Esimerkiksi Rhodoksen kaupungissa erään kemikalio-liikkeen takaosasta johtaa portaat alakertaan, siellä on marketti jossa paikallinen väki asioi.- Tollonen
Ja sama pätee ravintoloiden osalta, menkää paikallisten suosimiin niin saatte kunnon safkaa ja oikeaan hintaan, sekä kaupanpäälle muuta kuin naapuripöydän suomihöpinää.
- pöllönen1
Minkähän vuoksi olisi Kreikkaan mentävä Rodokselle tai Plataniakseen kuuntelemaan "suomihöpinää"?
- Tollonen
pöllönen1 kirjoitti:
Minkähän vuoksi olisi Kreikkaan mentävä Rodokselle tai Plataniakseen kuuntelemaan "suomihöpinää"?
Suomiräkälöitä on Pattayalta lukien lähes joka suomalaisten suosimissa rysissä, toiset tuntuu tykkäävän, minä en.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252510Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551836Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup131363Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3041115Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua131063- 2591002
- 60928
- 146903
- 49835
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.113827